Temnota dnešní doby se promítá i do sexu: Mladí si apetit zvyšují drogami. Dočkáme se ale někdy opravdových pilulek lásky?

Nápor, který naše psychika zažívá v poslední době, je opravdu velký. Nejdřív to byla více než dvouletá pandemie koronaviru a teď už přes měsíc dění kolem války na Ukrajině. Odreagování se nám ale mnohdy nedostane ani při sledování nových filmů a seriálů, které si často kladou za cíl diváky co nejvíc šokovat. Suma sumárum, tohle všechno má podvědomě negativní dopad i náš sexuální život. Při milování ale každý trochu zapomíná na všechno okolo, čehož si je dobře vědoma hlavně mladá generace. Ta si sex čím dál častěji „zpestřuje“ drogami. Začíná se ale šuškat i o vzniku skutečných pilulek lásky. Je něco takového vůbec reálné? Na to jsme se ptali odborníků.

Doba se mění, ale lidé v zásadě ne. To si myslí Michal Miovský, klinický psycholog, psychoterapeut a přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Alespoň tedy pokud jde o mladé páry, které se vzájemnou atraktivitu snaží navodit, nebo spíš umocnit například pomocí sprejů s oxytocinem, léků na podporu libida i malými dávkami drog jako je extáze či LSD. Mají podle Miovského na tomhle oprášeném trendu v současnosti podíl třeba kontroverzní seriály jako Euforie, které ve všech možných směrech explicitními scénami rozhodně nešetří?

Po drsném coming outu přišly výčitky, vtíravé otázky, a dokonce i nabídka peněz. S rozchodem se rozpadla i širší rodina23. 9. 2022

„Různé kulturní fenomény na to mají vliv, ale něco takového se v této oblasti odehrává v podstatě dokola od 60.let s tím, že skutečnou revolucí byla 90.léta spojená s extází, tedy MDMA. Pravdou je, že to, co bylo v minulosti v sexu spojeno především s kokainem, dnes vystřídaly právě MDMA, LSD, a také různé kombinace stimulačních a halucinogenních látek. Jak jde čas, tak se neustále objevují další a další látky,“ popisuje adiktolog.

Drogy, které byly dřív typické hlavně pro taneční scénu, ale dnes se z parketů a diskotek přesouvají do ložnic. Miovský má ale za to, že něco takového se dalo očekávat. „S ohledem na taneční scénu je logická potřeba protáhnout zábavu a užít si ji. To je ale v zásadě obdobné, jako právě ve vztahu k sexu. Svoji roli v tom hraje moderování nálady, vnímání a prožívání, a také touha po tom celý stav prodloužit. Užívání takových látek má pořád pláštík zakázaného ovoce, něčeho tajemného, odlišného, kontroverzního a slibujícího zážitek za hranice všedních dnů. Prostě je zde přítomno vše, co je klíčové pro marketing čehokoli pro mladé,“ dodává adiktolog. 

Ačkoliv hlavním rizikem těchto drog není klasická závislost, problémů způsobují i tak dost. „Hlavní nebezpečí leží především v oblasti komplikací spojených s akutní intoxikací a jejím (ne)zvládnutím. Dostavit se můžou panické ataky, nečekané propady do úzkosti a/nebo deprese či nečekaná reakce na efekt látky. Samozřejmě u různých látek jsou to pak specifické rizikové efekty - např. u MDMA může být nebezpečná kolize při kombinovaném užívání některých antidepresiva, problémy s hydratací, svalové křeče, a tak dále. Vysoké je i riziko provokace skrytého a do té doby neprojeveného psychického problému nebo přímo onemocnění. Obecně je pak u celé skupiny stimulačních látek při dlouhodobém užívání zvýšené riziko například rozvoje paranoidních stavů,“ objasňuje Miovský. 

Extázi se sice přezdívá pilulka lásky, ale přesně z toho důvodu, že drogy naše zdraví až příliš ohrožují, si vědci pořád lámou hlavu nad vývojem opravdových tabletek, které by mohly podobné pocity navodit i bez nežádoucích komplikací. Renomovaný sexuolog a gynekolog Pavel Turčan je ale k něčemu podobnému dost skeptický. „Podle mě to možné není. I když už teď se dá nějakou pilulkou či drogou zesílit sexuální touha nebo sexuální náklonnost k někomu, ale láska není jenom sex. I kdyby někdo například použil teoreticky nějaký parfém s feromony, může mne tím chvíli ohromit, ale zda to probudí nebo spíše dokáže udržet i lásku je závislé na mnoha dalších věcech.  Například na tom, jak se ten člověk chová v krizových situacích, jestli si mne dokáže vážit ( a já jeho), jestli vnímá i mé potřeby a není sobecky zaměřen pouze na sebe, a tak dále. Nepleťme si proto chvilkovou sexuální přitažlivost s láskou, to nejde srovnávat. Sex může občas někoho lákat i s někým, s kým by jinak ve vztahu nikdy nechtěl být,“ vysvětluje Turčan.

Současná sexuologie se podle něj aktuálně vydává trochu jiným směrem. „Náš obor se soustřeďuje především na léčbu erektilní dysfunkce u mužů, kdy máme k dispozici například léčbu rázovou vlnou. Věřím, že do budoucna se objeví i nějaké nové léky, které by tomu prospěli. Hodně rozruchu bylo kolem takzvané ženské viagry, ale nakonec to divadlo bylo větší než opravdový efekt. Ženská sexualita a možnosti jejího ovlivnění jsou složitější než dosažení erekce u muže – zvlášť pokud není sexuální touha,“ uvedl sexuolog.

Vzpomínky na romantické začátky maminek malého Marvina: Přes pět let to byla platonická láska17. 8. 2022

Turčan zároveň zdůraznil, že doufá, že česká sexuologie má pořád co dohánět. „To, co bych si moc přál, a v čem si myslím, že by se sexuologie měla více posunout, je problematika LGBT+ lidí, podpora manželství pro všechny a měla by být více otevřená a přátelská pro trans a nebinární osoby. Česká sexuologie byla v minulosti jednou z nejpokrokovějších na světě, v tomto případě trans a nebinárních mám ale pocit, že dnes za světem naopak zaostává. Rovněž bychom měli opět více mluvit o HIV a AIDS, aby se mezi lidi dostaly správné informace. Další věc, se kterou se bude muset sexuologie umět poprat, je cybersex a sexuální roboti. Pro někoho to může být přínosem, ale pro jiného zase problémem. Třeba pro některé handicapované lidi, kteří mají jinak omezenou možnost sexuálního života, ale může jít o světlý bod v životě,“ uzavřel sexuolog. 

Zdroj: Michal Miovský, Pavel Turčan