PŘEHLEDNĚ: Nejvýznamnější události, které otřásly Ukrajinou, den 15.

Rusko vrší neuvěřitelné výroky ústy svých představitelů. Nově se nehodlá účastnit Rady Evropy, protože prý země EU a NATO podkopávají tuto instituci, která má sloužit k ochraně práv. Na tiskové konferenci pro změnu Lavrov prohlásil, že Rusko nehodlá napadnout žádnou další zemi a že nenapadlo ani Ukrajinu. V minulých dnech také ruští představitelé mnohokrát obvinili Ukrajinu, že chystala na Rusko chemický útok. Mají to prý dokazovat dvě desítky laboratoří, které se údajně našly na dobytých územích. Američtí a britští rozvědčíci přitom varují, že Rusko možná chystá použití chemických zbraní, jako to udělalo v Sýrii, a zajišťuje si tak prohlášeními alibi.

Ukrajinská vláda zveřejnila údajné nahrávky ruských vojáků, kteří volali z Ukrajiny domů matkám a manželkám. Na nahrávkách se vojáci chlubí například tím, že během rabování obchodů ukořistili drahou elektroniku a kožichy, zatímco jim jejich protějšky nadšeně děkují a přejí jim, ať „všechny ty feťáky a fašisty postřílí“. Na nahrávkách je také zachycený dialog, kde se voják přiznává, že musel zastřelit civilisty, které zajal, aby nemohli vyzradit jejich pozice. 

"Válka nebude a za všechno může Západ." Tohle jsou nejvýznamnější válečné lži, které Rusko vysílá do světa14. 3. 2022

Britská rozvědka předala vládě informace o situaci na Ukrajině: Konvoj na sever od Kyjeva se prakticky nepohnul a dál navyšuje ztráty v důsledku ukrajinské dělostřelecké palby a palby z dronů. Aktivita ve vzduchu se radikálně zmenšila – pravděpodobně díky efektivní protiletecké palbě. Evropské rozvědky potom informovaly, že odhad zabitých vojáků na ruské straně bude ještě větší, než kolik odhadují USA. Údajně by mohl dosahovat čehokoliv mezi 7000–9000 mrtvých. 

Ukrajinská armáda odrazila útok ruského konvoje v městečku Skybyn na severovýchodě Kyjeva. Další konvoj byl zničen na severozápadě během protiútoku a ukrajinským silám se dál daří ničit průzkumná vozidla a tanky, které se v menších skupinách přesouvají v okolí Kyjeva. Během jednoho takového přepadu byl zabit ruský velitel tankového regimentu Andrej Zacharov. Snímek dole ukazuje odhad územních zisků Ruska. Útok na konvoj u Skybynu pak zachytil dron: 

Rusové podle armádních zdrojů nedokáží pro technické potíže efektivně šifrovat svou komunikaci a kvůli nefunkčním vysílačkám musí dokonce sahat po mobilních telefonech. Díky tomu ale Ukrajinci snadno odposlouchávají komunikaci nepřítele a dokáží efektivně zaměřovat palbu.

Putin poprvé otevřeně přiznal, že na Ukrajině bojují i branci. Ostatně, kdyby mluvil pravdu o tom, že tam bojují jen speciální složky ruské armády, byla by to ještě mnohem horší vizitka stavu ruských pozemních sil. Videa ale účast branců potvrdila už na začátku invaze. 

Obyvatelé Mariupolu začínají pohřbívat oběti náletů a dělostřelecké palby do hromadných hrobů. Ve městě není možné zajistit důstojné pohřbívání a často není ani bezpečné odklízet zabité lidi z ulic, protože se ostřeluje bez ustání. 

Google zrušil veškerou monetizaci pro ruské kanály na YouTube. Tvůrci obsahu tak nově nemůžou vydělávat na svých videích. V aplikaci Google Play si také v Rusku nově nestáhnete žádnou placenou aplikaci. 

Obsluhoval papeže a získal michelinské ocenění, i přes to Radek Hasman zůstal věrný Česku, kde chtěl kultivovat gastronomickou scénu29. 3. 2022

Na Ukrajinu přijel bojovat elitní kanadský sniper s přezdívkou Wali (v arabštině „ochránce“). Ten drží světový rekord v potvrzené vzdálenosti zneškodnění cíle. V roce 2017 zlikvidoval bojovníka IS na vzdálenost 3540 metrů. 

Podle ukrajinské pohraniční stráže se do země od vypuknutí konfliktu vrátilo už 190 000 Ukrajinců, většinou mužů, kteří chtějí narukovat do teritoriálních sil. 

Čína odmítla dodávat letecké díly a technologie ruským aerolinkám. Rusko tak nemá jak výhledově servisovat svá dopravní letadla, protože bylo zcela závislé na importu důležitých dílů. 

V Egejském moři nyní kotví americká letadlová loď Harry S. Truman a dva torpédoborce, aby v případě náhlé eskalace podpořily vzdušné síly NATO. 

Přes plot běloruské ambasády v Itálii někdo hodil improvizovanou nálož. Bělorusko to označilo za teroristický čin. 

V bojích u Charkova byla předevčírem zabita armádní medička Natalija Oksentiuk. Bylo jí 25 let.

Zdroj: Tomáš Dvořák