Gay, který měl skočit z útesu: Rodina neuvěřila sebevraždě a třiatřicet let bojovala s úřady. Včera byl vrah konečně odsouzen

Příběh jako z filmu – to je vyprávění o zdánlivě nekonečném boji Steva Johnsona za spravedlnost pro jeho bratra Scotta. Ten měl spáchat sebevraždu, nicméně jeho rodina věděla své: to by Scott prostě neudělal! A tak se roztočilo třiatřicet let dlouhé kolečko tahanic. Všem spadla brada, když se vrah tento týden v pondělí konečně přiznal.

Psal se desátý prosinec 1988, když bylo nalezeno na kamenech pod útesem v Blue Fish Point v North Head poblíž Manly tělo teprve sedmadvacetiletého Scotta Johnsona. Okolí tohoto australského místa je známé svou malebností a oblibou u turistů. Dlouhé písčité pláže lemující azurovou vodu jsou ideální nejen k odpočinku – jedná se o surfařský ráj. Že Scott zemřel právě tam, nezůstalo zapomenuto ani o třiatřicet let později. Avšak pouze díky jeho nejbližším.

Nezvladatelný a depresivní: Takový byl bratr dívky, která si jeho chování neuměla vysvětlit. Pomohl až příběh na Instagramu10. 8. 2022

Američan Scott Johnson byl podle všeho pilný a inteligentní mladý muž. V roce 1983 se přestěhoval do Anglie, kde studoval matematiku na univerzitě v Cambridge. Tam se také seznámil se svou láskou, původem Australanem Michaelem Noonem. Ve Spojeném království zůstal tři roky, než se rozhodl přesunout na australskou National University. Proč? Možná ho lákala změna školy a nové zkušenosti, ovšem kromě toho hrál velkou roli fakt, že jeho láska mířila domů. A Scott se rozhodl vycestovat s ní.

V době své smrti byl Scott studentem doktorského studia. Chybělo mu už jen velmi málo a stal by se ve svém oboru Ph.D., toho se ovšem nedočkal – respektive ne za svého života. Až po smrti mu byl doktorát symbolicky udělen a jeho bratr Steve neskrýval dojetí, když slyšel soudce vyslovit bratrovo jméno i s titulem. Šlo o jedno z mnoha slyšení. Řešení Scottovy smrti se totiž táhlo nesnesitelných třiatřicet let. A to právě kvůli (nebo možná díky?) jeho bratrovi. Steve se totiž odmítl smířit s původním závěrem vyšetřování. To znělo prostě: sebevražda.

Tělo zesnulého bylo nalezeno svlečené. Ti, kdo jeho smrt vyšetřovali na místě, usoudili, že se mladý gay jednoduše rozhodl ukončit život, a tak se (zřejmě sám) svlékl na útesu a skočil. Steve tomu ale nevěřil. Najal si dokonce soukromé vyšetřovatele, včetně investigativních novinářů. Ti v roce 2005 objevili tři případy mužů, kteří odešli z tohoto světa za stejných okolností jako Scott. A tak Steve nelenil a bránil svého mrtvého bratra dál. Psal petice, stížnosti, žádosti…

Celá rodina roky bojovala o znovuotevření případu. A toho se jí nakonec podařilo dosáhnout poté, co v letech 2012 a 2015 její kampaň oslovila odborníky, kteří se rozhodli případ znovu projít a doporučit nové vyšetřování. To se spustilo o další dva roky později, v roce 2017, když koroner konečně našel něco zajímavého, na základě čehož určil, že se Scott Johnson stal obětí zločinu z nenávisti. A z útesu se nevrhnul dobrovolně. Podle závěrů koronera byl Scott buď strčen, anebo skočil proto, že byl donucen nějakou děsivou okolností. Možná se nyní ptáte, proč dojít k tomuto zjištění trvalo tak dlouho. Je to smutné, ovšem byly doby, kdy se úřady dle pozůstalých příliš nepřetrhly kvůli vyšetřování smrti gaye…

Svou reputaci si napravily, když v roce 2018 nabídly odměnu ve výši jednoho milionu australských dolarů tomu, kdo poskytne informace vedoucí k vyřešení tohoto zločinu. Rodina Scotta Johnsona ani tentokrát nezůstala pozadu a odměnu rovnou zdvojnásobila na dva miliony. A věci se daly konečně do pohybu. Na stole vyšetřovatelů přistála řada dalších důkazů o zločinech z nenávisti z osmdesátých let. Nakonec došli až k šílenému zjištění několika desítek úmrtí. Tolik homosexuálních mužů bylo v té době na plážích v Sydney nejspíš zavražděno. Mnoho z nich bylo strčeno právě z útesu – stejně jako Scott.

V květnu loňského roku policie zatkla podezřelého. Ten shodou okolností sdílel křestní jméno se svou obětí, jmenoval se Scott White. V době zadržení mu bylo devětačtyřicet let. Scott W. zpočátku tvrdil, že je nevinen. Dlouho ale svůj postoj neudržel. V pondělí se tedy konečně postavil čelem ke svému zločinu a před soudem k překvapení všech pronesl: „Vinen. Jsem vinen, vinen.“ Steve Johnson zůstal v šoku. Podle jeho slov se mu přiznání vraha zdálo pevné a důrazné.

Converse otevřel na letošním Prague Pride téma Found Family30. 8. 2022

Slyšení bylo odročeno a obhájci Scotta Whitea se v následujících dnech snažili napravit, co těmito několika málo slovy jejich klient napáchal. Pokoušeli se Whitea prohlásit za nezpůsobilého pro intelektuální neschopnost. Argumentovali i stresem a úzkostmi. Soud se ovšem rozhodl dát na vlastní slova obžalovaného, a to i proto, že se objevila informace, že se White pokoušel stanout proti své lži a přiznat se už několikrát předtím.

Ve čtvrtek – tedy včera – byl Scott White odsouzen za vraždu Scotta Johnsona. O výši trestu by se mělo jednat v květnu. Do té doby zůstane za mřížemi. Tak tento nenápadný muž, který dlouho žil sám – jen se svým psem v malém bytě – poskytl dle slov Steva Johnsona rodině obrovskou úlevu. Přes třicet let dlouhé boje jsou nyní u konce. „Jsem panu Whiteovi vděčný, že nás ušetřil soudu, ušetřil nám měsíce, ušetřil nám další nejistotu,“ nechal se slyšet Steve – bratr s velkým B, který dokázal, že svou rodinu bude hájit až za hrob.

Zdroj: nytimes.com, abc.net.au, dailymail.co.uk, YouTube kanál ABC News In-depth, lonelyplanet.com