Nová verze Sněhurky pod palbou kritiky: Herec Peter Dinklage alias Tyrion Lannister z Hry o trůny vyrazil do boje na obranu trpaslíků
News
Zdroj: Getty

Nová verze Sněhurky pod palbou kritiky: Herec Peter Dinklage alias Tyrion Lannister z Hry o trůny vyrazil do boje na obranu trpaslíků

Znáte pohádku o Sněhurce a sedmi trpaslících? Kráska s pletí porcelánově světlou a vlasy černými jak uhel se ocitne v lese poté, co se ji ze žárlivosti a závisti pokusí zavraždit zlá královna. Sněhurka bloudí, bloudí, až narazí na obydlí sedmi maličkých mužíků, kteří jí pomohou. A jak to tak bývá, vše dopadne dobře, princezna se zamiluje a po požití otráveného jablka vstane z mrtvých, jelikož ji zachrání láska manifestovaná polibkem. Povědomé? Řada detailů, ale i základní podstata této pohádky je nyní pod palbou kritiky.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
31. 1. 2022

Víte, proč se Sněhurka (v originále Snow White, což by se dalo přeložit jako Sněhově Bílá) jmenuje právě Sněhurka? Řada lidí se domnívá, že pro její vzhled. Přeci jen byla popisována jako nevídaná kráska, která zastínila i zlou královnu. Jejími přednostmi měla být pleť bílá jako sníh, rty rudé jako krev a vlasy černé jako eben. V pohádce se její matka oddává vyšívání u okna, když se píchne do prstu a trocha krve zbloudí do sněhu. Žena si v tu chvíli pomyslí: “If only I had a child as white as snow with lips as red as blood and hair as black as the wood in this frame.” Tedy v překladu: „Kdybych tak měla děťátko tak bílé jako sníh, se rty rudými jako krev a vlásky černými jako dřevo tohoto okenního rámu.“

<Path> Chcete být „správný chlap“? Podívejte se do příručky stereotypů!Zdroj: Tips On Life and Love, Facebook, archiv

Jelikož původní pohádka od bratří Grimmů děti místy děsila, studio Disney se (když ji zpracovávalo poprvé, tedy v roce 1937) rozhodlo pro jemnější verzi. A tak třeba porovnání s krví nahradilo růžemi, svou roli pak získalo i magické zrcadlo. Bratři Grimmové se více ponořili do vysvětlování smrti původní královny – Sněhurčiny matky – a rodinných vztahů, které poté následovaly, když se král znovu oženil. Pohádka je převyprávěná již nesčetněkrát. V některých verzích se Sněhurčin otec dočká smrti, aby se královna ujistila, že je jedinou vládkyní nad královstvím. V takové verzi je Sněhurka od začátku princezna. Disney se ale rozhodlo vyprávění otevřít až ve chvíli, kdy je Sněhurka velká a rodiče nejsou vůbec zmiňováni. Princeznou se pak stává hlavně proto, že si na konci vezme prince. Například médium TheColdWire se domnívá, že Disney studio mělo i velký vliv na to, jak začala být Sněhurka zobrazována. Z původního popisu dívky prý totiž není její vzhled až tak jasný a mohlo se klidně jednat například o děvčátko černé s bílými vlásky.

Pohádka, se kterou v roce 1937 přišlo studio Disney, je všeobecně oblíbená. Na ČSFD je hodnocena 87 %. Přesto je v posledních letech kritizována – například pro polibek, kterému nepředcházel souhlas spící ženy. Nyní se tvůrci rozhodli dát Sněhurce nový kabát a vytvořit další film – tentokrát nikoli animovaný, ale hraný. Hlavní role princezny (Sněhurky) se pak zhostí herečka Rachel Zegler. Její obsazení přitom vzbudilo již poměrně velké vášně, a to i vzhledem k tomu, že se jedná o snědou herečku s částečně kolumbijskými kořeny – po mamince. Jedná se o úmyslný krok filmařů, kteří se rozhodli jít tímto naproti diverzitě.

Někteří tuto změnu vítají, jiní se v podobných případech, jako je třeba obsazování černých herců do historicky bílých postav, staví na odpor. V případě pohádky není zas tolik zřejmé, jakou barvu pleti byl měl herec nebo herečka pro konkrétní roli mít, avšak zrovna v případě Sněhurky některé volba Rachel Zegler zaráží. Herečka se rozhodla bránit a na své sociální sítě umístila například příspěvek, ve kterém obsazení do role Sněhurky označuje za splněný sen. Později přidala i tweet, ve kterém uvedla: „Ano, budu Sněhurka. Ne, nebudu si pro roli zesvětlovat kůži.“ Tuto větu však později smazala.

Do diskuze se v posledních dnech rozhodla přispět i hvězda z Hry o trůny, Peter Dinklage, který trpí achondroplazií, tedy disproporcionálním trpaslictvím. Herec měří 135 cm a diskuze kolem Sněhurky jej pobouřila. V podcastu WTF, který moderuje Marc Maron, na adresu studia Disney prohlásil: „Trochu mě zarazilo, že jsou hrdí na latino herečku jako Sněhurku, ale stále vypráví příběh o Sněhurce a sedmi trpaslících. […] Jste progresivní v jedné věci, ale stále vytváříte ten za*raně zpátečnický příběh o sedmi trpajzlících žijících v jeskyni. Co to k*rva děláte, lidi?“

<Path> Sexy vtipálek, který smíchem boří diváky i internet: Kdo je Matt Rife a jak se mu podařilo vystřelit na vrchol komediálního showbyznysu?Zdroj: YouTube, mattrifeofficial.com, TikTok, Instagram, Buffer.com, al.com, dallasobserver.com, caknowledge.com

A herec tím rozpoutal ostrou veřejnou debatu. Další zástupce komunity lidí s achondroplazií, paralympionik Will Perry, pro Good Morning Britain odpovídal na otázky etiky ohledně komunikace s lidmi s tímto znevýhodněním. Podle jeho slov může pohádka přispívat k nepochopení a špatným závěrům o této komunitě, která je v příbězích lidem prezentována většinou komicky (tedy jako směšné postavy). Jako příklad uvedl třeba Umpalumpy z filmu Karlík a továrna na čokoládu. Předsudky o lidech malého vzrůstu přirovnal k předsudkům založeným na barvě pleti. Modelka, komička a tiktokerka Fats Timbo, která je jak malého vzrůstu, tak ženou tmavé pleti, prohlásila, že dokonce i název Sněhurka a sedm trpaslíků je za hranou.

Společnost Disney se nakonec též rozhodla k situaci vyjádřit, a tak vydala oficiální prohlášení: „Abychom předešli upevňování stereotypů z originálního animovaného filmu, zaujali jsme nový přístup k těmto sedmi postavám a budeme jejich vyobrazení konzultovat se členy trpasličí komunity.“ Jak obsazování a zpracování dopadne, je tedy zatím ve hvězdách.

Zdroj: YouTube kanály WTF with Marc Maron Podcast, TODAY a Good Morning Britain, starsunfolded.com, zdravi.euro.cz, reuters.com, Instagramový profil rachelzegler, buzzfeed.com, msmagazine.com, theguardian.com, latestinbollywood.com, deadline.com, ew.com, csfd.cz, thecoldwire.com, pohadky.org,, insidethemagic.net

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii
KULTURA

Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii. Nyní jeho dílo „Na konci světa“ objevil internet

Autor: Irena Piloušková
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop