Realitní trh je dost konkurenční. My jsme ale jako jin a jang, říkají makléři s lidským přístupem Alexandra Osmitz a Marek Izera
Rozhovor
Zdroj: OSMITZ & IZERA Reality/spolupráce
<Path>

Realitní trh je dost konkurenční. My jsme ale jako jin a jang, říkají makléři s lidským přístupem Alexandra Osmitz a Marek Izera

Není až tak obvyklé, že by se realitní makléři navzájem přátelili. Většinou jsou naopak motivováni k tomu, aby mezi sebou soupeřili. Slovenka Alexandra Osmitz a Čech Marek Izera s tím mají osobní zkušenosti. Tlak zvenčí ale nakonec ustáli, a tak jsou výjimkou potvrzující pravidlo. Nejenže se z bývalých rivalů stali dobří kamarádi, ale i společníci, kteří symbolicky 1. 1. 2022 naplno rozběhli svou firmu OSMITZ & IZERA Reality.
Monika Bílková Monika Bílková Autor
8. 3. 2022

Cesta elitních makléřů Alexandry Osmitz a Marka Izery k unikátnímu propojení a nově vzniklé firmě OSMITZ & IZERA Reality byla výzvou. Kdy se jejich společný příběh vlastně začal psát? V jaké situaci se teď realitní trh nachází? A co lidem, kteří chtějí nemovitost koupit, nebo naopak prodat, sympatičtí makléři vzkazují? Nejen to se dozvíte v následujícím rozhovoru. A jak sami uvidíte, dynamika dua Osmitz a Izera je patrná i na dálku. 

<Path> Víte, kde a s kým bydlí známý herec Filip Rajmont?Zdroj:

Hádám, že taková kolegialita mezi realitními makléři není obvyklá. Jak dlouho se vlastně už znáte a kde jste se potkali?

Marek: Seznámili jsme se ve firmě, která vznikla před sedmi lety. Oba jsme tam tehdy pracovali vedle sebe jako jedni z prvních realitních makléřů.

Alexandra: Ono to nebylo až tak úplně vedle sebe, spíš proti sobě. Realitka se v nás pokoušela vyprovokovat takový souboj, aby jeden nebo druhý byl vždy lepší. Fungovali jsme jako tým Alex a tým Marek. Takhle odděleně jsme třeba zaučovali i příchozí nováčky. Ve výsledku jsme sice všichni nějak spolupracovali, ale firma se neustále snažila o vytvoření takové umělé rivality, asi abychom makali víc a víc. 

Co tedy bylo tím impulsem k založení společného byznysu? Já jako laik bych čekala, že si spíš každý v této branži půjde svou cestou a že si i nadále zůstanete konkurenty… 

Alexandra: No, z té rivality se naopak velmi brzy stalo přátelství, a když během covidu došlo na lockdown, tak jsme s Markem začali pracovat na různých společných projektech. To nás hodně stmelilo a zároveň jsme si uvědomili, že za těch sedm let už dozrál správný čas na něco dalšího. Marek proto přišel s myšlenkou, že když jsme schopní takhle fungovat a tolik toho zvládnout jen my dva... Marku, pokračuj. (smích)

Marek: Vidíte, takhle to u nás chodí vždycky. (smích) Ano, přišel jsem s myšlenkou, že bychom tu naši práci mohli někam posunout – samozřejmě nejlépe tím, že se osamostatníme. A tím pádem i naše plány realizovat podle našich představ, protože ať už člověk chce, nebo nechce, pod křídly jiné společnosti prostě musí respektovat tamní režim a držet se zavedených postupů. Na jednu stranu jsme se v té firmě, kde jsme předtím pracovali, skutečně naučili našemu řemeslu. Dala nám hodně. Na druhou stranu jsme ale začali zjišťovat, že už nám tam určité věci nevyhovují, a chtěli jsme se rozvíjet dál.

I v Česku působí realitní giganti. V čem je tedy jedinečná vaše firma?

Marek: Hledali jsme správný koncept, jak to celé uchopit, protože realitní trh je velice konkurenční a makléřů je hodně. Už ze jména naší firmy je jasné, že jsme autentičtí, že se za sebe a svou práci nestydíme a že se nechceme schovávat za vymyšlenými názvy. Osmitz a Izera, to jsme jen my dva, žena a muž.

Navíc jsme v předchozím zaměstnání patřili mezi ty nejúspěšnější makléře. Oba jsme se účastnili prestižní soutěže Realiťák roku, přičemž já jsem byl v roce 2019 a 2020 vyhlášený nejlepším makléřem v Praze. Nechceme se tím nějak přehnaně chlubit, ale to, že jsme oba jako poměrně známí a dobře hodnocení realitní makléři našim klientům schopni nabídnout kompletní servis, bereme jako takovou přidanou hodnotu. I když existují makléři, třeba manželé, kteří jsou schopní pracovat bok po boku, každý se nakonec stejně soustředí jen na to své. A v tom spočívá naše největší odlišnost.

Alexandra: Jsou klienti, kteří se radši svěří ženě, ale pak jsou zase lidé, kteří chtějí spíš navázat spolupráci s mužem. Teď to vidíme i na jednom případu manželského páru. Zatímco žena všechno řeší spíš se mnou, muž se s různými technickými záležitostmi obrací na Marka. Právě ta možnost volby, která se klientovi v naší firmě naskytne, byla naším záměrem.

A i přesto, že počáteční komunikaci s klienty máme většinou takhle zvlášť, všechno ostatní s Markem děláme spolu. Například při natáčení virtuálních prohlídek si s Markem vždycky vymýšlíme scénář, zatímco třeba během focení nemovitosti se snažíme dbát i na ty nejmenší detaily. Všechno do sebe zkrátka přesně zapadá jako puzzle, a tak s Markem často používáme symbol jin a jang. 

Sami říkáte, že velkým plus vaší realitky je to, že má vyváženost i ve smyslu genderu. Máte pocit, že se právě gender v této branži řeší nějak výrazněji?

Alexandra: Myslím, že ženy přece jen bývají o něco empatičtější než muži, což je v této profesi výhodou. Není to vždy jen o tom, že chce někdo prodat svůj dům a koupit si nějaký lepší. Setkáváme se i se smutnými příběhy. Například jedna klientka se během pandemie dostala do tíživé finanční situace a neměla jinou možnost než svůj dům prodat. A to jsme si společně hodně poplakaly, protože se umím do příběhů ostatních vžít. Vím totiž, že takový přístup a taková podpora lidem pomáhají. 

Můžete trochu přiblížit, na jaké nemovitosti se vlastně orientujete nejvíc? 

Alexandra: V nabídce máme na prodej i pronájem jak hodně nemovitostí, které se hodí i pro rodiny s dětmi, tak těch, které jsou velmi exkluzivní a specifické. Marečku? (smích)

Marek: Ano. Ještě bych k tomu dodal, že regionálně se nejvíc zaměřujeme na Prahu a Středočeský kraj. Když jde ale o nějaký opravdu zajímavý objekt, tak můžeme řešit i něco vzdálenějšího. To je pro nás o to větší výzva, což nás moc baví.

<Path> Nahlédněte do nádherného bungalovu známého kadeřníka Libora Šuly a jeho partnera Petera. Své štěstí našli ve ZlosyniZdroj: Jan Witek, Juan Calderón

Období pandemie s trhem s nemovitostmi bezesporu zahýbalo. Jaké trendy se podle vás dají očekávat, mimo jiné v souvislosti s vysokou inflací i válkou na Ukrajině?

Marek: Za poslední dva roky letěly ceny nemovitostí opravdu nahoru, až skoro do astronomických výšin, protože se sešly tři výrazné aspekty najednou. Mohli jsme sledovat velkou poptávku po bydlení, byl velký zájem zahraničních investorů, pro které bylo Česko zajímavé z hlediska zhodnocení nemovitostí, a do toho se přidali ještě běžní spotřebitelé. Takže se dá říct, že co bylo na trhu, se prodalo.

Kromě covidu bude mít určitě důsledek i zmíněná válka na Ukrajině, ale zatím je hrozně brzy na to odhadovat konkrétní dopady, protože se projeví až zpětně. Dá se ale předpokládat, že také vzhledem k rostoucí inflaci budou lidé i nadále hledat cesty, jak se zabezpečit. A nemovitosti jsou jednou z nich. Takže bych radil, ať zájemci na nic nečekají. 

Alexandra: Taky bych doporučila s ničím nečekat a jít do všeho tak, jak to cítíte. 

Zdroj: OSMITZ & IZERA Reality/spolupráce

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
„Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár
LIDÉ

Seznámení s partnerovým otcem nevyšlo. „Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár

Autor: Irena Piloušková
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop