„Bojuješ za lidská práva? Jsi zahraniční agent!“ Rusko jde i proti vlastním lidem cenzurou, zesměšňováním a diskriminací
LGBT+
Zdroj: iStock

„Bojuješ za lidská práva? Jsi zahraniční agent!“ Rusko jde i proti vlastním lidem cenzurou, zesměšňováním a diskriminací

Rusko plní v posledních dnech titulky řady médií. Současně si nechvalně zaslouží i naši pozornost s ohledem na ty, kteří jsou jiné než heterosexuální orientace. Ti se totiž museli smířit s tím, že se gay sňatky nejen nepovolují, ale přímo zakazují, homosexualita je pro neplnoleté jednoduše tabu a významný aktivista Igor Kochetkov byl podle informací Human Rights Watch hanlivě a nespravedlivě označen za zahraničního agenta.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
4. 3. 2022

V únoru se ruské ministerstvo spravedlnosti mělo podle informací Human Rights Watch opět zabývat případem organizace Sphere Foundation. Ta má podle zdroje hájit lidská práva LGBT komunity a argumentovat za ně proti názorům, které brání „tradiční hodnoty“. Sphere Foundation na svém facebookovém profilu uvádí, že podporuje individuální a skupinovou sílu tím, že poskytuje zdroj pro všechny lidi, aby se spojili, učili a spoluvytvářeli, co je potřeba ve sdílené budoucnosti. Cení si každé bytosti stejně a tato myšlenka dala vzniknout neziskové organizaci.

<Path> Očima heteráka: Manželství pro všechny dál žije. Svět ale řeší poslaneckou debatu, která snížila v očích světa naše IQ na nuluZdroj: Autor/Názorový článek

Pro představu aktivit Sphere Foundation lze vypíchnout například rok 2017, kdy se tato organizace aktivně zapojila do prosazování a ochrany práv leseb, gayů, bisexuálů a transgender lidí v Rusku. Během strašlivých čistek zaměřených právě na LGBT jedince v Čečensku se síť snažila zastavit týrání a evakuovat přeživší.

Podle informací Press Service for St. Petersburg Courts se právě ministerstvo spravedlnosti obává, že se tato neziskovka dopouští aktivit, které jsou v rozporu se státní politikou Ruska, jež je zaměřena na zachování, rozšíření a rozvoj lidského kapitálu země. Současně je Sphere Foundation nařčena, že rozšiřuje „LGBT pohled“ mezi dětmi a mladistvými a aspiruje na změnu ruské federální legislativy ku prospěchu LGBT hnutí. Tím představuje hrozbu pro základní rodinné hodnoty zakotvené v ústavě a také pro veřejný pořádek a právní stát.

Zní předchozí odstavec příliš složitě? Tak se na to pojďme podívat jednoduše a shrňme si to do jedné věty: Rusku se nelíbí, že v jeho rámci existuje organizace, která se snaží v zemi hájit práva LGBT+ občanů, a obává se, že by vlivem takových tendencí mohla jak země, tak správně orientovaní lidé dojít k újmě.

A jak je možné, že je obhajoba lidských práv protizákonná? V Rusku platí od roku 2021 ústavní zákaz svateb gayů a leseb. Doslova se jedná o ban, nikoli „jen“ o chybějící možnost stát se součástí homosexuálního sezdaného páru. „Není potřeba dalších právních úkonů, jelikož manželství stejnopohlavních párů už jsou technicky vzato ilegální,“ okomentoval situaci Mikhail Tumasov, ruský LGBTQ aktivista a obránce lidských práv, kterého též překvapil tento rázný krok – tedy přímo zákaz zakotvený v ústavě. Jelikož ani do té doby nebyly gay svatby povoleny, dalo by se říci, že se do velké míry jedná o symbolický krok, manifestování absolutního odporu vůči jinému spojení sňatkem, než je sezdaný pár muž a žena.

Putinův čtyřiadvacetistránkový dokument návrhu, který mimo jiné označuje Rusko jako nástupce Sovětského svazu, obsahuje i takové formulace jako „obrana historické pravdy“ a zmiňuje víru v Boha jako základní hodnotu země. Současně se zákazem gay a lesbických svateb není možné ani to, aby se dítě adoptivní cestou dostalo do rodiny k transsexuálnímu rodiči. Podpůrná kampaň tohoto zákona byla navíc jemně řečeno ofenzivní: součástí byly například i reklamní spoty. Jedním z nich má být i hrané video, ve kterém je adoptován chlapec ze sirotčince. Při odchodu z budovy se ptá nového tatínka, kdo bude jeho novou maminkou, načež dospělý herec ukáže na auto, ze kterého se vynoří nalíčený muž v ženském oblečení. Závěrečné titulky říkají: „Proč jsou změny ústavy důležité.“ Nakonec se text stočí k divákovi, kterého se ptá, zda toto je Rusko, které by si vybral. Video bylo natolik kontroverzní, že bylo podle informací Out.com později staženo z YouTube.

Druhý kontroverzní zákon, který se s ruskými hodnotami má pojit, je zákon o propagandě. Jednoduše řečeno je zakázáno dětem a mladistvým (pod 18 let) „propagovat“ jiné než homosexuální vztahy, orientaci a další spojené tematické okruhy. Human Rights Watch tento zákon vzhledem k lidským právům shrnuje takto: „Lesby, gayové, bisexuálové a transgender (LGBT) mladiství v Rusku čelí enormním bariérám, které jim brání užívat základní práva na důstojnost, zdraví, vzdělání, informace a sdružování. V Rusku není antipatie vůči homosexualitě a genderovému rozporu novinkou. LGBT lidé už dlouho čelí výhrůžkám, šikaně a týrání ve svých rodinách a diskriminaci, ale zákon o >gay propagandě< z roku 2013 ještě navýšil sociální nepřátelství.“ V návaznosti na tento zákon proběhla v nedávné době například i kauza (ne)vydání přídavku do hry The Sims 4, který se celý točí kolem svateb (a to i stejnopohlavních snoubenců), na ruském trhu.

<Path> Kontroverzní zpěvák Lil Nas X se omluvil trans komunitě. Reagoval na pobouření, které vyvolal jeho nedomyšlený vtipZdroj: Twitter, BuzzFeed

Sphere Foundation založil ruský aktivista Igor Kochetkov. Tato nezisková organizace byla v roce 2016 označena jako „zahraniční agent“. Tedy nálepkou, která je v Rusku všeobecně hodně ofenzivní a poškozující. Samotná síť LGBT, Kochetkov a třeba i Ivan Pavlov – právník, který se zabývá lidskými právy – a jeho čtyři kolegové dostali stejný label, a tak se jejich směrem rozjela poměrně silná kampaň.

Kochetkov se rozhodl bránit, a tak například ve svém postu na sociálních sítích uvedl, že se nezisková organizace nikdy nedostala do rozporu s předpisy. Kritizoval pak systém za to, že je založen více ideologicky než na právu. Agumentace mu však nebyla nic platná. Po letech práce a bojů za práva LGBT lidí se autority rozhodly, že Kochetkovovy aktivity a neziskovou organizaci zastaví. Požadují zavření organizace ve jménu „tradičních hodnot“.

Zdroj: lui.cz, hrw.org, out.com, washingtonblade.com, Press Service for St. Petersburg Courts, Facebookový profil Sphere Foundation

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop