Jakub a Lukáš společně vychovávají syna Vašíka. Nahlédněte do jejich mezonetového bytu, ve kterém zanedlouho přivítají další miminko
Rozhovor
Zdroj: Alexandra Šnaid, se svolením

Jakub a Lukáš společně vychovávají syna Vašíka. Nahlédněte do jejich mezonetového bytu, ve kterém zanedlouho přivítají další miminko

V pražských Letňanech žije (zatím) tříčlenná rodina Horákových: Registrovaní partneři Jakub a Lukáš a jejich syn Vašík William. Svůj mezonetový byt 3+kk si už předem vybírali s vědomím, že by si jednou přáli rodinu. A to se jim i plní.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
8. 4. 2022

Žijete v mezonetovém bytě v Letňanech. Jak dlouho už tu jste?

Jakub: Už to bude šest let. S Lukášem jsme spolu už dvakrát slavili osmé výročí, ale jsme spolu deset let. (smích)

Lukáš: (smích)

Jak to myslíte, dvakrát osmé výročí?

Jakub: No, když jsme ho slavili poprvé, tak jsme pak zjistili, že je teprve sedmé. (smích)

Rodičovství může vypadat různě, i dvě mámy nebo dva tátové mohou dát dětem plno lásky. Slavné duhové rodiny to dokazují6. 1. 2023

Chystáte nějakou oslavu i na tu společnou kulatou dekádu?

Lukáš: Možná tak výjimečnou splátku na hypotéce! Ne – je pravda, že jsme na léto plánovali malou oslavu, ale uvidíme, jestli se podaří.

Registrace je tedy teprve v plánu?

Lukáš: Registraci jsme udělali letos v únoru. Byla to fakt jenom „registrace“ a říkali jsme si, že větší akci spojíme až se svatbou. Pokud se toho dočkáme.

Jakub: Paní na úřadě se ptala, jestli to chceme s obřadem a nějak vznešeně, nebo jenom to nejnutnější v kanceláři, tak jsme řekli, že když jde pouze o registraci, stačí nám to jenom nezbytné. Takže podpis a domů.

Lukáš: Mohla nám promluvit do duše, ať jsme spolu v dobrým i ve zlým… Ale nám stačilo jen zkrácený minimum. V podstatě si jen Kuba odběhl z práce během obědové pauzy. (smích)

Už máte i synka – jak je starý?

Jakub: Už je to velký kluk! Je mu rok a měsíc. (smích)

Co všechno jste museli upravit, když přišlo miminko?

Jakub: Přestěhovali jsme křeslo dolů a z pokoje v patře, který fungoval jako tělocvična nebo sklad, jsme udělali dětský pokojíček.

Lukáš: My to tu neměli moc zabydlený. To až teď těma hračkama. (smích) Už od začátku jsme si vybrali 3+kk, protože jsme chtěli mít dostatečně velký byt i pro rodinu. Musím teda ale říct, že ty schody nejsou úplně pecka.

Jakub: Vypadalo to, že mezonet je supr, ale s tím dítětem to není ideální. Na druhou stranu si říkám, že existují i lidi, co žijí v pátém patře bez výtahu, ti to mají asi horší.

Proč právě Letňany?

Jakub: Lukášovy rodiče bydlí blízko – deset minut autem odtud. A zároveň kousek za domem jsme za Prahou a v podstatě v přírodě.

Lukáš: Chtěli jsme bydlet v Praze kvůli práci – i když já jsem teď na mateřský. Zároveň Kubovy rodiče bydlí na hradecké dálnici, takže lokalita vyhovovala oběma.

Máte v plánu v Letňanech i zůstat?

Lukáš: Do Vašíkových třeba patnácti nebo osmnácti let – případně jeho sestřičky – budeme určitě bydlet tady. Kvůli školkám, škole, doktorům, práci… Sice by se nám baráček líbil, ale bylo by to spousta práce a času kolem, a to my radši vyrazíme někam na kole nebo na běžky.

Chápu správně, že je v plánu druhé miminko? Nebo už existuje, jen tu není?

Lukáš: Zatím je zmražený! (smích)

Jakub: Plánujeme, ano. První pokus teď na konci ledna nevyšel, takže dvacátého dubna máme druhý. Se stejnou dárkyní vajíčka, jako byla Vašíkova, a i surogátka bude ta stejná.

O úklid se stará taky Lukáš, jelikož je na mateřské právě s Vašíkem, nebo se v domácích povinnostech střídáte?

Lukáš: Já jsem Kubu od chvíle, co se malej narodil, uklízet teda neviděl! (smích)

Jakub: Když přijdu z práce, tak se chci věnovat spíš Vašíkovi, to je pravda.

Lukáš: Ale musím říct, že já se o malýho starám od pondělí do pátku a víkend patří Kubovi. Je to fajn, že vím, když Vašík v pátek v pět odpoledne potřebuje pozornost, že se nemusím zvedat, že je to už na Kubovi. Střídáme se a funguje to.

Jakub: Já jsem hlavně rád, že i přes tu naši radost a spoustu starostí kolem Vašíka daří netrávit celý život doma, ale že nám zatím stále zbývá dost času i na aktivní život.

Koukám, že za vámi je velká rostlina. Máte rádi květiny v bytě?

Lukáš: Já mám rád kytky, aby to nebylo v bytě úplně holé. Zároveň mi ale vadí, že se musí zalévat. (smích) Nicméně teď, když jsem doma, už je to v pohodě.

Jakub: Vyloženě chlapskej přístup!

Lukáš: Vašík nám začal rostliny dost upravovat, takže pod touhle byla ještě jedna palma, ale už tam samozřejmě není… Nicméně na terase máme ovocné stromy.

Jakub: Je to takový náš sad. Máme černý i červený rybíz, višně, třešně, broskvoň, jabloň, borůvky a angrešt… Daří se jim. Měli jsme čtyři jablka a osmnáct třešní! (smích) Ale broskví bylo asi čtyřicet.

Takže terasa je v rámci bytu oblíbené místo?

Jakub: Určitě. Jen co je léto, máme vlastně další dva pokoje navíc. Pod schody máme složenou vířivku. Letňanské večery v létě na terase, vířivka 38°C, grilovačka, lahvinka vína – to je jako v Chorvatsku!

Kdo z vás je lepší na domácí úpravy?

Lukáš: Kuba je na ty těžký práce – třeba vyvrtat díru. Ale já mu ji musím namalovat, kde má být! (smích)

Jakub: Já nemám nervy to vyměřovat a nevadí mi, když je něco trochu nakřivo. Lukáš by nepřežil ani maličko nakloněnou rovinu. Takže to máme poměrně dobře rozvržený…

Lukáš: Já se snažím pořád něco vymýšlet. Kuba nemá úplně estetický cítění a chtěl by od všeho nejjednodušší variantu a aby to bylo co nejdřív hotový. Nechce se o tom se mnou ani bavit, ale já to potřebuju probrat. Takže dodnes tu nemáme spoustu věcí hotových.

Jakub: Protože moje verze vždycky Lukášovi připadá příliš jednoduchá. Já se o tom s ním nepřu, tak mu vadí, že jsme to nepodrobili dostatečně kritickému pohledu a pořádně to nerozebrali. Tím pádem to nikdy není schválené.

O jakých věcech třeba mluvíme?

Jakub: stěnu za televizí bychom chtěli, zastínění terasy, neshodli jsme se na žaluziích… Projektů před námi je hodně. Zároveň jsme se ale dohodli aktuálně investovat spíš, než do projektů v bytě, do naší holčičky, která – doufejme – brzy přijde.

Budou mít děti společný pokojíček?

Jakub: My jsme koupili vedle garsonku. Takže až povyrostou a začnou si lézt na nervy, tak se tam probouráme a uděláme pokoj navíc.

Lukáš: Počítáme, že to bude tak nějak až budou ve škole a budou chtít každý svůj prostor a klid třeba na úkoly…

Jaká byla poslední úprava v bytě?

Jakub: To byl ten Vašíkův pokoj. Lukáš měl celý měsíc volno a všechno udělal: Maloval, stavěl nábytek, vymýšlel a zdokonaloval, jezdil do Ikey…

Lukáš: Bylo to takové moje odreagování. Bylo pět měsíců před porodem a my už byli kompletně připraveni. Včetně povlečené postele!

Máte rádi, když je vše naklizené a připravené?

Lukáš: Měli jsme rádi, když bylo všechno naklizeno, ale teď jsme trochu slevili. Trochu dost.

Jakub: Všichni, kdo k nám chodili, nás varovali, jaké to bude, až v našem bytě bude miminko. A měli pravdu. Náš sen třeba byla i úplně prázdná linka. Najednou to je konvice, která umí čtyřicet stupňů, pak přišla mísa s ovocem, ubrousky – suché i vlhčené, vitamín D, lahvičky… No a teď tam máme i knížku jmen kvůli holčičce.

Kdo vymyslel Vašíkovo jméno?

Lukáš: Já vybíral křestní, Kuba vybral příjmení.

Jakub: Jelikož mu naši známí už v bříšku říkali Vaklav, dali jsme mu do vínku i druhé jméno. Přeci jen je Američan, tak aby nemusel být pro anglicky mluvící lidi Vaklav a mohli ho oslovovat William.

Koho pošle Česko do Eurovize? Poprvé o tom můžeme sami hlasovat, času je ale málo1. 2. 2023

Do jakého stylu rádi ladíte bydlení?

Jakub: To je otázka na Tebe… (dívá se na Lukáše)

Lukáš: Máme rádi skandinávský styl. Jednoduchý, bezúdržbový. Bez poliček a vystavených věcí.

A co byste rádi změnili?

Lukáš: Já chci dodělat tu stěnu za televizí! Ale už to děláme pět let, takže jsem smířený s tím, že to letos nebude.

Jakub: A já bych moc rád každou volnou zeď ověsil našimi fotkami. Ať jsou klidně i na záchodě. Myslím si, že to vypadá líp než holé stěny. Ale to mi ještě neprošlo. (smích)

________________________________

IKEA je jednou z prvních evropských značek, která se ve své marketingové komunikaci začala soustředit také na členy LGBT+ komunity. Tento švédský výrobce nábytku se nesmazatelně zapsal do historie v roce 1994, kdy světu představil video reklamu zobrazující gay pár během vybírání vhodného jídelního stolu. Reklama se stala v mnohém revoluční a inspirovala další značky k vytváření podobně zacílených reklam. Ve své snaze deklarovat diverzitní vidění světa značka pokračuje až do současnosti, což je také důvodem, proč Vám obsah na těchto stránkách přináší právě IKEA.

 

Zdroj: Rodina Horákových

Populární
články

Více jak 11 let spolu - a v posledních letech bez sexu? Proč ne?
LIDÉ

„Můj vztah s partnerem je homo verze manželství po 30 letech,“ popisuje gay, který s přítelem nemá vůbec sex. Jak jejich soužití funguje?

Autor: Mirka Dobešová
Na velikosti vždy záleží
HOT!

Na velikosti (penisu) vždy záleží. Ale komu víc – hetero mužům, ženám, nebo gayům? A proč je v případě gayů špatně „malý“, ale i „velký“?

Autor: Mirka Dobešová
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Soutěžící Vašek
AKTUALITY

V Survivoru zasahoval lékař i zlomyslnost osudu a soutěž má první oběť. Na ostrov ale dorazily i nové (sexy) tváře a intriky se rozjíždějí naplno

Autor: Martin Lyko
Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti
LIDÉ

Zničená budoucnost: Muž přišel o snoubenku kvůli své minulosti. Na střední škole zažil více než mnoho lidí za celý život

Autor: Irena Piloušková

E-Shop