„Bojuješ za lidská práva? Jsi zahraniční agent!“ Rusko jde i proti vlastním lidem cenzurou, zesměšňováním a diskriminací
LGBT+
Zdroj: iStock

„Bojuješ za lidská práva? Jsi zahraniční agent!“ Rusko jde i proti vlastním lidem cenzurou, zesměšňováním a diskriminací

Rusko plní v posledních dnech titulky řady médií. Současně si nechvalně zaslouží i naši pozornost s ohledem na ty, kteří jsou jiné než heterosexuální orientace. Ti se totiž museli smířit s tím, že se gay sňatky nejen nepovolují, ale přímo zakazují, homosexualita je pro neplnoleté jednoduše tabu a významný aktivista Igor Kochetkov byl podle informací Human Rights Watch hanlivě a nespravedlivě označen za zahraničního agenta.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
4. 3. 2022

V únoru se ruské ministerstvo spravedlnosti mělo podle informací Human Rights Watch opět zabývat případem organizace Sphere Foundation. Ta má podle zdroje hájit lidská práva LGBT komunity a argumentovat za ně proti názorům, které brání „tradiční hodnoty“. Sphere Foundation na svém facebookovém profilu uvádí, že podporuje individuální a skupinovou sílu tím, že poskytuje zdroj pro všechny lidi, aby se spojili, učili a spoluvytvářeli, co je potřeba ve sdílené budoucnosti. Cení si každé bytosti stejně a tato myšlenka dala vzniknout neziskové organizaci.

<Path> „Homouši, zalezte a už se neprojevujte!“ Reakce na coming out Jankta ukazují propast mezi názoryZdroj: JSME FÉR, LUI, HATEFREE, VLÁDA, QUEERGEOGRAPHY

Pro představu aktivit Sphere Foundation lze vypíchnout například rok 2017, kdy se tato organizace aktivně zapojila do prosazování a ochrany práv leseb, gayů, bisexuálů a transgender lidí v Rusku. Během strašlivých čistek zaměřených právě na LGBT jedince v Čečensku se síť snažila zastavit týrání a evakuovat přeživší.

Podle informací Press Service for St. Petersburg Courts se právě ministerstvo spravedlnosti obává, že se tato neziskovka dopouští aktivit, které jsou v rozporu se státní politikou Ruska, jež je zaměřena na zachování, rozšíření a rozvoj lidského kapitálu země. Současně je Sphere Foundation nařčena, že rozšiřuje „LGBT pohled“ mezi dětmi a mladistvými a aspiruje na změnu ruské federální legislativy ku prospěchu LGBT hnutí. Tím představuje hrozbu pro základní rodinné hodnoty zakotvené v ústavě a také pro veřejný pořádek a právní stát.

Zní předchozí odstavec příliš složitě? Tak se na to pojďme podívat jednoduše a shrňme si to do jedné věty: Rusku se nelíbí, že v jeho rámci existuje organizace, která se snaží v zemi hájit práva LGBT+ občanů, a obává se, že by vlivem takových tendencí mohla jak země, tak správně orientovaní lidé dojít k újmě.

A jak je možné, že je obhajoba lidských práv protizákonná? V Rusku platí od roku 2021 ústavní zákaz svateb gayů a leseb. Doslova se jedná o ban, nikoli „jen“ o chybějící možnost stát se součástí homosexuálního sezdaného páru. „Není potřeba dalších právních úkonů, jelikož manželství stejnopohlavních párů už jsou technicky vzato ilegální,“ okomentoval situaci Mikhail Tumasov, ruský LGBTQ aktivista a obránce lidských práv, kterého též překvapil tento rázný krok – tedy přímo zákaz zakotvený v ústavě. Jelikož ani do té doby nebyly gay svatby povoleny, dalo by se říci, že se do velké míry jedná o symbolický krok, manifestování absolutního odporu vůči jinému spojení sňatkem, než je sezdaný pár muž a žena.

Putinův čtyřiadvacetistránkový dokument návrhu, který mimo jiné označuje Rusko jako nástupce Sovětského svazu, obsahuje i takové formulace jako „obrana historické pravdy“ a zmiňuje víru v Boha jako základní hodnotu země. Současně se zákazem gay a lesbických svateb není možné ani to, aby se dítě adoptivní cestou dostalo do rodiny k transsexuálnímu rodiči. Podpůrná kampaň tohoto zákona byla navíc jemně řečeno ofenzivní: součástí byly například i reklamní spoty. Jedním z nich má být i hrané video, ve kterém je adoptován chlapec ze sirotčince. Při odchodu z budovy se ptá nového tatínka, kdo bude jeho novou maminkou, načež dospělý herec ukáže na auto, ze kterého se vynoří nalíčený muž v ženském oblečení. Závěrečné titulky říkají: „Proč jsou změny ústavy důležité.“ Nakonec se text stočí k divákovi, kterého se ptá, zda toto je Rusko, které by si vybral. Video bylo natolik kontroverzní, že bylo podle informací Out.com později staženo z YouTube.

Druhý kontroverzní zákon, který se s ruskými hodnotami má pojit, je zákon o propagandě. Jednoduše řečeno je zakázáno dětem a mladistvým (pod 18 let) „propagovat“ jiné než homosexuální vztahy, orientaci a další spojené tematické okruhy. Human Rights Watch tento zákon vzhledem k lidským právům shrnuje takto: „Lesby, gayové, bisexuálové a transgender (LGBT) mladiství v Rusku čelí enormním bariérám, které jim brání užívat základní práva na důstojnost, zdraví, vzdělání, informace a sdružování. V Rusku není antipatie vůči homosexualitě a genderovému rozporu novinkou. LGBT lidé už dlouho čelí výhrůžkám, šikaně a týrání ve svých rodinách a diskriminaci, ale zákon o >gay propagandě< z roku 2013 ještě navýšil sociální nepřátelství.“ V návaznosti na tento zákon proběhla v nedávné době například i kauza (ne)vydání přídavku do hry The Sims 4, který se celý točí kolem svateb (a to i stejnopohlavních snoubenců), na ruském trhu.

<Path> „Slibovali, že víc než registrované partnerství už nikdy nebude.“ Jiří Hromada i důkazy a logika rozbíjí lži homofobů na atomyZdroj: AKTUÁLNĚ, WIKIPEDIA, JIŘÍ HROMADA

Sphere Foundation založil ruský aktivista Igor Kochetkov. Tato nezisková organizace byla v roce 2016 označena jako „zahraniční agent“. Tedy nálepkou, která je v Rusku všeobecně hodně ofenzivní a poškozující. Samotná síť LGBT, Kochetkov a třeba i Ivan Pavlov – právník, který se zabývá lidskými právy – a jeho čtyři kolegové dostali stejný label, a tak se jejich směrem rozjela poměrně silná kampaň.

Kochetkov se rozhodl bránit, a tak například ve svém postu na sociálních sítích uvedl, že se nezisková organizace nikdy nedostala do rozporu s předpisy. Kritizoval pak systém za to, že je založen více ideologicky než na právu. Agumentace mu však nebyla nic platná. Po letech práce a bojů za práva LGBT lidí se autority rozhodly, že Kochetkovovy aktivity a neziskovou organizaci zastaví. Požadují zavření organizace ve jménu „tradičních hodnot“.

Zdroj: lui.cz, hrw.org, out.com, washingtonblade.com, Press Service for St. Petersburg Courts, Facebookový profil Sphere Foundation

Populární
články

MUDr. Marek Dvořák
TĚLO & MYSL

Lékař Marek Dvořák: „Testosteronová terapie zlepší sexuální drive a zajistí, aby se muž v každém věku cítil skvěle

Autor: Redakce
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová
Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma
LIDÉ

Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma

Autor: Irena Piloušková
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Martina Zimmermann u Škoda Enyaq Coupé Respectline
LIDÉ

Žena v automobilovém průmyslu? „Nemusíte být tvrdší, nebo se chovat jako muž, ženské hodnoty jsou přínos,“ říká odborná koordinátorka diverzity ve spol. Škoda Auto

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop