Ženy, které milovaly ženy, a muži, kteří milovali muže: Pět slavných příběhů lásky, jež dávno odvál čas

V dobách snazších i časech temných se lidé zamilovávají. Bez ohledu na příkazy, konvence, pravidla a názory okolí se emocím nelze bránit, a tak vzniklo nejedno silné pouto, ale i řada nejhodnotnějších děl inspirovaných láskou. Přečtěte si pět příběhů těch, jejichž vztah neupadl v zapomnění.

Oscar Wilde & Lord Alfred Douglas

Četli jste mistrovské dílo s názvem The Picture of Dorian Grey (Obraz Doriana Graye)? Jeho světoznámý autor se stejně jako řada dalších umělců nechal inspirovat skutečnou postavou. Tou byl Lord Alfred Douglas. Ti dva se poznali v létě roku 1891. Přestože byl v té době Wilde už ženatý a měl dva syny, propadl kouzlu tehdy devatenáctiletého mladíka.

Zavazadlo pro případ nouze: Jaké vybrat, jak jej zabalit a kam ho uložit, než nastane akutní potřeba evakuovat se z domova?21. 3. 2022

Jejich láska byla komplikovaná a plná bolesti a hádek. Alfred byl známý pro svou bezohlednost a zhýčkanost. Nevadilo mu nechat se Oscarem ošetřovat, když trpěl vážnou chřipkou, jakmile se od něj ale Oscar nakazil a Alfredovi se zdravotně ulevilo, přesunul se do Grand Hotelu a Oscarovi poslal k jeho čtyřicátinám účtenku...

Všechno se začalo ještě víc komplikovat, když se Alfredův otec doslechl zvěsti o synově poměru. Rozjel proti Oscarovi obrovskou kampaň, která vyústila dokonce v zatčení za hrubou neslušnost – to byl tehdejší kód pro homosexuální chování. Tak byl Wilde odsouzen ke dvěma letům za mřížemi. Ani to však zoufale zamilovaného spisovatele neodradilo a po propuštění se s Alfredem pokusili opět navázat tam, kde byli přerušeni. Nakonec však byli stejně odděleni silami rodin, které začaly vyhrožovat zadržením finančních zdrojů.

Michelangelo & Tommaso dei Cavalieri

Jen proto, že maloval interiéry svatostánků, ještě nebyl svatoušek. Michelangelo se skutečně neřadil mezi ty, kteří následovali (tehdejší) učení církve. Svůj romantický život zasvětil v roce 1532 muži jménem Tomasso dei Cavalieri.

Tomassovi bylo třiadvacet, když se dali dohromady. Tehdy sedmapadesátiletý umělec v něm viděl ideál maskulinní krásy, a tak řadu svých děl – nejen výtvarných, ale i třeba básně – věnoval právě tomuto mladému muži. Vzletně jej nazýval světlem jejich století a vzorem celému světu. Dle nalezených dopisů byla jejich láska oboustranná, přesto se Tommaso v roce 1548 oženil. Na Michelangela ale nezapomněl a zůstali si blízcí až do smrti staršího z milenců.

Virginia Woolf & Vita Sackville-West

Jak spisovatelka Virginia, tak Vita prožily dětství s emocionálně nedostupnými rodiči. To se projevilo na jejich osobnostech, avšak i na tomto smutném základě lze postavit něco krásného. Tyto dvě ženy se díky své složité minulosti dokázaly o to více propojit. Virginia se Vitě svěřila i se svým traumatem, že bývala zneužívána svým nevlastním bratrem. Díky tomu, že se dokázala konečně otevřít, se s Vitou poprvé v životě dočkala i uspokojivého sexu.

Jejich milostný vztah trval dlouhých deset let, a to i přesto, že byly obě vdané. Měly totiž štěstí na manžely, kteří s jejich láskou nikdy nic neudělali. Vita a její muž měli vztah otevřený a Virginia se vdala za člověka, který si pro ni vždycky přál hlavně to, aby byla šťastná. Vztah Virginie a Vity se rozpadl v roce 1920. S respektem však pokračoval jako přátelství.

tokki women virginia woolf tokki tokkigifting GIFZdroj: Giphy

Gertrude Stein & Alice B. Toklas

Ikona mezi lesbami a průkopnická spisovatelka Gertrude Stein našla skutečnou lásku, se kterou udržovala vztah celé čtyři dekády. Alici B. Tolkas potkala v Paříži, kde si vyměnily nějaké kreativní nápady a zapovídaly se v salonu, který měl tu čest přivítat i takové hosty jako Picasso, Matisse nebo Ernest Hemingway. Jak úžasné místo pro osudové setkání!

Přestože se milovaly ve dvacátých letech, kdy se většina LGBT+ lidí se svou přirozeností ještě bála vystoupit na veřejnost, Gertrude a Alice si z okolí nic nedělaly a otevřeně se jedna k druhé hlásily. I tak však uchovaly některá tajemství až do osmdesátých let, kdy je rozklíčovala univerzita Yale díky schránce, která v sobě ukrývala stovky milostných dopisů. V jednom z nich stálo: „Protože jsem ti neřekla dobrou noc a chybí mi to, prosím, věz nyní, jak moc tě miluji.“ Takovou potřebu měla Gertrude o svou lásku pečovat.

Eleanor Roosevelt and Lorena Hickok

Na úrovni dohadů je ještě stále příběh Eleanor Roosevelt. Ta je ve světě známá jako asi nejdůslednější první dáma, jaká se kdy elegantním krokem procházela po této planetě. Někteří věří, že měla tato bezesporu zajímavá žena jedno tajemství: patřila k LGBT+ komunitě. Spekuluje se dokonce o lásce k jedné určité novinářce, Loreně Hickok.

Řada lidí dýchá nesprávně, ani o tom neví, a následky mohou být opravdu ošklivé. Pomáhat vlastnímu tělu je přitom tak snadné8. 3. 2022

Dvě ženy, jejichž křestní jména spolu až neuvěřitelně ladí, se měly poznat v roce 1928. Franklin D. Roosevelt v tom roce (úspěšně) usiloval o guvernérský post v New Yorku a o čtyři roky později se stal prezidentem Spojených států. Zatímco měl tento muž opravdu nabitý program, možná i jeho žena si našla něco, s čím se ztotožnila. Tou dobou už na své ruce nosila safírový prsten, který jí darovala Hick – tak Eleanor familiárně přezdívala právě Loreně, jež se u Rooseveltových objevovala každou neděli na večeři. Ženy spolu chodily na výlety, na operu a Lorena byla mimochodem také první, kdo získal od prezidentovy manželky interview. Pokud nebyly spolu, psaly si a Eleanor měla mít Hickinu fotografii vystavenou ve své pracovně.

Zdroj: advocate.com, databazeknih.cz, stonewall.org.uk, m.museivaticani.va, beinecke.library.yale.edu, jezebel.com