Gayové a bisexuálové se čtyřikrát častěji pokusí o sebevraždu než heterosexuálové. V reakci na statistiku vznikl unikátní fotoprojekt

Sebevraždy jsou složité téma v každé sociální skupině. Řada lidí má problém dokonce na toto téma i jen otevřeně hovořit. Pokud jde o LGBTQ+ komunitu, může být situace ještě složitější, jelikož tito jedinci narážejí na shaming častěji. A tak vás možná nepřekvapí, že homosexuální a bisexuální muži jsou, pokud jde o suicidální tendence, ohroženější než heterosexuálové.

Pro muže homosexuální nebo bisexuální orientace platí, že jim v porovnání s heterosexuály hrozí čtyřikrát vyšší riziko pokusu o sebevraždu. Na to přišel výzkum, který se zabýval prevalencí suicidálního jednání napříč minoritami. Přestože společnost ještě stále někdy dává na předsudky a věří, že jsou homosexuálové předčasně „zabíjeni“ především virem HIV, není tomu tak. Sebevraždy vezmou život většímu počtu bisexuálů a gayů než celý ten neustále omílaný AIDS.

Padají vám vlasy? Možná vaše tělo volá o pomoc! Covid, jiné nemoci, nebo třeba i stres mohou vlasům výrazně uškodit. Co s tím?19. 5. 2022

Přestože je tento závěr alarmující, TheConversation.com informuje, že politika mentálního zdraví je mnohdy absolutně nedostatečná: Dokonce ani řada profesionálů netuší, jak s takovými klienty/pacienty jednat, a tak psychiatři nabízejí na deprese, úzkosti a sentimentální a bezmocné stavy především medikaci, přestože by jejich svěřenci potřebovali spíše vhodně vedený dialog. Ne vždy jsou prý profesionálové přes duševní zdraví dostatečně dobře proškoleni pro práci s LGBTQ+ menšinou tak, aby byli schopni komunikovat bez (třeba i jen nevědomého) projevovaného despektu a homofobního či stigmatizujícího projevu.

Mlčení je v případě suicidálních (sebevražedných) myšlenek jeden z nejnebezpečnějších faktorů. Avšak bariéry jsou pro řadu těchto osob (především mužů) nepřekročitelné – a často nejen zdánlivě. Některé odradí finanční stránka věci, jiné strach a stud, další dlouhé čekací doby při objednávání nebo třeba nedostatečná informovanost o tom, jaké jsou možnosti – komu zavolat, kam zajít. Ti, kdo se k profesionálovi přimějí vypravit, se podle zdroje někdy i tam setkávají s nepochopením a narážejí na problematiku otevření diskuze na tak palčivé téma, jako je ublížení sobě samotnému a dobrovolný odchod na věčnost.

Sebevražedné myšlenky samy o sobě otevírají nesmírně těžké téma. Pokud se ke všemu přidají obavy z homofobie, jsou takoví potenciální klienti/pacienti naprosto paralyzováni a nevidí řešení. S odsuzováním za sexuální orientaci se lidé z LGBTQ+ komunity setkávají na prakticky všech rovinách: v institucích jako školy nebo úřady, na veřejnosti, v práci, v sousedství, dokonce i v rodině a mezi „přáteli“. A co je asi nejhorší, někdy také v ordinacích lékařů a v kancelářích jiných poradců a autorit. V českém kontextu se můžeme bavit třeba i o politických postojích některých vrcholných představitelů země.

V reakci na děsivé statistiky vznikl na University of British Columbia projekt s názvem Still Here (tedy Stále tady), který si vzal na svá bedra právě reprezentaci těch gay a bisexuálních mužů, kteří přežili myšlenky na sebevraždu či pokus o ni. Devětadvacet mužů tak sdílelo přes tři sta fotografií, které jakoukoli formou zachycují jejich příběh.

Někteří volili metafory – fotografovali se zavření ve skříních, nacházeli krásu v nekonformitě a netradičním podání, sdíleli s lidmi rozsypané pilulky, které je měly navždy zbavit tlukotu srdce, anebo ponechali jednoho gumového medvídka osamoceného, zatímco ostatní se k němu otáčejí zády a jdou společným směrem.

Jiní se rozhodli pro přímočařejší sdělení. Jeden z nich například ukázal, jak vypadá ulice pod oknem jeho domu: „Má cesta by byla u konce. Tak rychle. Tak nepořádně. Tak finálně.“

A nebyl jediný, jehož pohled shora způsobuje husí kůži. Kamení pod útesem zobrazil ten, kdo ke své fotografii dodal popis: „Zní to morbidně, ale strávil jsem tu poměrně dost času přemýšlením o tom, co by se stalo, kdybych skočil na tyhle kameny. Je to dostatečně vysoko, aby mě to zabilo? Realisticky pravděpodobně ne, což je nejspíš jeden z důvodů, proč jsem to nikdy nezkusil. Avšak v horších dnech tu ta potřeba stále je,“ přiznal anonymně.

Výzkum z roku 2015 ukázal nemilý fakt: dokonce celá polovina gayů a bisexuálů byla někdy obtěžována nebo šikanována pro svou sexualitu. To je obrovský zástup zraněných lidských bytostí. Dalším stigmatem je otevřené přiznání sebevražedných myšlenek i přesto, že existují podpůrné aktivity, které mají lidem napomoci se otevřít a bojovat proti sebedestruktivním tendencím. Výstava, která proběhla, měla prý na své návštěvníky opravdu velký dopad. Fotografie spolu s upřímnými popisy byly natolik emotivní, že se staly inspirací pro ty, kdo váhali svěřit se se svým trápením.

Gay komunita se rozpadá. Místo ní vznikají nové skupiny gayů zohledňující míru pociťovaného stigmatu. Proč je výhra být post-gay?7. 6. 2022

A proč se se gayové a bisexuálové častěji rozhodují k sebevraždám? Podle závěrů výzkumu za to nemůže jen homofobie, která je samozřejmě silným hnacím motorem. Často se právě tato nenávist spojuje s dalšími zažitými problémy, jako jsou duševní choroby, finanční tíseň, ztráta práce nebo toxické vztahy.

Pokud se i vy nyní nacházíte v situaci, kterou považujete za bezvýchodnou a přemýšlíte o tom, že si jakýmkoli způsobem ublížíte, vězte, že pomoc lze najít. Pokud stále studujete a je vám do šestadvaceti let, obrátit se můžete na Linku bezpečí. Seznam dalších krizových kontaktů naleznete například na Narovinu.net anebo třeba na SBarvouVen.cz. Vždycky je tu jiná cesta.

Zdroj: Ferlatte, O., Dulai, J., Hottes, T.S. et al. Suicide related ideation and behavior among Canadian gay and bisexual men: a syndemic analysis. BMC Public Health 15, 597 (2015). https://doi.org/10.1186/s12889-015-1961-5, Travis Salway Hottes, Olivier Ferlatte & Dionne Gesink (2015) Suicide and HIV as leading causes of death among gay and bisexual men: a comparison of estimated mortality and published research, Critical Public Health, 25:5, 513-526, DOI: 10.1080/09581596.2014.946887, Travis Salway Hottes, Laura Bogaert, Anne E. Rhodes, David J. Brennan, and Dionne Gesink, 2016: Lifetime Prevalence of Suicide Attempts Among Sexual Minority Adults by Study Sampling Strategies: A Systematic Review and Meta-Analysis American Journal of Public Health 106, e1_e12, https://doi.org/10.2105/AJPH.2016.303088, sbarvouven.cz, narovinu.net, linkabezpeci.cz, Instagramový profil thestillhereproject