„Bez LGBT komunity bych nepřežila,“ prohlásila Katy Perry. Zpěvačka promluvila také o slavném hitu, který by prý dnes napsala jinak

Není žádným tajemstvím, že se americké zpěvačce Katy Perry podařilo něco hodně troufalého. Překročila totiž stín vlastní rodiny, která ji ke kariéře úspěšné a extravagantní umělkyně rozhodně nepředurčovala. Z otěží svazujících náboženských konvencí se ale Perry vymanit podařilo, a tak se její život bez nadsázky otočil o 180 stupňů. Z dívenky z konzervativní rodiny se stala ikona LGBT komunity – jak sama zpěvačka zdůraznila, podpory svých queer fanoušků si je opravdu vědoma. Právě proto ale Perry zároveň přiznala, že by ke skládání hitu „I Kissed a Girl“ dnes přistupovala jinak.

Říká se, že každá mince má dvě strany. To platí také o Katy Perry a její kariéře, která sice začala cudně a bigotně v kostele, ale skončila na obrovských pódiích v provokativních kostýmech. Zmíněné pořekadlo se ale dobře vztahuje i na zpěvaččinu fanouškovskou základnu. Zatímco velká část LGBT komunity k Perry vzhlíží, najdou se i její kritici, kteří mají za to, že umělkyně až takovou hrdinkou není. Perry ale o sobě nic takového netvrdí – naopak. V nedávném rozhovoru prozradila, jak se věci opravdu mají.

Trápí vás alergie? Máme pro vás 10+1 tip na zjednodušení si pylového období24. 3. 2022

Navzdory některým pochybovačným názorům si Katy Perry stojí za svým – byla, je a vždycky taky bude na straně LGBT komunity a není to pro ni povrchní póza, nýbrž životní styl. „Pocházím z prostředí, jehož součástí bylo přesvědčení, že není v pořádku kamarádit se s kýmkoliv z této komunity. Tak jsem byla vychovávána, přitom teď to je i moje komunita,“ popisuje zpěvačka. 

„Jsou to moji lidé, je to můj každodenní život – doma i v práci. Bez LGBT komunity bych nepřežila a zcela upřímně ani nemohla a nechtěla. Za její podporu jsem nesmírně vděčná – dělá všechno zábavnější a oslnivější. Je proto vážně úžasné, jak symbolicky se to celé uzavřelo a jak moc jsem se od počátku svojí kariéry posunula,“ doplnila Perry. 

Před bezmála 15 lety, tedy v roce 2008, kdy zpěvačka song „I Kissed a Girl“ do světa vypustila, byla tahle píseň považovaná za LGBT friendly. Objevily se však také nesouhlasné postoje, které Perry vyčítaly přílišné zjednodušování queer sexuality. Zpěvačka jim ale dává za pravdu. 

„Bisexualita pro mě tehdy dostala takovou svou nálepku. Vnímala jsem ji jako určité uvědomění vlastních pocitů a zkušeností. Říkala jsem si: Aha, takže tohle je asi ono, takhle se u toho cítíš! Přesně z toho jsem při skládání v té době vycházela,“ přiblížila Perry s tím, že tenkrát byla trochu jiná doba, což se na její tvorbě také do jisté míry odrazilo

„Co se týče veřejné diskuze na toto téma, myslím, že se za poslední dekádu opravdu hodně změnila. Všichni jsme ušli hodně dlouhou cestu. Před 10 lety se o bisexualitě nebo fluidní sexuální orientaci moc nemluvilo. Kdybych tedy song měla napsat znovu, s největší pravděpodobností bych ho trochu upravila. Pokud jde o textovou stránku, tak ta v sobě několik stereotypů nese. Lidská mysl se ale v průběhu desetiletí formuje, takže to, co bylo pravdivé tehdy, nemusí mít stejný význam dnes,“ vysvětlila zpěvačka. 

Naopak třeba s písní „Firework“ a klipem, který k ní byl natočený, je Perry spokojená. Tuto skladbu přitom od „I Kissed a Girl“ dělí rozdíl pouhých dvou let. „Zařadit do klipu gay líbačku bylo mým záměrem. Chtěla jsem, aby videoklip pomohl tyhle věci normalizovat. Moje songy vždycky byly plné barev a naděje, přičemž v mnoha případech se spolu tyhle prvky dokonce mísily,“ dodala zpěvačka. 

Ať už máte na Katy Perry a její tvorbu jakýkoliv názor, rozhodně se jí nedá upřít odvaha. I když jde o hvězdu velkého formátu, jehož rozměry ještě víc nafukují načančaná image a pestrobarevné dekorace, je vidět, že Perry svým způsobem drží její skromnost nohama na zemi. Jinak ale naštěstí zůstává snílkem, který nepřestává doufat v to nejlepší. 

Zdroj: Out.com, Pinknews.co.uk, Feministing.com, Gaytimes.co.uk, Glamour.com, Attitude.co.uk