Kauza J. K. Rowling: Z milované spisovatelky se stal nenáviděný terč výhrůžek smrtí. Kde začíná a končí svoboda slova?

Stala se z ní jedna z nejznámějších, nejoblíbenějších a největších osobností Velké Británie. J. K. Rowling ale status miláčka (nejen vlastního) národa nezískala pouze díky legendární kouzelnické sérii. Spisovatelku proslavil i její životní příběh, který jako by vypadl z nějakého románu. Osobní zkušenost Rowling se tak stala symbolem novodobé skutečné pohádky. Ta ale zřejmě bude mít špatný konec. Jak totiž ukazují poslední události, osud kdysi zbožňované autorky je asi definitivně zpečetěný.

Britské spisovatelce J. K. Rowling se podařilo dosáhnout úspěchu, jaký okusil jen málokterý další žijící literát. Hvězda autorky Harryho Pottera dlouho stoupala strmě vzhůru. Aktuální dění kolem její osoby je ale důkazem toho, že opravdu nic netrvá věčně. Bude mít Rowling po svém drsném pádu ještě šanci se vzchopit, nebo už ji společnost nadobro odepsala? A co lavina nelítostné kritiky na její adresu vypovídá o stavu a morálce současné společnosti?

Tesco se připojuje k barvám duhy, podpoří Pride Business Forum12. 8. 2022

Asi každý ví, že cesta Rowling k její pozdější nezměrné slávě byla dosti trnitá. Spisovatelka byla původně rozvedená a utrápená mladá matka, která musela spoléhat na podporu, a ve vzácných chvílích, kdy její dítě spalo, pomocí své fantazie unikala tíživé realitě. Její představivost ale uhranula i ostatní, a tak se z živořící samoživitelky, která třela bídu s nouzí, stala celosvětově uznávaná autorka. A její sny se staly skutečností – neožily jen díky půl miliardě prodaných výtisků, ale i ve filmové sérii. Zdá se až neuvěřitelné, jak se nakonec všechno otočilo ve spisovatelčin prospěch. Kde se tedy stala chyba, která Rowling jako mávnutím kouzelného proutku opět uvrhla na samotné dno?

Jak už to tak bývá, i kontroverzní kauza Rowling, která se stala předmětem vášnivých diskuzí v médiích a na sociálních sítích, začala dost nenápadně a nevinně. Za spuštění kolotoče nenávisti mohl jediný tweet z roku 2018, ve kterém stálo: „Mužům v šatech se dostává víc solidarity než ženám“. Nešlo o spisovatelčin příspěvek – Rowling mu ale dala svůj lajk. A i když poté tvrdila, že šlo o omyl, protože si tweet chtěla vyfotit, ale namísto toho se jí povedlo vystřihnout mu veřejnou pochvalu, nebylo vysvětlování Rowling nic platné. Co se jednou na sociálních sítích objeví a někdo to stihne zaznamenat, už zpátky vzít nejde.

Nicméně to, že patrně o žádnou náhodu nešlo, dokládá fakt, že se Rowling začala v diskuzích na téma genderové identity aktivně a pravidelně angažovat. A ve sdílení svých názorů rozhodně zdrženlivá nebyla. Když se pak v roce 2019 zastala daňové expertky Mayi Forstater, která v práci dostala padáka proto, že prohlásila, že „muži se v ženy změnit nemůžou“, negativní reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Poslední hřebíček do svojí mediální rakve si pak Rowling zatloukla výrokem, že biologická pohlaví existují jen dvě. 

Na sociálních sítích se okamžitě začala ozývat spousta trans lidí, bývalých fanoušků Rowling, kteří dávali jasně najevo svoje rozhořčení a zklamání. Vše zašlo dokonce až tak daleko, že se v říjnu 2019 stal na Twitteru nejpopulárnějším tweetem vzkaz vyzývající k zavraždění spisovatelky. Svoje stanovisko se Rowling pokusila obhájit v následujícím roce na svých webových stránkách. Byla to ale marná snaha. Proti spisovatelce se obrátili také filmoví představitelé jejích legendárních postav. 

Jenže i přesto, že herci vyjádřili jasnou podporu transgender komunitě, upozornili na jednu důležitou věc, kterou prostě opominout nejde. Ačkoliv se o to mnozí snaží, Rowling se z kulturního světa zcela vymazat nedá. „Všem, kteří mají nyní pocit, že jejich zážitek z knih byl poskvrněn nebo nějak omezen, chci říct, že je mi hluboce líto, jaká bolest vám byla způsobena. Opravdu doufám, že úplně neztratíte to, co pro vás v těchto příbězích bylo cenné. Pokud jste v nich našli něco, co s vámi rezonovalo a pomohlo vám to překonat těžké chvíle, pak je to čistě mezi vámi a knihou, kterou čtete, a je to posvátné. A podle mého názoru se tohohle nikdo jiný dotknout nemůže,“ podotkl herec Daniel Radcliffe, který ztvárnil samotného Harryho Pottera.

„Hledám se a nenacházím,“ zhodnotil svou situaci muž původem ze Slovenska. Jeho specifický pohled na život ho prý do Prahy vyhnal29. 6. 2022

S Rowling každý souhlasit nemusí. Její autorství a spisovatelský talent ale zůstávají nezpochybnitelné. Stejně tak je záhodno rozlišovat mezi prací a soukromím, podobně jako mezi fikcí a realitou. A i když je pochopitelné, že pro mnoho lidí se jedná o opravdu citlivé téma, kterého se Rowling dotkla hodně nešťastně, nebudeme o moc lepšími lidmi, když si demokracii vysvětlíme jako anarchii a toho druhého budeme napadat, mstít se mu a prahnout po jeho smrti. 

Zdroj: Haaretz.com, Nbcnews.com, Jkrowling.com, Latimes.com