Na coming out není nikdy pozdě. 89letý Američan se omylem vyoutoval na Facebooku a poprvé zažil svobodný pocit
LGBT+
Zdroj: iStock

Na coming out není nikdy pozdě. 89letý Američan se omylem vyoutoval na Facebooku a poprvé zažil svobodný pocit

Neexistuje žádný správný čas, kdy provést coming out. Je to naprosto individuální rozhodnutí každého člověka, které jeho okolí prostě musí respektovat. Jedno pravidlo ale platí: není radno čekat zbytečně dlouho. Své by k tomu mohl říct Ken Felts z amerického Colorada, který se vyoutoval až ve svých 89 letech. A to ještě omylem, když příspěvek určený jen vybraným přátelům na Facebooku nechtěně nasdílel jako veřejný.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
11. 1. 2022

Na coming out není nikdy pozdě

Žádný coming out neměl Ken v plánu. Koneckonců, když to vydržel skoro devět dekád, proč najednou něco měnit. Jenže starému pánovi lékaři diagnostikovali rakovinu a on začal bilancovat svůj život. Zavřen doma při lockdownu začal sepisovat své paměti. Vzpomínal ale nejen na svůj rodinný život s dcerou. Začaly k němu přicházet i vzpomínky na Philipa, do něhož byl v mládí velmi zamilován.

Silné emoce Kena vedly k tomu, že se se svým tajemstvím svěřil dceři. A pak se rozhodl o tuto část osobní historie podělit i s pár blízkými přáteli na Facebooku. Jenže příspěvek publikoval jako veřejný, což zjistil až ve chvíli, kdy mu začaly chodit pozitivní a povzbuzující reakce od lidí, jimž informace rozhodně nebyla určena. Tím se Ken zapsal do historie jedním z nejpozdějších coming outů. Rekord ale nedrží, protože ve stejném roce jako on se v rozhovoru pro polskou televizi vyoutoval 100letý divadelní herec Witold Sadowy.

Omyl s Facebookem se Kenovi stal už v roce 2020. Jenže kvůli pandemii si musel ještě počkat na to, aby po coming outu mohl začít jako gay i otevřeně žít. Až o rok později v létě se zúčastnil svého prvního duhového průvodu v rámci Denver Pride. Prožít jedinečné okamžiky osobního osvobození mu nezabránil ani věk, ani nemoc. Ken Felts se v červnu 2021 poprvé v životě nemusel obávat, zda ho někdo spatří a odhalí, že je gay. Jeho účast na Denver Pride se stala jedním z nejdojemnějších příběhů loňského roku.  

Byl jsem hetero, jak to jen šlo

Ken Felts si byl podle regionálního zpravodajství CBS své sexuální orientace vědom už od 12 let. Ale pocházel z konzervativní rodiny, která dvakrát týdně chodila do kostela, navíc byla 40. léta minulého století, takže žádné diskuze o vlastní identitě nebyly přípustné. Mladý muž narukoval do amerického námořnictva, byl ve válce v Koreji, vystudoval školu a potkal dívku, s níž se v roce 1963 oženil. O devět let později se jim narodila dcera.

Manželství ale nebylo šťastné, i když Ken dělal vše pro to, aby byl co nejvíc hetero. Se ženou se později rozvedli. „Měl jsem se neustále na pozoru. Byl jsem velmi opatrný, oblékal jsem se velmi konzervativně, protože jsem nechtěl, aby lidé poznali, že jsem gay,“ řekl Ken stanici CBS. To vše dělal ze strachu z toho, že po násilném coming outu by nejspíš ztratil přístup ke své dceři.

<Path> „Dřív lidi buzny popravovali. Chce se mi blejt, když vidim, jak se cucaj.“ Aneb realita „správných hetero chlapů“, pro které je Jankto vyvrhelZdroj: Miloš Rochelt

Ken neměl odvahu být sám sebou

Philipa potkal Ken v roce 1957 v Long Beach, kde oba pracovali jako likvidátoři v pojišťovně. Jejich úkolem bylo prověřovat žadatele o zaplacení pojistného po pojistných událostech. Ken byl velmi uzavřený a nesmělý. Byl to Philip, kdo ho oslovil a jako novému kolegovi nabídl pomoc se zapracováním. Vznikl mezi nimi přísně utajovaný vztah. Ken ve svých vzpomínkách zveřejněných na Instagramu popsal, že Philip se občas odpoledne po práci stavil u něj v pronajatém bytě nad autoopravnou, častěji se scházeli v bytě Philipovy sestry.

„Coming out v 50., 60. i 70. letech byl strašná věc. Proto jsem vůbec ani nezvažoval, že bych se někdy vyoutoval,“ řekl Ken pro LGBTQ Nation. Přiznal, že prostě neměl odvahu postavit se tváří v tvář společnosti, a tak svoji gay identitu v sobě pohřbil. Po svatbě zničil všechny památky na Philipa, ponechal si jednu jedinou fotografii. Už spolu nikdy víc nebyli v kontaktu. Po coming outu o šedesát let později se Ken Philipa pokusil vyhledat, ale neúspěšně.  

Ken si užívá gay život plnými doušky

Svůj neplánovaný coming out Ken popsal jako „obrovský prožitek svobody“. Pride festivalu v Denveru se vloni účastnil se svým novým partnerem, s nímž si nyní užívá vztah plný porozumění, za který se nemusí stydět a před nikým ho tajit. Zapojil se také do online skupiny LGBTQ+ seniorů i do fundraisingových aktivit pro Denver Pride – jako by si všechny ty uplynulé roky skrývání chtěl nyní vynahradit. Podporu našel i u své dcery, která se svému otci vyoutovala jako lesba již před 25 lety.

Přestože tak dlouho váhal, dnes Ken coming out doporučuje všem, kdo mají pochyby stejně jako on. „Reakcemi budete velmi překvapeni. Svět je plný lásky a vy na ni máte právo. Lidé vám ji dají, pokud se vyoutujete a řeknete: tady mě máte,“ vzkazuje dnes 91letý Ken queer lidem, kteří zatím žijí ve skrytu.

<Path> „Slibovali, že víc než registrované partnerství už nikdy nebude.“ Jiří Hromada i důkazy a logika rozbíjí lži homofobů na atomyZdroj: AKTUÁLNĚ, WIKIPEDIA, JIŘÍ HROMADA

Nemusíte na to být sami

Každý člověk má právo postupovat se svým vnitřním i vnějším coming outem v takovém tempu, jaké mu vyhovuje. Nicméně doba se od mládí Kena Feltse změnila. Přihlášení se k jiné než majoritní sexuální orientaci již neznamená, že automaticky ztratíte svou pozici ve společnosti a šanci na spokojený vztah, děti, práci. Přesto je občas potřeba pomoc a psychická podpora od někoho, kdo si coming outem již prošel a ví, co všechno pro člověka znamená.

Poradna Sbarvouven.cz v Česku funguje již od roku 2015 a pomáhá zejména mladým lidem, kteří se obávají důsledků coming outu, připravují se na coming out v rodině nebo celkově řeší svoji identitu. Mezi klienty jsou ale i starší lidé, kteří řeší například coming out v manželství, nebo věřící lidé pohybující se v nábožensky orientovaném prostředí. Poradna za dobu své existence pomohla víc než 4500 klientům a klientkám. Kromě anonymního online chatu v poslední době začala nabízet také možnost osobní účasti v podpůrné skupině zaměřené na téma coming outu.

Projekt Sbarvouven.cz je českou obdobou americké organizace The Trevor Project, která vznikla v 90. letech minulého století za účelem prevence sebevražd mezi queer mládeží v USA. Také u vzniku Sbarvouven.cz stála ztráta mladého života. Tehdy čtrnáctiletý Filip v dopise na rozloučenou vyzval svoji rodinu, ať se snaží o to, aby nikdo další nemusel být vystaven homofobii svého okolí tak jako on.

Zdroj: LGBTQnation.com, Denver.cbslocal.com, Advocate.com, Sbarvouven.cz, Thetrevorproject.org

Populární
články

O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Sarah Ashton-Cirillo
AKTUALITY

Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“

Autor: Martin Lyko
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Ing. Jan Bartošek, místopředseda Poslanecké sněmovny a ščlenk KDU-ČSL
AKTUALITY

Poslanec Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá adopce dětí stejnopohlavními páry, ale situaci možná sám nerozumí. Ukázal to v rozhovoru v pořadu Rozstřel

Autor: Martin Lyko
Do postele „na Adama“? Ano, jásají odborníci
TĚLO & MYSL

Do postele jedině nazí: Spánek bez oblečení prospívá zdraví penisu, varlat i celého těla

Autor: Martin Lyko
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop