Pro krásu i do běžného života: Jaké nejpodivnější vychytávky používaly naše (pra)babičky?

Trh je dnes přesycený produkty, které slibují hory doly – a to ať už jde o zdraví, vzhled, domácnost či běžné každodenní činnosti. Všechno zní tak lákavě, že sladkým řečičkám snadno podlehneme a pak se divíme, že se žádný zázrak nekonal. V takové chvíli přichází čas na jednoduchost a návrat ke kořenům. Naše babičky a prababičky nežily v době moderní a pokrokové, ale možná právě proto byly samy tak vynalézavé. Do čeho všeho se jejich kreativita promítla?

I naše babičky a prababičky se staraly o zdraví a nebylo jim lhostejné ani to, jak vypadají. Protože obvykle byly i zdatnými hospodyňkami a nekorunovanými královnami celé domácnosti, měly perfektní přehled o tom, co všechno mají zrovna k dispozici a co by se dalo využít – někdy i dost netradičně. 

Novinka ve světě biohackingu: opalování varlat. K čemu by mělo pomoci a co na to odborníci?26. 7. 2022

Citron

Se séry, která jsou nabitá všemi různými vitaminy včetně pověstného „céčka“, se ve světě kosmetiky v poslední době roztrhl pytel. Už naše prababičky a babičky ale věděly, co pokožce prospívá. Například takový citron, který obsahuje mimo jiné vitaminy C, A i vitaminy skupiny B, nepoužívaly jen při pečení nebo dochucování. Citronovou kůrou si totiž běžně potíraly obličej, dekolt, ruce a za účelem přírodního zesvětlení přidaly pár kapek citronu i do vlasů nebo na čerstvě vyprané (a na sluníčku schnoucí) prádlo.

Francovka

Mysleli jste si, že se tenhle proslulý lihový roztok používá víceméně hlavně zevně jako dezinfekce? Omyl! Některé prababičky a babičky by s vámi nejspíš nesouhlasily, protože si daly „panáka“ tohoto roztoku jako způsob prevence před bolestmi a nemocemi všeho druhu – a to buď samostatně, nebo s kostkou cukru.

Priessnitz

Dnes už jméno léčitele a rodáka z Jeseníku, dle nejž byl univerzální zábal pojmenován, takřka nikomu nebude znít povědomě. Preissnitzův zábal byl ale dříve úplně běžnou a mezi lidmi rozšířenou metodou, která pomáhala při bolestech břicha, v krku, horečce, zánětu průdušek, angíně i dalších onemocněních. A jak si zábal vytvoříte? Přímo na bolavé místo dejte látku (poslouží malý ručník nebo třeba žínka) předem namočenou do vlažné vody. Tu následně překryjte igelitem, aby se zábal zapařil. Na závěr ještě přidejte třetí a poslední vrstvu látky (zase si vystačíte s ručníkem) a tu zauzlujte nebo připevněte kupříkladu spínacím špendlíkem. Zábal by měl na postiženém místě zůstat asi dvě hodiny. Pokud ani po téhle době nedojde k velkému zlepšení, ještě mějte trpělivost a stejný postup opakujte celkem třikrát, případně čtyřikrát denně. 

Vadnoucí květiny 

Možná patříte mezi zkušené zahradníky, kteří si umí poradit v každé situaci. Možná ale taky ne. Ačkoliv se vám tedy květiny líbí, neradi je dostáváte, protože se bojíte, že vám okamžitě zvadnou. Pokud jde o péči o řezané květiny, i ta dokáže pěkně potrápit. Můžete ale zkusit trik z dřívějších dob. Stonky vadnoucích květin vložte do horké vody a nechte je v ní tak dlouho, dokud voda nevychladne. Poté kousek stonků odřízněte a vložte je do studené vody, kterou by asi většina z nás volila jako první.

Bylinky, oleje a…sádlo?

Bylinky se dodnes těší velké oblibě v podobě čajů i mastí, podobně na tom jsou i oleje všeho druhu, které se rovněž úspěšně uchytily jak v kuchyni, tak v kosmetice. Věděli jste ale, že nosičem látek obsažených právě v bylinách je také vepřové sádlo? Mezi jeho velké výhody patří především to, že je velmi blízké lidskému tuku, takže se dobře vstřebává a je vhodné k léčbě různých kožních problémů, jako jsou například ekzémy. 

Korek

Jestli se vám po otevření lahve dobrého vína nikdy nedaří zachovat korek v dobrém stavu, neházejte flintu do žita. Zkuste to po vzoru prababiček a babiček, které by korek buď zarolovaly botou nebo válečkem. Zmenší se tím totiž jeho velikost, aniž by se zároveň zničil i jeho krásně hladký povrch.

Brýle

Jestli i vy patříte mezi nositele brýlí, pak jistě moc dobře víte, jak náročné období představuje zima. Při velkých teplotních rozdílech se brýle věčně zamlžují, což je pořádná otrava. Naštěstí ale existuje řešení. Když budete brýle denně mýt mýdlem a poté čočky důkladně vyčistíte, třeba se svých trablů zbavíte. Mýdlo totiž na sklech zanechá neviditelný film, který by měl zapařování zabránit. 

„Registruje se auto, ne životní partner,“ zlobí se na současné podmínky pro duhové páry muž, který prožívá vztahovou krizi10. 6. 2022

Zatímco některé triky našich babiček a prababiček upadly v zapomnění, jiné se osvědčily natolik, že zlidověly a za vlastní je bere takřka každý z nás. A pak tu je ještě ta poslední skupina originálních vychytávek, s nimiž má zkušenost jen hrstka lidí. U nich tedy nezbývá nic jiného, než je vyzkoušet na vlastní kůži. Půjdete do toho i vy?

Zdroj: Doyouremember.com, Redakce