
Máte staršího bratra? Pak můžete být gay, vyplývá ze studie. Vědci přišli na to, co ovlivňuje přitažlivost ke stejnému pohlaví
Někteří mají za to, že přitažlivost ke stejnému pohlaví je něco nepřirozeného a že jde jen o momentální pózu. Akademici z několika australských univerzit (patří mezi ně mimo jiné i Čech Jan Kabátek) ale k tomuhle názoru nabízí hodně silný protiargument. Letos v lednu totiž publikovali výsledky své studie, která ukázala, co konkrétně ovlivňuje homosexuální orientaci. A jak čerstvý výzkum potvrdil, i homosexualita má biologický základ.
Akademický tým se inspiroval u vědeckých prací, které se už v minulosti zaměřovaly na pořadí bratrského narození. To je totiž jedním z nejlépe zdokumentovaných vzorců, který ovlivňuje biologický původ lidské sexuální orientace. Autory předchozích studií tento poznatek vedl k hypotéze, že pravděpodobnost mužské homosexuality roste s počtem starších biologických bratrů, které muži mají.
Důvodem má být imunitní reakce matky na proteiny, které produkuje plod mužského pohlaví. Tyto proteiny následně vstupují do krevního oběhu matky a spouštějí produkci protilátek, které předurčují sexuální vývoj dalších dětí. A vzhledem k tomu, že se tyto mateřské protilátky v těle matky hromadí během po sobě jdoucích těhotenství právě s mužskými plody, dá se předpokládat, že u mužů s více staršími bratry je také vyšší pravděpodobnost homosexuality.
Nicméně i navzdory tomu, že několik výzkumů se tématu již věnovalo, mnozí lidé jim nepřikládali moc velký význam. O jejich pravdivosti měli pochybnosti hlavně proto, že podle nich výzkumy nepracovaly s dostatečně reprezentativním vzorkem populace. Nová studie ale tuhle chybu napravila – využila totiž data z nizozemských registrů obyvatel sledující životní dráhy více než devíti milionů lidí narozených v letech 1940 až 1990. „Údaje sice neobsahovaly přímé informace o sexuální orientaci jednotlivců, ale naznačovaly, jestli tito lidé někdy uzavřeli manželství osob stejného pohlaví nebo registrované partnerství. Proto jsme je považovali za zástupce homosexuální komunity,“ vysvětlili autoři aktuální studie.
Nebylo to ale poprvé, co akademici pracovali s takto rozsáhlým souborem dat. „V předchozích studiích jsme ho použili například ke srovnání studijních výsledků dětí vychovaných páry stejného a odlišného pohlaví,“ popsali vědci. A na co se jim podařilo přijít tentokrát?
„Získané výsledky jsou jasným důkazem vlivu pořadí bratrského narození na homosexualitu. Muži s jedním starším bratrem mají o 12 % vyšší pravděpodobnost, že někdy vstoupí do stejnopohlavního svazku než muži s jednou starší sestrou, a dokonce až o 21 % vyšší pravděpodobnost než muži s pouze jedním mladším bratrem nebo sestrou,“ uvedli akademici.
Jako klíčový se kromě pořadí narození projevil také celkový počet sourozenců. Muži, kteří se narodí jako nejmladší, mají větší „sklony“ k homosexualitě než muži, kteří jsou naopak mezi sourozenci nejstarší. A rozdíly se prohlubují s tím, jak se navyšuje celkový počet sourozenců.
„Pokud má muž například tři starší bratry, pravděpodobnost, že ho bude v budoucnu přitahovat stejné pohlaví, je o 41 % vyšší, než kdyby měl tři starší sestry, a dokonce o 80 % vyšší než v případě, že má tři mladší bratry,“ přiblížili autoři s tím, že pohlaví mladších sourozenců v (homo)sexuální orientaci nehraje žádnou roli.
To samé vědci zkoumali také u žen. I tady překvapivě platí, že pravděpodobnost homosexuality roste s počtem starších bratrů. „Tato zjištění podporují předpoklad, že mateřské protilátky a proteiny produkované plody mužského pohlaví ovlivňují i sexuální vývoj žen,“ dodali autoři studie.
Akademici doufají, že výsledky jejich výzkumu poslouží nejenom k porozumění tomu, jak vlastně sexuální orientace vzniká, ale zároveň věří, že studie pomůže i k větší míře tolerance. Rozmanitost sexuální orientace totiž nepředstavuje podlehnutí pomíjivým trendům, ale má přirozený biologický základ. Zřejmě i proto známe spoustu homosexuálních příběhů už z období antiky. I když názor některých zatvrzelých lidí nějaký výzkum nejspíš nezmění, alespoň dokazuje, že odporné praktiky, jako je třeba konverzní terapie, něčí sexuální orientaci prostě změnit nemůžou. Na homosexualitu je možné mít odmítavý názor, ale odnaučit nebo vymazat ji nejde.