
Novým trendem v seznamování je hledání partnera podle velikosti obličeje. Tvar tváře o nás ale může také mnohé prozradit
Abychom s „obličejem“ byli přesní – vše se vlastně odvíjí od velikosti a tvaru hlavy. To jsou samozřejmě aspekty, které člověk sám nijak neovlivní – něčí hlava je krásně tvarovaná a chtělo by se říci, že je přímo „výstavní“, v případě někoho jiného se naopak tvar podobá třeba nepříliš vzhledné bramboře. Samotná velikost hlavy se pak velmi odlišuje například i v závislosti na rase, pohlaví či národnosti – co je ale možná docela překvapivé, je zjištění vědců z University of Tennessee, kteří již v roce 2012 upozornili na to, že hlavy bílých Američanů se postupem času zvětšují – a průměrná velikost lebky vzrostla od konce 19. století o cca 8 milimetrů v případě mužů a o 7 milimetrů v případě žen. Jak přesně velká je „normálně velká“ lebka/hlava, však zatím nikdo nedefinoval. To však těm, co touží po šťastném a spokojeném vztahu, nijak nebrání v tom, aby začali svůj protějšek hledat právě při zohlednění toho, jak velká je jeho tvář. Na přesnými čísly vytyčeném „normálu“ či „standardu“ ani tolik nezáleží – možná jsou totiž důležitější určité velikostní odchylky (ostatně, jak jinak také poznat někoho, kdo má „velkou“ – či širokou – tvář, než jej srovnat s druhými, o nichž nic takového říci nelze).
I když ale řada z nás nedovede přesně určit velikost vlastní hlavy, např. ženy přímo preferují muže se širokými tvářemi. Jak totiž naznačují průzkumy mezi účastníky/cemi tzv. speed datingu, muži se širokými tvářemi jsou považováni za agresivní, mocnější a finančně úspěšnější. Drobné, elegantní tváře jsou pak vnímány spíše jako ženské. Vlastně by se dalo říci, že to není nijak překvapivé – jelikož přesně velikost se silou a dominancí spojují klasické genderové stereotypy. Přitom vědecké důkazy ukazují i druhou stranu mince – podle velikosti a tvaru obličeje je skutečně možné o lidech mnohé usuzovat, ale zrovna muži se širšími tvářemi možná žádné velké terno nejsou…
„Charakteristiky obličeje mohou poskytnout důležité informace o lidské sexuální motivaci,“ tvrdí totiž spoluautor studie, jež se zaměřila přímo na souvislost mezi tvarem obličeje a nevěrou, Steven Arnocky. Výsledky přitom hovoří docela neúprosně. Muži s obličejem, který je spíš širší než vyšší (a označován je v angličtině také jako FWHR, tedy high facial width-to-height-ratios), vykazují vyšší libido a mají ležérnější postoje k sexu. Vysoká hodnota „FWHR“ tedy koreluje s vyšší sexuální touhou – a to nejen u mužů, ale i u žen. Ovšem jen v případě mužů byly ve zmiňovaném výzkumu prokázány také vyšší tendence k nevěře.
V minulosti přitom již vědci také prokázali, že muži se širšími tvářemi častěji inklinují k agresi, neetickému chování, předsudkům, a dokonce mohou častěji vykazovat i psychopatické rysy. Možným důvodem je pak prý vystavení testosteronu v děloze, kde dochází i k vývoji mužské tváře, přičemž právě testosteron může zvyšovat libido, sociosexualitu, ale také „nevěrné chování“. Při vynášení podobných soudů je ale namístě držet se spíše při zdi. Nejenže již bylo prokázáno, že je-li vzorek měření dostatečně velký, domnělé efekty založené na tvaru a velikosti obličeje mizí, ale navíc vazby mezi měřením obličeje a spojováním zjištěných výsledků s určitými (negativními) charakteristikami již byly v minulosti zdiskreditovány.
Zdroj: Giphy
V každém případě ale různých metod párování lidí podle tvaru/velikosti tváře již vznikla spousta – ovšem na rozdíl od té aktuální, která staví na protikladech, pracovaly spíše s podobností. Např. v minulosti tak seznamka Find Your FaceMate nabízela nezadaným, aby hledali dokonalou shodu na základě obličejových rysů. „Vizuální část mozku vysílá signály do našeho nevědomí a jsme přirozeně přitahováni k lidem, jejichž rysy jsou podobné jako ty naše,“ uváděl přímo web.
Sexy velký obličej?
Co se ale stávajícího trendu hledání protějšku podle velikosti obličeje týká, vlastně to není tak snadné, jak by se mohlo zdát. „Říct někomu, že má sexy velký obličej, může být obtížné – hodně lidí slyší slovo ,velký‘ a hned si s ním spojí negativní konotace,“ tvrdí tak jednatřicetiletý Sims, který se poprvé platonicky zamiloval do své učitelky, jež měla podle jeho slov „velmi okouzlující a roztomilý kulatý obličej“. Záliba ve větších tvářích druhých je tedy vlastní nejen ženám, ale i mužům. A co se týká obličejů, které jsou spíše drobné, ty preferují celé kultury – zejména ve východní Asii jsou malé obličeje považovány za krásné.
I když rozdílná velikost tváří partnerů může být v některých situacích výzvou (např. při pořizování selfíček), ti, kdo již vztah „na základě velikosti obličeje“ našli, se tím nijak zásadně netrápí. „Kdykoliv jsem na fotkách se svou partnerkou, vypadá to, jako by se krásná žena zamilovala do maňáska. Moje řešení je – tvářit se legračně. Nikdo si pak nevšímá široko od sebe posazených očí a masivního nosu,“ popisuje muž, který se sám pyšní velkým obličejem. Zda mají takové vztahy větší šanci na úspěch, lze říct jen stěží. Ale jak se zdá, v podstatě každý/á má šanci najít někoho, kdo jej/ji bude mít rád/a takového/takovou, jaký/á je. A třeba brzy vznikne i seznamka, která se zaměří právě na párování lidí dle odlišných tvarů obličejů…