VYSVĚTLENO: Co znamená písmeno „Z“ objevující se na ruských tancích?

Mnoho lidí v České republice i všude na světě se ptá, co přesně znamená symbol ve tvaru písmene „Z“, který se objevuje na ruských tancích a obrněných vozidlech. Válka na Ukrajině, kterou ruský státní cenzorský úřad Roskomnadzor stále označuje jako „speciální vojenskou operaci“, trvá již 12. dnem a stále není zcela jasné, co přesně by zmíněné písmeno „Z“ mohlo znamenat. Vysvětlení se nabízejí hned dvě.

Písmeno „Z“ se neobjevuje pouze na obrněných vozidlech ruské armády, jeho fotografie zaplavují sociální sítě a ruští občané symbol na vyjádření podpory umisťují na svá auta, případně jej vyvěšují do oken svých obchodů. Sportovním světem nyní otřásá kauza mladého gymnasty Ivana Kuliaka (20), který si během přebírání medaile za třetí místo na svůj dres právě písmeno „Z“ nalepil, čímž podle mnohých vyjádřil podporu ruské agresi a válce probíhající na území Ukrajiny. 

Podle ruského novináře a reportéra Kamila Galeeva se nabízejí hned dvě vysvětlení pro to, co Rusy používaný symbol „Z“ znamená. Podle jedné verze je symbolem označovaný Západ (rusky Zapad) jako blok demokratických zemí, druhá verze písmeno vysvětluje jako zkratku pro „Za pobědu“, což v ruštině znamená „za vítězství“.

„Symbol, jemuž se pozornosti dostalo teprve před několika málo dny, je nyní spojován s ruskou invazí na Ukrajinu, ruskou ideologií a národní identitou,“ dodává Gallev.

Podle zcela zřejmého vysvětlení je písmeno „Z“ ruskou armádou používáno k odlišení vojenských vozidel od protistrany. 

Profesor Michael Clarke, bývalý ředitel obrany think tanku RUSI, řekl na konci minulého měsíce zpravodajskému serveru Sky News, že písmeno „Z“ značí lokalitu, pro niž je dané obrněné vozidlo určeno. 

Kromě písmena „Z“ se na ruských tancích objevují také další symboly. Patří mezi ně trojúhelník s linkami po dvou stranách, kružnice se třemi tečkami uvnitř nebo trojúhelník s menším trojúhelníkem uprostřed. Ruská strana se k významu těchto symbolů doposud nevyjádřila. 

Zdroj: Kamil Galeev, Sky News