Umíte se hádat? Schopnost ovládat konflikt tak, aby neponičil vztah, je opravdové umění, kterému by se měl učit každý

Znáte to: Náročný den za vámi, ještě náročnější večer před vámi a do toho všeho přijde nějaká maličkost, anebo dokonce velký problém s nejbližšími, na nějž už jednoduše nezbývá trpělivost. A tak to vybouchne. Hádka může přerůst přes hlavu raz dva a najednou se stane něco smutného: váš vztah je poznamenán. Jak se takovému výsledku vyhnout a ovládnout konflikt, kterému jednoduše nejde vždycky předejít?

Všichni se někdy dostanou do situace, kdy nemohou na sto procent souhlasit se svým protějškem. To je normální. Pokud ale má z konfliktu vzejít něco pozitivního (anebo alespoň dva lidé, kteří si zbytečně neublížili), je dobré vzít si příklad z těchto deseti tipů podle Health Navigator:

Tuk na břiše můžou mít i hubení lidé a je těžké se ho zbavit. Neurotrenér radí, co na břišní tuk opravdu platí4. 3. 2022

1.    Pozorné naslouchání

Ať už jde o cokoli, je potřeba udržet dialog. A na ten je zapotřebí dvou, kteří komunikují. Pokud po sobě budete házet vlastní argumenty bez ohledu na to, co slyšíte z druhé strany, je to cesta do pekel. Dopřejte si navzájem tolik úcty, abyste se opravdu poslouchali a skutečně si vyslechli i druhý pohled – byť není zrovna takový, jaký by se vám líbil. Rozhodně je na místě se ujistit, že chápete správně. Na to existuje na první pohled velice jednoduchá taktika: Stačí svými slovy zopakovat stanovisko druhé strany. Bez ironie a přibarvování. Čistě proto, abyste si byli oba jistí, že chápete, jak mělo vyznít to, co bylo řečeno. Možná budete překvapeni, kolika omylů jste se při interpretaci dopustili.

2.    Dejte si šanci a prostor

V diskuzi je zapotřebí dát druhému čas i prostor. Stejně tak je uklidňující vědět, že i nám se dostane totožného přístupu. Neskákejte si do řeči, nepokoušejte se přehlušit jeden druhého. Pokud máte problém se střídáním v konverzaci a cítíte, že se blížíte (třeba i jen z jedné strany) k monologu, navrhněte střídání po jasně vymezených časových úsecích.

3.    Nenechte to vyšumět

Spousta lidí má tendenci raději zametat problémy pod koberec, aby nemuseli vynášet smetí. Tahle metafora je opravdu přesná, protože hádka či argumentování o určitý výsledek je na první pohled náročnější variantou řešení než prosté mávnutí ruky. Nicméně tyto promlčené drobnosti i větší skvrny na duši vztahu se časem začnou rozlézat, spojovat a možná se nakonec dostanete do fáze, kdy už bude na drobné opravy pozdě. Stroj se definitivně porouchal.

4.    Jděte naproti komunikaci

Někdy je v každodenním shonu problém najít si kvalitní čas na probrání vztahových záležitostí. Aby se dalo předejít velkým výbuchům, zkuste dodržovat třeba každotýdenní párové porady. Zdá se vám to jako vtip? Možná se tomu párkrát zasmějete (což je také plus), ale třeba díky tomu získáte oba pocit, že existuje příležitost, při které můžete a budete probírat témata, na kterých záleží a je těžké pro ně jinak najít vhodný okamžik.

5.    Jablka nejsou hrušky

Jakmile se dostanete do sporu, nevytahujte na partnera špinavé prádlo, které se vůbec nehodí k aktuálnímu tématu, jen abyste se dostali v konfliktu do výhodnější pozice. Je to nefér.

V Peci pod Sněžkou vyrostl architektonický skvost. Grand Hotel Hradec sází na top kvalitu a sepětí s přírodou28. 3. 2022

6.    Empatie, empatie, empatie…

Někdy stačí pochopit pohled druhého člověka a jeho chování začne mrzet o něco méně. Nechte si vysvětlit všechny okolnosti a proberte spolu emoce, které se kolem daného tématu točily.

7.    Oddechněte si

Pokud máte dojem, že zacházíte daleko a ztrácíte nervy i trpělivost, navrhněte přestávku. Není nic horšího než litovat zlomyslných slov, která jsme vykřikli v zápalu boje. Dejte si půl hodiny, nebo třeba den. Projděte se, zacvičte si, prostě si vyvětrejte hlavu. A pak zasedněte zpátky k pomyslnému kulatému stolu.

8.    Omluvit se není slabost

Pokud dojdete do bodu, kdy vám začne docházet, že jste možná v něčem pochybili, přiznejte to a omluvte se. Umění říct promiň není známkou prohry. Naopak je znát, že vám na partnerovi záleží a umíte uznat své nedostatky. Určitě se vyvarujte boji pro boj – tedy situaci, kdy už víte, že jste přestřelili, ale pálíte dál, abyste nemuseli stáhnout ofenzivu a přijít o hrdost. Opakujte si, že omluva hrdosti neubližuje a upřímně míněná naopak posílí jak vztah, tak oba zúčastněné.

9.    Fyzické násilí není NIKDY akceptovatelné

Ať už jste se vy, anebo partner dopustili fyzického řešení problému, je tu obrovská stopka. Protože to je bez ohledu na téma jednoduše za čarou. Víc není třeba radit – tento bod je jedno velké NE.

10.  I neřešitelné problémy mají řešení

Pokud je toho na vás moc a nepohnuli jste se z místa ani po dlouhých debatách, je nejspíš načase si přiznat, že jste zamrzli na mrtvém bodě. Stává se to. A ne zřídka. Pokud nepomůže ani odstup, ani žádný z předchozích tipů, je nejspíš potřeba přivolat k situaci třetí osobu. Může jít o nezaujatého člověka, kterému oba věříte, anebo ideálně o odborníka, který nebude a ani nemůže nikomu osobně stranit. Poradny jsou plné párů, které si nevědí rady se svou komunikací, ale rozhodně se nejedná o zkrachovalé jedince. Naopak. Je nutno si uvědomit, že právě toto jsou lidé, kteří i přes vědomí problému touží po řešení a jsou ochotni pro společný cíl něco udělat. Shaming zde tedy opravdu není na místě.

Argue Golden Retriever GIFZdroj: Giphy

Tip na závěr: I když se ukáže, že je váš vztah na samém konci, pokuste se o takový odchod, který neubližuje ještě víc, než je nutno. Nejen kvůli člověku, se kterým se vaše společná cesta rozděluje, ale i kvůli sobě a pocitu, že jste opravdu udělali maximum pro férové jednání.

Zdroj: healthnavigator.org.nz, mensline.org.au, hellorelish.com, verywellmind.com, faceacadiana.com, hbr.org, popsugar.co.uk, psychologytoday.com, YouTube kanál watchwellcast