Jak se připravit na jadernou katastrofu? Za inspiraci můžeme poděkovat i covidu

O jaderných výbuších toho veřejnost ví sice málo, avšak jedno máme do paměti vryto opravdu poctivě: Když to bouchne, je zle. Svět nedávno obletěly dohady, zda lidstvu nehrozí další katastrofa podobná Černobylu v roce 1986. Lze se vůbec na takovou explozi v pozici běžného občana nějak připravit a minimalizovat rizika?

Když to bouchne, tak je zle. Ano, to je vlastně nejpřesnější popis toho, co následuje po jaderné katastrofě kdekoli na zeměkouli. Aktuálně vědomím všech proletěla informace o tom, že se ruský prezident Vladimir Putin rozhodl uvést ruské strategické jaderné síly do stavu vyšší pohotovosti, a to v reakci na kroky NATO a těch zemí, které se rozhodly Rusko sankcionovat a postavit se za Ukrajinu.

Že jsou následky atomového výbuchu dalekosáhlé nejen geograficky, ale i časově, je nesporné. Kromě samotného okamžitého ničení – tedy následků výbuchu jako takového – se pak dá jen těžko pracovat s radiací. Problém je, že ne vždycky je možné vědět, že se něco opravdu stane. Nevidíme varování včas a nezachytíme žádné stopy, které by nám napověděly budoucnost. Predikce se může pohybovat v minutách, a někdy ani to ne. Oficiální webová stránka americké vlády doporučuje svým občanům v takto děsivý moment následující:

Dovolená na Gran Canarii není jen o párty. Procestovat můžete nádherné poklady ostrova, ze kterých budete mít husí kůži27. 5. 2022

Běžte dovnitř

Nezůstávejte venku. V tomto případě neplatí, že čerstvý vzduch je vždycky ku prospěchu zdraví. Lépe poslouží cihlové nebo betonové zdi. Jakmile zaběhnete, sundejte oblečení. Je kontaminované. Ideální je se osprchovat, anebo alespoň otřít. A nezapomínejme na vlasy a domácí mazlíčky. Nijak nepomůžou desinfekční ubrousky ani desinfekce, kterou jsme si zvykli nosit v covidové době při sobě. Radiace není bakterie. Každopádně není dobré sahat si do očí nebo úst – to platí stejně jako v případě covidu.

Vyberte nízký střed domu a zůstaňte tam

Pokud přemýšlíte, kam se ukrýt, volte ideálně sklep, případně střed budovy. Čím více ochrany kolem, tím lépe. Volné prostranství ani auto není dobrou volbou.

Na zákazy vycházek jsme už také zvyklí. V případě úniku radiace je doporučení stejné. Nechoďte ven – vy, ani vaši blízcí, ale v tomto případě ani mazlíčci. Určitě ne prvních 24 hodin. Jedinou výjimkou je doporučení autorit. Pokud se začne evakuovat, anebo dorazí jiné pokyny, následujte je.

Sledujte informace

Internet, televize, rozhlas… cokoli, co je možné udržet funkční a u sebe, to sledujte. Stejně jako v době pandemie je pravděpodobné, že se bude situace rychle měnit a stanoviska vyvíjet. Aktuální informace mohou být naprosto klíčové. Vyhněte se však – stejně jako v ohledech pandemie – desinformačním webům a nedůvěryhodným zdrojům. Raději než „jedna paní povídala“ se spolehněte na ty, kteří přinesou relevantní zprávy. Nezapomínejte, že desinformace nejsou jen naprosté bláboly. Někdy je jejich základ v pravdě, ale koření, to si autor zvolil jiné, než recept vyžaduje. Výsledkem může být omáčka, která sice vypadá jako svíčková, ale jakmile byste ochutnali, zjistili byste, že z nepochopitelného důvodu cítíte kopr, kečup a čokoládu. Po takové kombinaci hrozí, že vás nejen přejde chuť, ale dostaví se i nevolnost. Na tuto metaforu je dobré pamatovat kdykoli se budete zamýšlet nad pravdivostí nějakého příspěvku. Nejste si jistí? Pak zvolte další zdroj. Porovnávejte a dohledávejte.

Navažte na předchozí přípravu

Ideální je už dopředu vědět, kde jsou například nejbližší kryty a jak se do nich dostat, aniž byste se ztratili, anebo popletli. Jestli o žádném nevíte, je dobré si být alespoň jistí, že víte, kde máte klíče od sklepa.

Pokud se nacházíte mimo zónu, kterou znáte, vyhledejte první možnost, kde se schovat. Může jít o obytný dům, ale klidně i o obchodní centrum. Využijte i online mapu. Jakmile vejdete dovnitř, hledejte způsob, jak se dostat buď opět do sklepa, anebo do nejdál od oken a do místností, které jsou co nejvíce obklopeny zdmi.

Zavazadlo pro případ nouze

Zvažovali jste někdy, že byste si možná pořídili zavazadlo pro případ nouze? Není to nic těžkého. Ač pokyn zní kvalifikovaně, pořád je to jen taška s nejpotřebnějšími věcmi. Nepanikařte, že nevíte, jak ji správně zabalit. Určitě jste už někdy jeli na dovolenou. Představte si, co byste mohli nejnutněji potřebovat na prvních 24 hodin, kdy nebudete mít přístup k ničemu jinému, než je tento balík věcí. A co vám vystačí třeba i na dalších pár dní, pokud dojde na opravdu urgentní nutnost. Je to podobné, jako byste se vydali stanovat.

Salonek na letišti, telemedicínská služba nebo třeba golfový benefitní program. Cestujte a užívejte si jako VIP!24. 5. 2022

Nepřibližujte se

Jakmile je vše v procesu, není dobré setkávat se na blízko s dalšími lidmi, kteří mohli být vystaveni nedej bože ještě větší dávce radiace. Zní to škaredě, ale žádné objímání poté, co se zvládnete po půl dni najít. Přestože je těžké uzmout mazlíčkovi možnost, aby se šel vyvenčit, nechejte i jeho uvnitř. I kdyby vyšel ven sám, vrátit by se mohl mnohem více kontaminovaný. To ublíží nejen jemu, ale v konečném důsledku i vám, kdo jste v jeho blízkosti, a dokonce se přímo dotýkáte.

Nejezte, co bylo venku

Pokud jste při útěku do sklepa popadli i jídlo, které jste měli na zahradním stolku, nejezte jej. Raději volte to, které je zabalené doma.

Zranění a nevolnosti

Pokud je vám špatně nebo z jiného důvodu potřebujete pomoc, napřed zkuste zavolat nebo vyhledat informace na webu či v televizi. Postupujte podle těchto instrukcí. Pokud nejste v bezprostředním ohrožení života, je lepší počkat na výzvu autority, která doporučí nejlepší možný postup.

Zdroj: ready.gov, marca.com, indiatimes.com, cdc.gov, peoplesbanknet.com, world-nuclear.org, Twitter účet Phillip Nakov (@PhillipNakov), YouTube kanál Bloomberg Markets and Finance, YouTube kanál Hlavní město Praha