Apple bojuje proti genderovým stereotypům a pohlaví neřeší: Poslechněte si, jak bude znít genderově neutrální Siri!

Ani žena, ani muž. Digitální asistent Siri v chytrých zařízeních vyráběných Apple už na uživatele nebude promlouvat jen ženským nebo mužským hlasem. Americký technologický gigant se rozhodl myslet na úplně všechny a dosavadní volbu rozšířil o třetí možnost – neutrální hlas. Siri tak bude v chystané verzi operačního systému iOS 15.4. naplno sloužit i queer lidem.

Společnosti Apple bylo v minulosti často vyčítáno, že se dopouští genderových stereotypů a že je úmyslně posiluje. Podle mnohých kritiků největší problém spočíval v Siri. Tento hlasový asistent, který je k dispozici uživatelům všech chytrých zařízení Apple, doposud promlouval buď jako muž, nebo jako žena. To by se ale brzy mělo změnit. 

Jan Bendig skrze Výměnu manželek názor Čechů na gay rodičovství a Romy nezmění. Snaha se ovšem cení i v tomto případě7. 4. 2022

Apple totiž aktuálně vyvíjí betaverzi dalšího operačního systému, iOS 15.4. Ten by měl lidem nabídnout třetí, genderově neutrální volbu hlasu Siri. O tom, že hlas bude opravdu autentický, svědčí fakt, že ho pro Apple nahrál neznámý člen americké LGBTQ+ komunity. 

Jak společnost uvedla ve svém oficiálním prohlášení, které poskytla webu Axios, hlasová rozmanitost Siri má dát lidem najevo, že Apple tu je pro každého. „Uživatelé by měli mít větší výběr hlasů, které k nim promlouvají. Naším dlouhodobým závazkem je vyvíjet takové produkty a služby, které pokud možno co nejlépe odrážejí rozmanitost světa, v němž žijeme. Miliony lidí po celém světě se každý den spoléhají na to, že jim právě Siri pomůže dokončit spoustu důležitých úkonů, takže usilovně pracujeme na tom, aby byl jejich zážitek co nejvíc personalizovaný,“ uvedla firma. 

Ačkoliv ženské jméno Siri už s hlasovým asistentem Apple už bude spojené asi navždy, vývojáři společnosti nový hlas pracovně pojmenovali Quinn. O tom, že nejde o žádný náhodný výběr, svědčí fakt, že původem irské jméno Quinn je genderově neutrální a běžně ho dostávají holky i kluci. Jestli už jste si ale i vy zvykli na Siri, nemusíte se bát – konečným uživatelům se jméno Quinn nezobrazí. Místo toho uvidí jen možnosti typu Hlas 1, Hlas 2, Hlas 3 a tak dále. 

Každému prý může genderově neutrální hlas Siri znít trochu jinak. Někdo tak může slyšet víc ženu, někomu může hlas zase připomínat spíš muže. Ať už se ale každý uchýlí k té či oné variantě, jedno je jisté. Nově nahraný hlas by měl navázat na tradici těch předchozích a podle slibů Apple by si měl zachovat svou přirozenost a autentičnost. Ani genderově neutrální hlas Siri by tedy neměl evokovat vyumělkovaného robota, ale měl by odpovídat skutečnému hlasu skutečného člověka. 

Přestože genderově neutrální hlas Siri je žhavou a pro někoho i tak trochu kontroverzní novinkou, není to poprvé, co se společnost Apple pokusila o dosažení větší diverzity. Jednou z prvních vlaštovek byly rozšíření odpovědí, které Siri poskytuje. Ty se v růběhu roku 2020 rozrostly o důrazná odsouzení jakýchkoli rasově nebo genderově urážlivých výroků. Přibyly také pozitivní reakce na hnutí Black Lives Matter a Stop Asian Hate, která zejména v americké společnosti v poslední době dost silně rezonovala. Přibližně před rokem pak firma Apple rovněž potěšila Afroameričany, protože k běžné nabídce hlasů Siri se přidaly i dva nové černošské. 

Víte, jaký máte „mozkový typ“? Měli byste ho znát! Má totiž vliv na vaše chování, ale i štěstí a návrat do normálu po pandemii25. 3. 2022

Jak je vidět, plány společnosti Apple jsou sice velkolepé jako obvykle, ale zatím není jisté, kdy bude iOS 15.4 hotový. Apple o konkrétním termínu zarytě mlčí, takže si ještě nějakou chvíli budeme muset počkat. Není známo ani to, kdy bude genderově neutrální Siri k dispozici také uživatelům z jiných zemí. Jako první v pořadí si tento hlas totiž budou logicky moct poslechnout Američané. 

Zdroj: Techcrunch.com, Dailymail.co.uk, Nypost.com