Papežova hanba a věčné zapírání: Tohle jsou nejzásadnější církevní skandály posledního desetiletí

Většině z nás se asi v poslední době při vyslovení slova „církev“ vybaví jméno české farářky Církve československé husitské Martiny Viktorie Kopecké. Pokud jde ale o celosvětové měřítko, tak tomu vévodí církev římskokatolická. Do popředí se ovšem nedostává díky svojí dlouhé tradici, ale bohužel kvůli velkým skandálům. Které patří mezi ty nejzásadnější?

Už nějaký ten pátek v Česku převládá ateismus. Jenže i v zemích, které ještě donedávna evidovaly vysoký počet věřících, se kostely pomalu začínají vylidňovat. A není divu – velký podíl na tom mají především šokující skandály, kvůli nimž lidé ztrácejí důvěru zejména v římskokatolickou církev.

Je to tu! Televize je oficiálně duhovější než kdy dřív! Podíl gay TV postav je dokonce vyšší než zastoupení gayů a leseb ve společnosti21. 2. 2022

Česko

Alespoň po stránce církevních skandálů je v České republice v porovnání s jinými zeměmi celkem klid – přesto se Česku úplně nevyhnuly. Tím nejvýraznějším bylo v průběhu roku 2019 vyšetřování českobudějovické diecéze katolické církve, která měla tutlat sexuální obtěžování žen farářem. Z vyjádření generálního sekretáře České biskupské konference (ČBK) Tomáše Holuba navíc vyplynulo, že o všem věděl i primas český Dominik Duka. Policie sice případ odložila, nicméně kněz byl nakonec na pokyn Vatikánu suspendován. Sám však veškerá obvinění stále popírá. 

Polsko 

Římskokatolická církev měla v Polsku velmi silné postavení. Tím však výrazně otřásly skandály posledních let. Kvůli spojenectví s vládnoucí stranou, a tím pádem nenávisti vůči LGBT komunitě, zpřísnění potratového zákona a v neposlední řadě také zmíněnému zneužívání církev formálně opouští stovky lidí. Podle nich totiž církev skandály nejenom přehlíží, ale viníky také chrání. 

Irsko

Obvinění z rozsáhlých sexuálních zločinů v irských katolických institucích sahají – stejně jako kořeny římskokatolické církve – hluboko do minulosti. To, že několik biskupů a kněží svoje nezletilé oběti sexuálně zneužívalo v rozsahu mnoha dekád, ale vyplulo na povrch až relativně nedávno. Odhaduje se, že takovýchto případů bylo jen mezi lety 1970 a 1990 téměř 15 000. Několik biskupů a kněží obviněných ze zakrývání zneužívání naštěstí bylo potrestáno, ale jejich odhalení bylo skutečným během na dlouhou trať. Do náročného vyšetřování se zapojilo hned několik komisí, přičemž každá z nich přišla se znepokojivým závěrem. Dodnes panuje strach z církevních sirotčinců a také z toho, že církev spoustu dalších případů nadále úzkostlivě tají. Zatím poslední zpráva z roku 2011 přispěla k odvolání velvyslance Vatikánu v Irsku Giuseppeho Leanzy. Ten měl podle tehdejšího irského premiéra Endy Kennyho mařit vyšetřování nabádáním irských biskupů k zamlčování dalšího zneužívání dětí. 

Zdroj: Giphy

Francie

Světem v poslední době zahýbalo i dění ve Francii. Tamní katolická církev se měla od roku 1950 dopustit sexuálního násilí na 216 000 dětí, převážně chlapců – tak zněl výsledek dvouletého vyšetřování nezávislé komise, o němž se veřejnost dozvěděla loni na podzim. S trestnými činy dalších lidí, kteří pro církev pracovali (učitelé v charitách nebo náboženských školách), se pak počet obětí zvyšuje na alarmujících 330 000. Předseda francouzské biskupské konference Éric de Moulins-Beaufort řekl, že cítí hanbu za činy církve, a oběti požádal o odpuštění. Svůj stud v reakci na tuto kauzu vyjádřil také sám papež František. O zneužívání totiž v minulosti měli vědět i někdejší vrchní představitelé francouzské katolické církve. 

USA 

Ve Spojených státech to vypadalo nadějně. Poté, co v roce 2002 vypukl v Bostonu skandál se sexuálním zneužíváním, američtí biskupové přijali nejpřísnější normy proti zneužívání v katolické církvi – politiku, díky níž lze v případě znásilnění odvolat ze služby kteréhokoliv kněze. Diecéze mají povinnost hlásit obvinění policii a mít laickou revizní komisi. Americký skandál však oživl v roce 2018, protože se přišlo na to, že jeden z kardinálů, kteří se na vypracování norem z roku 2002 podíleli, bývalý arcibiskup Washingtonu Theodore McCarrick, byl sám obviněn ze sexuálního obtěžování nejméně dvou nezletilých a dospělých seminaristů. McCarrick tvrdil, že je nevinný, ale na funkci kardinála nakonec rezignoval. Tím to ovšem neskončilo. Komise velké poroty v Pensylvánii zjistila, že od 40. let minulého století zhruba 300 kněží znásilnilo nejméně 1 000 dětí, a to v šesti diecézích.

Chcete uléhat vedle Zelenského? Žádný problém! Které další bizarnosti se na internetu v souvislosti s válkou na Ukrajině objevily?30. 3. 2022

Austrálie

Celostátní vyšetřování církevních institucí neminulo ani Austrálii. I jeho závěr byl velmi znepokojivý: v letech 1980 až 2015 bylo ve více než tisícovce katolických institucí zneužito 4 444 lidí. Podle nejvyšší příslušné instance, kterou v Austrálii představuje Královská komise, bylo mezi lety 1950–2010 ze znásilnění dětí obviněno sedm procent katolických kněží. Jedním z nich byl i arcibiskup Sydney George Pell, kterého dokonce v roce 2019 za zneužívání chlapců odsoudili. Nejvyšší soud ale rozsudek v roce 2020 zrušil a nařídil Pellovo okamžité propuštění s tím, že není možné prokázat, že ke znásilnění skutečně došlo. Naproti tomu kněz a biskup města Adelaide Philip Wilson, který před rokem zemřel, si svůj roční rest ve vězení oseděl. Odsouzený byl za krytí zneužívání dětí. 

Dlouhý výčet tímhle seznamem ale nekončí. Máslo na hlavě má třeba i samotný Vatikán (o tom koneckonců najdete více v knize Francesca Mangiacapry, právníka a exkluzivního prostituta duchovních – mezi jeho klienty patřil například zámožný kněz Luca Morini zvaný Don Euro), ale i Německo, Nizozemsko, Chile nebo Brazílie. A bohužel asi nejde pochybovat o tom, že je jenom otázkou času, než se dozvíme o nějakých dalších zvěrstvech, která zatím zůstávají skrytá. 

Zdroj: Seznamzpravy.cz, Euronews.com, France24.com, Bbc.com, Aljazeera.com, Edition.cnn.com, Thedailybeast.com