Ubližují dětem a ovládali nacisty: Jaké jsou další absurdní mýty o homosexuálech a co na to fakta?
LGBT+
Zdroj: iStock

Ubližují dětem a ovládali nacisty: Jaké jsou další absurdní mýty o homosexuálech a co na to fakta?

Informace jsou v postmoderní době tím nejcennějším, co můžeme získat. Správně s nimi naložit je také umění. Jistě jste zaregistrovali poměrně hojnou a bublající debatu o fake news, ovšem i přesto, že se jedná o moderně znějící anglický název, nejde o nic nového. Mýty a nepravdivosti se šířily vždycky a některé zakořenily opravdu hluboko. Zde je pět vybraných nesmyslů o LGBT+ lidech, kterým někteří věří už opravdu dlouho.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
30. 12. 2021

Mýtus #1: Gayové zneužívají děti mnohem častěji než heterosexuálové

Kupříkladu profesor Gregory Herek z Kalifornské univerzity vydal již sérii studií na toto ožehavé téma a nenašel k potvrzení hypotézy žádné důkazy.

Dle výzkumu Nicolase A. Grotha, průkopníka v oblasti výzkumu zneužívání dětí, existují dva typy lidí, kteří se takového jednání dopouštějí: Fixovaní a regresivní. Pod prvním z těchto matoucích slov si můžete představit stereotypního pedofila – ten nemůže být považován za gaye, nebo heterosexuála, jelikož jej potenciální dospělí partneři odpuzují bez ohledu na pohlaví. Regresivní obtěžovač dětí je obecně přitahován dospělými, avšak ve stresové situaci se uchýlí k zaměření na děti. Ani jeden z nich není z podstaty věci gay.

<Path> Přijetí LGBT lidí po česku: Děti na internetu čelí nejčastěji nenávisti kvůli odlišné orientaci a ze studu o útocích nemluví, ukazuje výzkumZdroj: hrc.org, nbcnews.com, irtis.muni.cz, ceskatelevize.cz, madinamerica.com

Možná vás (nemile) překvapí, že 90 % případů zneužívání dítěte se dopustil někdo z blízkých – příslušník rodiny či přítel. Většina těchto mužů jsou ženatí pánové. Mýtus, že sexuálně laděných trestných činů na dětech se dopouštějí především homosexuálové, je extrémně nebezpečný a je využíván jako jeden z nejodpornějších „argumentů“ homofobně smýšlejících.

Mýtus #2: Stejnopohlavní rodiče ubližují dětem

Například Americká akademie psychiatrie dětí a adolescentů (The American Academy of Child & Adolescent Psychiatry) uvádí, že „děti homosexuálních rodičů se neliší od dětí heterosexuálních rodičů v jejich emocionálním vývoji či v jejich vztahu k vrstevníkům a dospělým.“ Výzkum z roku 2010 došel ke stejnému výsledku, kromě toho ještě zjistil, že v některých případech jsou domácí podmínky dětem lépe přizpůsobeny právě v domácnostech dvou maminek nebo dvou tatínků. Osm let starý australský výzkum uvádí, že se dcery a synové homosexuálních párů dokonce obecně těší lepšímu zdraví a pociťují vyšší stupeň rodinné sounáležitosti.

Mýtus #3: Heterosexuálové žijí mnohem déle

Tento podivuhodný mýtus lze autorsky připsat Paulu Cameronovi, který na základě svých nereprezentativních dat „zjistil“ zajímavé věci. Bohužel na základě jeho pavědy byla publikována řada návazných prohlášení, včetně řečí Williama Bennetta, který býval ministrem školství Spojených států.

Cameron například tvrdil, že gayové mají osmnáctkrát vyšší šanci zemřít při autonehodě. Také přišel s tím, že muži, které přitahuje stejné pohlaví, pravděpodobněji zemřou na infarkt. Specificky dvaadvacetkrát spíš než obecně běloch. Oproti černochům to je prý jen jedenáctkrát vyšší pravděpodobnost. Abychom uvedli také nějakou podivnou „statistiku“ o ženách, pak dle Camerona mají lesby čtyřistaosmasedmesátkrát (!) vyšší šanci být zavražděny, samy si vzít život či zemřít při nehodě než ženy heterosexuálky.

Podle Camerona gayové umírají průměrně ve 43 letech. Kritika na sebe nenechala dlouho čekat, jelikož k ní stačí i jen selský rozum. Jednu z jasných výtek si můžete přečíst zde. Uvedeme alespoň malou glosu, jíž se autor – Walter Olson – zjevně s chutí dopustil. Jde o matematickou úlohu:

Zjednodušený Olsonův předpoklad: Průměrný věk úmrtí člověka na HIV je kolem 40 let.

Tvrzení Camerona: Průměrný věk úmrtí gaye je 43 let.

Závěr: Pokud by byla tvrzení Camerona pravdivá, HIV negativní gayové by dle jeho propočtů umírali v průměru ve 46 letech. To je poměrně dost brzy, že? Ale tam nekončíme.

Olson si neodpustil ani další logické šťournutí: Pokud by zůstala polovina gayů HIV negativní a dožila by se průměrného věku úmrtí muže (75 let), pak by při průměrném věku úmrtí 43 let umírali HIV pozitivní gayové opravdu brzy. Totiž v 11 letech.

Calculating Figure It Out GIFZdroj: Giphy

Mýtus #4: Homosexuálové ovládali nacisty a napomáhali organizování holokaustu

Existuje dokonce kniha, která tuto myšlenku rozvedla, a to The Pink Swastika: Homosexuality in the Nazi Party od Scotta Livelyho a Kevina Abramse. Byla ovšem experty a historiky zdiskreditována už jen na základě dat, která si autoři nesebrali sami. Využili různých citací a ignorovali ostatní informace ze stejných zdrojů. Jednoduše řečeno – vybrali si, co se jim hodilo. Jak to doopravy bylo s gayi za druhé světové války, si můžete přečíst v článku LUI zde.

<Path> Kdo všechno se skrývá pod zkratkou LGBTQQIAA+ a proč jsou tam některá písmenka dvakrátZdroj: Bohdana Rambousková

Mýtus #4: Zákony proti zločinům z nenávisti vůči lidem jiné než heterosexuální orientace se obrátí vůči duchovním, kteří kritizují homosexualitu a legalizaci hrůzných praktik, jako jsou bestialita či nekrofilie

Sexuální orientace referuje k preferencím, které se vztahují na heterosexualitu, homosexualitu, bisexualitu… Nikoli však na kupříkladu pedofilii nebo nekrofilii. Zjednodušeně se nejedná o sexuální potřeby nebo chování mířené nekonsenzuálně (nesouhlasně). Tím pádem se v těchto ohledech vůbec nehovoří o těch, kteří souhlasit nechtějí či nemohou – včetně dětí.

Mýtus #5: Homosexualitu lze vyléčit/změnit

O terapiích a léčbách homosexuality by se dalo napsat hodně. Faktem je, že se jedná o pseudovědecké pokusy. Sexuální orientaci prostě změnit nelze, a to ani šokovými terapiemi či drogami, které byly pro tyto účely hojně užívány a v některých koutech světa ještě stále jsou.

Zdroj: splcenter.org, lgbpsychology.org, childmolestationprevention.org, ojp.gov, aacap.org, huffpost.com, thinkprogress.org, slate.com, apa.org, lui.cz

Populární
články

Jan Graubner se sice za přílišného konzervativce nepovažuje, ovšem na tranzici má dosti vyhraněný názor
AKTUALITY

Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii

Autor: Michal Černý
Stomie dnes neznamená konec světa ani života
LIDÉ

„Od svých třiceti let mám vývod. Nejprve jsem myslel, že můj život skončil,“ vzpomíná Zdeněk. Jak jej dnes tzv. stomie omezuje?

Autor: Mirka Dobešová
Suchý toaletní papír se hlavně v USA začíná stávat nežádoucím zbožím
LIDÉ

Nápad za miliardu?! Čtyři kamarádi chtějí nahradit suchý toaletní papír svým vlastním inovativním produktem

Autor: Michal Černý
Významné postavy české LGBT+ aktivistické scény
LIDÉ

Kdo patří mezi nejvýznamnější postavy české LGBTQ+ aktivistické scény?

Autor: Irena Piloušková
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Bezobalových prodejen je v Česku stále minimum
TRENDY

„Prodavačky mi nedůvěřivě prohlíží pečivo v mém látkovém sáčku. Jako bych byl exot,“ říká Erik o úskalích života „bez odpadu“

Autor: Mirka Dobešová
Výška přímo souvisí s celou řadou zdravotních problémů
TĚLO & MYSL

Všeho moc škodí a platí to i pro výšku. Mužům vyšším než 175 centimetrů hrozí celá řada zdravotních rizik

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Zažijte splynutí s oceánem na palubě Scenic Neptune II
LUXURY TRAVEL

Prožijte románových „20 000 mil pod mořem“ na vlastní kůži (a oči). Prozkoumat oceán v ponorce nemusí dnes být jen sen

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop