Dějiny trans lidí sahají až do pravěku. Jednou z nejranějších transgender kolébek byly zřejmě i Čechy
LGBT+
Zdroj: iStock

Dějiny trans lidí sahají až do pravěku. Jednou z nejranějších transgender kolébek byly zřejmě i Čechy

Velká část společnosti vnímá otázku transgenderové identity jako pomíjivý trend moderní doby. Tohle přesvědčení ale od pravdy nemůže být dál. Ačkoliv se toho v běžných hodinách dějepisu o trans lidech moc nedozvíte, neznamená to, že neexistovali. Naopak – jejich historie je mnohem delší, než byste možná čekali...
Monika Bílková Monika Bílková Autor
16. 2. 2022

Mnozí si možná myslí, že se historie trans lidí začala psát teprve nedávno. Vždyť právě slova jako „transsexualita“, „transvestitismus“, případně „transgender“ nebo „trans“ pochází až z minulého století a dřív o nich ve slovnících žádná zmínka nebyla. Faktem ale je, že první trans lidé žili už dlouhá tisíciletí předtím, než vznikly ony poněkud „škatulkující“ výrazy. 

<Path> Dobrovolné sebepoškozování i divoké orgie: 10 zapomenutých náboženství a jejich děsivé rituályZdroj: Ancient-origins.net, Ranker.com, Listverse.com, Ozy.com, Theclever.com

Odborníci se domnívají, že trans lidé žili už v dobách pravěku. Důkazem o jejich nejranější existenci mají být kresby a figurky z doby až před 9 000 lety, které se našly oblasti Středomoří. Tyto předměty totiž zobrazují androgynní postavy v různých situacích včetně života v domácnosti nebo náboženského kontextu.

Zajímavostí je také to, že další nález, který o pravěkých trans lidech nasvědčuje, archeologové objevili poblíž Prahy. Jedná se o 5 000 let starou kostru muže, kterého pohřbili stejným způsobem, jako tomu bylo zvykem u žen. Kostlivec na sobě navíc měl i ženské šaty. Výzkumníci jsou přesvědčení o tom, že o žádný omyl nešlo – pohřbům byla v pravěku přikládána mimořádná důležitost, a tak je hodně nepravděpodobné, že by zrovna během obřadu došlo k nějaké tak očividné chybě.

Mnoho dobových textů ze starověkého Řecka a Říma svědčí o tom, že v antice byli trans lidé součástí těch nejvyšších společenských vrstev. Zastávali významné funkce jako kněží, ale známy jsou i příběhy transgender vojáků, lékařů nebo samotných císařů – tím byl třeba svou krutostí nechvalně proslulý Elagabalus. 

Další pozůstatky trans lidí, ale i literární díla, která zachycují snahu o popsání zkušeností a vnitřních konfliktů spojených s uvědoměním vlastní transgenderové identity,  je možné najít také v temném a drsném středověku. Velký otazník dodnes visí například nad osudem britské trans prostitutky ze 14. století, která si říkala Eleanor Rykener. Ačkoliv se přišlo na to, že Eleanor, narozená jako John Rykener, se oblékala do ženských šatů, a že za sex s muži i ženami byla zatčená, dosud není zcela jasné, jestli za spáchané „zločiny“ byla dále stíhána. 

A zatímco v dobách Williama Shakespeara se na prknech, která znamenají svět, objevovali pouze muži (pokud bylo nutné ztvárnit ženskou postavu, mužští herci se jednoduše oblékli do ženských šatů), spousta trans lidí zřejmě svou skutečnou identitu z pochopitelných raději skrývala. Výjimkou je ale příběh z 18. století. Původně diplomat, voják a špion Chevalier d'Éon, který byl nejprve ve službách francouzského krále Ludvíka XV. a následně pracoval v Londýně, otevřeně vystupoval střídavě jako muž i žena. Ve svých 50 letech se ale definitivně rozhodl pro osvojení ženské identity. 

Asi nejvíc historických záznamů o trans lidech se ale dochovalo z 19. století. Nejčastěji se zmiňují o trans mužích, kteří se stali velkým přínosem pro společnost, a díky mnohdy až hrdinským kouskům se jim podařilo vydobýt respektované postavení. To byl i případ dvou uznávaných trans vojáků vystupujících pod jmény Franklin Thompson a Harry Buford, kteří bojovali v americké občanské válce. Velmi maskulinní ale byla také Britka Anne Lister, která získala přezdívku Gentleman Jack. Její kontroverzní deníky plné na svou dobu neslýchaných zápisků o lesbických vztazích, které prožívala, nedávno vyšly v knižní podobě a staly se mimo jiné také inspirací pro historický seriál. 

<Path> Ženy vlevo, muži vpravo: proč se umístění knoflíků na dámském a pánském oblečení liší?Zdroj: smithonianmag.com, insider.com

Je jasně vidět, že transgenderová identita není žádnou falešnou pózou či snahou o získání pozornosti. Trans lidé byli podle neotřesitelných důkazů součástí i těch nejranějších kapitol lidských dějin. Někteří nejspíš žili v ústraní a před světem svou skutečnou identitu raději skrývali, ale existuje i spousta odvážných trans lidí, kteří riskovali to nejcennější, a i přes úskalí, kterým čelili, zůstávali upřímně sami sebou. 

Zdroj: Theguardian.com, Buzzfeed.com, Pinknews.co.uk, Hrc.org, Makingqueerhistory.com, Thoughtco.com, Yesmagazine.org, Yorkshirepost.co.uk

Populární
články

E-Shop