Postrach Západu jménem bezletová zóna: Co by její zavedení znamenalo v praxi a proč se ho členské země NATO tolik bojí?
News
Zdroj: Getty

Postrach Západu jménem bezletová zóna: Co by její zavedení znamenalo v praxi a proč se ho členské země NATO tolik bojí?

Pojem bezletová zóna teď slýcháme v podstatě každý den. Asi všichni jsme zaznamenali, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj její zavedení po západních zemích naléhavě požaduje. Nejspíš nás neminuly ani zprávy o tom, že jak Amerika, tak NATO v tomhle směru Ukrajině vyhovět nechtějí. Jenže mnozí z nás pořád tápou ohledně toho, co si pod bezletovou zónou vlastně představit. O co tedy jde a proč už jenom při vyslovení zmíněného slovního spojení Bílému domu a členským zemím NATO naskakuje husí kůže?
Monika Bílková Monika Bílková Autor
11. 3. 2022

Zavést, či nezavést? To je opravdu to, o co momentálně nejvíc běží. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj totiž Spojené státy americké a zbylé členy Severoatlantické aliance opakovaně vyzývá ke zřízení takzvané bezletové zóny nad jeho zemí. Podobný krok ale Západ razantně odmítá a jeho schválení se snaží za každou cenu vyhnout. Z jakého důvodu je bezletová zóna takovým strašákem a v čem konkrétně spočívá údajné nebezpečí?

<Path> Lady Gaga bude radit americkému prezidentovi Bidenovi. Stane se spolupředsedkyní obnoveného kulturního výboruZdroj: Gay Times, whitehouse.gov, imls.gov, politico.com

Vysvětlení je celkem jednoduché. A bohužel i dost mrazivé. Bezletová zóna označuje tu část vzdušného prostoru, který se pro letadla uzavře. Důvodů k jejímu zřízení může být hned několik. Bezletová zóna se mnohdy zavádí dočasně – kupříkladu v místě konání nějaké rozsáhlé sportovní akce. Natrvalo se pak zřizuje v blízkosti různých historicky významných míst (může jít například o chrámy nebo paláce).

Konkrétně v aktuálním diskutovaném případě, tedy během vojenského konfliktu, má ale bezletová zóna za úkol zamezit tomu, aby se na dotčené území dostala letadla, která můžou být špionážní a shromažďovat citlivé informace, převážet zbraně a vojáky, ale také útočit. Kdyby se tak bezletová zóna zavedla nad Ukrajinou, Severoatlantická aliance by ruská letadla mohla donutit k přistání. Kromě toho by ale NATO dokonce získalo i oprávnění ruské letouny rovnou sestřelit.

Pokud by k něčemu podobnému skutečně došlo, ruský prezident Vladimir Putin by to vnímal jako otevřený útok. A to by potom mělo nevyhnutelné následky. Konflikt s Ruskem by nabral opravdu světového rozměru a neúprosně by zasáhl také další země. V bezprostředním ohrožení by se tak samozřejmě octlo i Česko.

Fakt, že zřízení bezletové zóny nad Ukrajinou by v podstatě rozpoutalo třetí světovou válku, potvrdil bývalý vrchní velitel sil NATO v Evropě Philip Breedlove: „Realita je taková, že zavedení bezletové zóny je válečný akt. Nejde jen o nějaký formální výrok typu: Tady je bezletová zóna. To nestačí. Když už bezletovou zónu vyhlásíte, musíte ji také umět prosadit, což znamená, že musíte být ochotni použít sílu proti těm, kdo ji poruší. A to se rovná válce.“ Zdrženlivý přístup Západu je tak celkem jasný – nikdo nechce mít dobrovolně na svědomí rozhodnutí, které by obrátilo vzhůru nohama bez nadsázky celý svět a o život připravilo dost možná miliony lidí. 

<Path> Dvojice gayů již v rámci pěstounské péče poskytla domov 9 dětem. „V pomoci zraněným a zklamaným dětem vidíme smysl života,“ tvrdíZdroj:

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlášení bezletové zóny prosazuje i nadále. Jeho hlavním argumentem je, že by tohle opatření pomohlo ochránit jak civilisty, tak ukrajinské území před dalšími útoky ruských letounů. Současný generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ale ustoupit nechce a varuje, že po zavedení bezletové zóny by dosavadní konflikt eskaloval ještě víc.  Podobný názor sdílí také předseda Evropské rady Charles Michel. A jak ke zřízení bezletové zóny nad Ukrajinou přistupuje česká vláda?

Premiér Petr Fiala sice prosazuje co největší možnou pomoc Ukrajině, ale co se týče bezletové zóny, smýšlí stejně jako další státníci včetně čelných představitelů USA. I česká vláda totiž vyjádřila obavy, že by se válka mohla dostat za hranice Ukrajiny. 

Zdroj: Msnbc.com, Nytimes.com, Francetvinfo.fr,

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop