„Stojím za Ukrajinou, ale s obavami sleduji, jaké dopady bude mít válka i na obyčejné lidi v Rusku,“ říká Rus, který žije v Praze 25 let

Ruský útok na Ukrajinu zasáhl také do životů Rusů, kteří svoji zemi již dříve opustili a žijí v jiných částech světa. Tito lidé nečelí jen tendencím společnosti uplatňovat kolektivní vinu, které z nich automaticky dělají komplice Putina. Často mají jak v Rusku, tak na Ukrajině svoje rodiny nebo přátele a z dálky s obavami sledují, jaký osud je čeká. O svých pocitech s námi mluvil Roman, který pochází z centrální části Ruska a v Praze žije téměř 25 let.

V Česku žiješ větší část svého života. Cítíš se ještě stále Rusem?

Čechem asi nikdy nebudu, ale necítím se tady jako cizí. Mluvím česky, dívám se na české pořady v televizi, znám českou klasiku jako Slunce, seno, jahody, znám české večerníčky, vtipy, orientuju se v politickém dění. Česká kultura je mi blízká a je součástí mého každodenního života. Zároveň ale denně čtu ruské noviny, sleduju dění v Rusku, a když se dívám na zahraniční filmy, pouštím si je v ruském dabingu.

Jak prožíváš současné dění na Ukrajině?

Velmi silně. Neříkám, že to, co se teď děje, bylo zcela nečekané. Vzhledem k situaci byla spíš otázka, co ještě horšího než anexi Krymu může Putin udělat. Pro mě je to oboustranné utrpení, i když samozřejmě nechci v žádném případě porovnávat situaci běžných Rusů s tím, co prožívají lidé na Ukrajině. Já osobně stojím na straně Ukrajiny, prožívám každou novou zprávu, poslouchám projevy prezidenta Zelenského. Na druhou stranu ale sleduju i všechny informace o tom, jakou újmu bude současné dění znamenat pro ruské obyvatelstvo. Mám nemocnou babičku, moji rodiče jsou oba v důchodu, v tuto chvíli už nemůžou sehnat svoje léky. Takže se obávám toho, co bude dál. Mám příbuzné i kamarády na obou stranách konfliktu, proto se mě veškeré dění velmi blízce dotýká. Vše, co se stane, má dopad na někoho, koho osobně znám.

Daří se ti být ve spojení s rodinou v Rusku i po vypínání internetu a sociálních sítí?

Rodiče nikdy nebyli na internetu, takže nás to nepostihlo. Vždycky jsme si volali, používáme WhatsApp. (WhatsApp v Rusku nadále může fungovat i poté, co ruský soud zakázal sociální sítě Facebook a Instagram – pozn. red.)

Co tví rodiče říkají na válku? Jsou ochotni věřit informacím, které jim dáváš ty z Prahy?

Po ruské anexi Krymu v roce 2014 jsme se o těchto věcech spolu hodně bavili. A došli jsme k závěru, že o tom spolu mluvit nebudeme, protože to vedlo jen k hádkám. Naši tehdy anexi podporovali, ale to byla přeci jen trochu jiná záležitost než současný útok na Ukrajinu. Nicméně ani teď nemají důvod zpochybňovat oficiální politiku a žijí si svoje každodenní malé starosti.

Když jsem byl u rodičů naposledy na návštěvě, zjistil jsem, že ruské dění, které já sleduju a prožívám tady v Praze, je víc současné než to, co prožívají oni. Pro ně je Moskva a všechno, co se tam politicky děje, naprosto vzdálené a úplně mimo jejich běžný život. Nemají důvod snažit se do toho hlouběji proniknout nebo zpochybňovat, kde je pravda. V Rusku má každý svoje, a dokud se tě události přímo nedotknou, nezajímáš se o ně. Řešíš, co sis dříve mohl koupit a teď už si koupit nemůžeš, a žiješ prostě s tím, co máš. Mí rodiče prošli různými režimy a zažili toho tolik, že je nezajímá, co Moskva říká. Oni jsou zvyklí počkat si, co z toho řečeného bude skutečně platit, a podle toho se zase nějak zařídí. 

Všechny vaše oblíbené herečky jsou muži, ale Arnold Schwarzenegger je žena: svět konspirací zachvátil fenomén transvestigace11. 8. 2022

Jak se k tobě teď chovají Češi? Dává ti někdo za vinu, že jsi Rus?

To vůbec ne. Asi to bude tím, že jsem tady opravdu dlouho, mluvím česky a mám kolem sebe ustálený okruh lidí, se kterými se stýkám. Pracuju v reklamní agentuře se vzdělanými lidmi, kteří dokážou rozeznat, kdo má jaký postoj, a nedělají žádné rychlé soudy. Byl jsem Rus předtím a Rusem zůstávám i teď.

Zároveň dávám jasně najevo, že útok na Ukrajinu považuji za nehoráznou věc. Nazývám to pravým jménem „válka“ a je mi jasné, že škraloup za tento konflikt si Rusko ponese ještě dlouhé roky.

Máš pochopení pro ty, kdo zejména v prvních dnech války vystupovali emotivně proti všem Rusům?

Na jednu stranu tomu rozumím, v historii tomu vždycky tak bylo. Za druhé světové války byl taky každý Němec automaticky fašista, i když s Hitlerovým režimem nesouhlasil. Kdo byl Němec, byl špatný, protože Němci prostě tehdy byli špatní. Doufám, že v dnešní historické situaci k tomu už ale nedojde a všichni Rusové si neponesou kolektivní vinu. Ale ten zjednodušený pohled a tendenci pronásledovat celý národ na jednu stranu chápu – lidé potřebují snadné rozřešení problému.

Je ovšem důležité uvědomovat si, že spousta Rusů, kteří v Česku žijí, sem před Putinem utekla právě proto, že s jeho politikou nesouhlasili. Nechtěli v Rusku zůstat ani v té době, kdy tam život byl ještě pohodlný a byla to prosperující země, ve které se dalo i slušně vydělat. Oni ale už tehdy kvůli vlastnímu přesvědčení opustili svou zemi a odešli žít jinam. Takže dodatečně je trestat za to, že jsou ruské národnosti, nedává smysl.

Zdroj: Bohdana Rambousková