„Kdybychom věděly dřív, že na klinice pomohou k dítěti i nám, nezkoušely bychom to po vlastní ose,“ říkají maminky z Frýdku-Místku
Rozhovor
Zdroj: Kateřina Žáčková, se svolením
<Path>

„Kdybychom věděly dřív, že na klinice pomohou k dítěti i nám, nezkoušely bychom to po vlastní ose,“ říkají maminky z Frýdku-Místku

V útulném 2+1 ve Frýdku-Místku žijí dvě maminky: Jana a Renáta, které vychovávají dcerku Elenku. S námi byly ochotné si popovídat nejen o bydlení, ale i o životě a cestě k vytouženému miminku.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
6. 5. 2022

Hned na úvod mě pozdravil mňouknutím kocour – kolik jich máte?

Jana: Pět: Čtyři kocoury a jednu kočku. A všichni si nás tak nějak našli sami. Nalezenci.

Renča: Já kočky vlastně ani nechtěla.

Jana: Já taky ne. (smích)

Renča: Ale teď už jsou nedílnou součástí rodiny.

Jak dlouho bydlíte ve Frýdku-Místku?

Jana: V létě to budou čtyři roky. Nastěhovaly jsme se sem spolu.

<Path> Speciál LIVING 2/23 opět přináší pohled do soukromí našich čtenářů, informace o chování netradičních mazlíčků i zajímavé designové tipy!Zdroj: Redakce

Jak jste se seznámily?

Jana: (smích) Přes internet! Psaly jsme si na jedné seznamce s tím, že mi Renča pak už neodpověděla. No a přesně o rok později jsem tam na ní narazila znovu, tak jsem jí zkusila ještě jednou napsat a už jsme spolu tak nějak zůstaly.

Renča: Jsme si na sebe zbyly, no. (smích) Já ne, že bych neodepisovala, jen jsem vždy odepsala ve zkrácené verzi a jednou větou, protože jsem v té době byla hodně pracovně vytížená a večer jsem už chtěla mít svůj klid. Tak si tady madam asi v té době řekla, že se jí to nevyplatí. O rok později ten čas už byl, takže jsme se sešly a teď jsme spolu skoro šest let.

Kdo z vás má hlavní slovo?

Renča: Když nás někdo nezná, musí si myslet, že si jdeme po krku, ale my máme jen velmi specifický humor.

Jana: Přesně tak. Obecně jsou věci, kde jsem dominantnější já, jinde zase Renča. Doplňujeme se.

A jak je to v ohledech bydlení?

Jana: My máme hodně podobný vkus. Jedna s něčím přijde a druhá s tím povětšinou souhlasí, že je to dobrý nápad. Ale je pravda, že jsem to většinou já, kdo dokopává Renču, abychom nějakou tu změnu opravdu udělaly.

Renča: Je pravda, že mi to trvá, dokopat se. Ale je to i tím, že to není náš byt. Jsme v nájmu. Kdybychom měly třeba svůj domeček, vypadalo by to jinak. Člověku se do toho nechce investovat tolik peněz a energie, kolik by asi bylo potřeba.

Jana: Chtěly bychom do svého, ale ty ceny nemovitostí a hypotéky… Jde to hrozně nahoru. Kdo ví, zda si to budeme moct dovolit. Tři měsíce zpátky se nám narodilo miminko, takže teď dáváme peníze zase úplně jinam. Nicméně koukáme po něčem větším – bydlíme ve 2+1, jsme tu s miminkem a kočkami, takže někdy je toho dost.

Jakou poslední úpravu jste v tomto bytě dělaly?

Renča: Já jsem nedávno malovala síň. Naštěstí jsem nemusela škrábat, brousit, ani sádrovat. Vydrželo to ještě jeden nátěr. Podstatně horší to bude v obýváku, protože tady budeme muset škrábat určitě. Všechno si děláme samy.

Pracujete na tom spolu?

Renča: Jedna to vymyslí a druhá to odedře. Já jsem ta druhá! (smích)

Jana: Náhodou se rychle učím! Než jsem poznala Renču, tak je ale pravda, že jsem nic takového předtím nedělala… Nicméně třeba stěnu v ložnici jsem si sama nejen vymyslela, ale i z velké části udělala. Vzor jsem udělala lepicí páskou a pak se ty tvary vymalovaly. Viděla jsem to na internetu a moc se mi to líbilo, takže jsem po tom zatoužila.

Renča: Copak já jsem se na tebe jen dívala?! Já jsem vymyslela žlutou!

Jana: Ale lepila jsem já!

Renča: Já jsem ti pomáhala!

Jana: Dělaly jsme na tom celý den, aby to bylo rovné, přesné… Hodně jsme se snažily.

Co jste v tomto bytě změnily jako první?

Jana: Když jsme se sem nastěhovaly, byla tu úplně rudá kuchyně. Opravdu „vyřvaná“ stěna. To muselo okamžitě pryč. Kuchyňská linka taky byla jiná: Vrchní skříňky byly bílé a spodní červené, takže jsem je přetapetovala, když jsem byla vloni těhotná. Jinak jsme dělaly i stůl a poličky.

Renča: Nikdy jsme na nic neměly firmu. I kdybychom si nakonec pořídily dům, hodně bychom zvládly samy.

<Path> Děti v duhových rodinách se mají lépe než v těch tradičních. Nebo minimálně stejně dobře, ukázala studie, která zatím nemá obdobyZdroj: Studie „Family outcome disparities between sexual minority and heterosexual families: a systematic review and meta-analysis“ dostupná z gh.bmj.com, queer.de

Je ještě něco, co byste v bytě rády změnily?

Jana: Chtělo by to jinou podlahu, ale to se asi nestane. Není to o tom, že bychom se nemohly shodnout – prostě není to náš byt, tak je to složitější a velká investice.

Jinak se také shodnete vždycky?

Jana: Vlastně ano. Když jsme dělaly kuchyni, dohodly jsme se. To partnerka přišla s tím, že bychom mohly udělat barevný pruh a mně to přišlo jako dobrý nápad.

Jaký styl bydlení máte rády?

Renča: Úplně jiný, než máme teď. (smích) Ale s těmi zvířaty si rozmyslíte třeba nový gauč.

Jana: Líbí se nám moderní, decentní, minimalistický styl. Teď nám hlavně chybí úložné prostory, kam by se daly zavřít věci. I proto toužíme po větším prostoru. A taky nevíme, jak dlouho budeme jen tři.

Takže plánujete další dětí?

Jana: Uvidíme třeba za dva roky. Máme ještě dvě zmražená embrya. Musíme ale zvážit celkovou ekonomickou situaci, abychom oběma dětem dokázaly dát nejen vše, co potřebují, ale i vše, co chtějí.

Kdy padlo rozhodnutí, že si pořídíte první miminko?

Renča: Je to asi tři roky zpátky, co jsme si řekly, že bychom chtěly. Ale dlouho trvalo, než se nám podařilo počít – skoro dva roky.

Jana: Rok jsme se snažily po vlastní ose a rok na klinice. O první miminko jsme přišly.

To mě mrzí…

Jana: Pak se muselo čekat, než jsem otěhotněla s Elenkou. Nebyla to jednoduchá cesta, ale stálo to zato.

Co ve dvou ženách znamená snaha o dítě „po vlastní ose“?

Jana: To znamená, že jsme si přes internet našly dárce, který jsme si myslely, že to dělá z dobroty srdce. Nakonec jsme ale byly velice rády, že to s ním nevyšlo, protože jsme zjistily, že se snaží oplodnit polovinu lesbické komunity v Česku. Vím o dalších minimálně čtyřech párech žen. Vždycky jsme se sešli někde v hotelu, kde zanechal biologický materiál, který jsme samy aplikovaly – samozřejmě bez něj. Ale zpětně víme, že to byla hloupost a jsme rády, že to vyšlo až s klinikou. Jinak by Elenka možná měla opravdu hodně sourozenců.

Renča: Na klinice jsme měly opravdu štěstí – už jen tím, jak malá vypadá.

Jana: Bylo to super. I ten přístup po tom, co jsme o první miminko přišly, byl od nich velmi empatický: Pomohli, poradili, postarali se… Kdybychom věděly dřív, že to přes kliniku jde i pro nás, šly bychom tam hned a vlastní pokusy bychom nezkoušely.

Zdroj: Rodina Pláničkových

Populární
články

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem
TĚLO & MYSL

„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem

Autor: Irena Piloušková
První polibky, sex i rozchody, v teplé mapě světa najdete vše
LIDÉ

„Teplá Google mapa“ ukazuje, kde a jaká dobrodružství se stejným pohlavím Češi zažili. Nejvíc překvapí intimita

Autor: Martin Lyko
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Napadená muž nebyl gay. Duhovou vlajku měl, protože je „ally“ čili podporovatel LGBT+ lidí
AKTUALITY

Zmlácení muže s duhovou vlajkou v Budějovicích policie šetří jako výtržnictví. Podle právničky je v Česku nedostatečná legislativa

Autor: Martin Lyko
Med má antivirové účinky
ZDRAVÍ

Bojujete s rýmou nebo nachlazením? Tyto potraviny vás zaručeně postaví na nohy

Autor: Rozálie Růžičková

E-Shop