Plnovous není důkazem mužnosti, ale airbagem při pěstním souboji, zjistili vědci. Za svůj objev získali parodickou Nobelovu cenu
Straight friendly
Zdroj: iStock

Plnovous není důkazem mužnosti, ale airbagem při pěstním souboji, zjistili vědci. Za svůj objev získali parodickou Nobelovu cenu

Mužský vous v průběhu historie podléhal módním trendům stejně jako šaty nebo úprava vlasů. V poslední dekádě západní muži znovu objevili plnovous a nadšeně se vrhli do jeho pěstění. Vědcům ale dělal těžkou hlavu. Dosud totiž nedokázali vysvětlit, proč evoluce odstranila ochlupení téměř z celého lidského těla a zrovna na mužských tvářích ho ponechala.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
28. 12. 2021

Zapomněla příroda na vousy?

V průběhu vývoje člověka z pravěkého lovce mamutů do moderního obyvatele kanceláří, kde tráví většinu dnů vsedě, ztratilo lidské tělo většinu ochlupení. Jednoduše proto, že přestalo být potřeba. Změnilo se podnebí, změnila se lidská činnost a člověk si začal vyrábět vlastní oblečení. Porost nám přetrvává na hlavě, jíž tělo ztrácí nejvíc tepla, zůstalo nám obočí a řasy, které chrání oči před vniknutím nežádoucích částeček, stejnou funkci má ochlupení v klíně. Chlupy v podpaží mají zamezit tření kůže, ale evidentně tam už moc potřeba nejsou, protože si je holíme a je nám bez nich fajn.

Záhadou vždy bylo, proč eliminací neprošly vousy, které rostou obvykle jen mužům v takovém rozsahu, že pokryjí celé tváře, bradu a prostor pod nosem (dámský knírek nad horním rtem, s nímž bojuje nejedna žena, teď ponechme stranou). Proč vousy mužům nezmizely stejně třeba jako ochlupení čela?

Vousy prý znamenají mužnost

Zavedené vysvětlení existence vousů souvisí s tím, že mužům začínají růst v období puberty, kdy se jim zvedá hladina testosteronu. Vousy jsou tak brány jako důkaz, že mužský jedinec je dostatečně mužný, a tedy přichází s nabídkou kvalitního sexu, zplození zdravého potomstva a vůbec celkového životního úspěchu. První holení je i v naší kultuře symbolickým rituálem a vyhlížení prvních vousů bývá komickým prvkem v mnoha filmech o chlapeckém dospívání.

Ne všem mužům ovšem vousy rostou. Přestože to přináší spíš praktické výhody (a někteří muži se v dnešní době dokonce vousů navždy dobrovolně zbavují laserovou epilací), holé skráně a „tři chlupy pod nosem“ místo pořádného kníru byly vždy terčem posměchu. Muž s hladkou „ženskou“ tváří prostě nebyl dostatečně mužný, a to vždycky byl a je v naší společnosti prohřešek.

<Path> Herec Dwayne "Rock" Johnson šokoval fanoušky svou novou image. Byl k nepoznání!Zdroj:

Nová teorie: plnovous má mechanickou funkci

Odborníkům z oblasti přírodních věd ovšem dojmologie založená na módních trendech a společenských stereotypech nestačila. Výzkumný tým z Utah University v USA ve složení David Carrier, Steven Naleway a Ethan Beseris vloni publikoval výsledky svého výzkumu, který se na funkci vousů na mužské tváři podíval z úplně jiného úhlu pohledu. Profesor biologie David Carrier se totiž zaměřuje na zkoumání způsobů, jimiž biomechanika ovlivnila vývoj obratlovců.

Tříčlenný autorský tým vyšel z faktu, že člověk je jediným primátem, který bojuje pomocí úderů pěstmi. Má totiž oproti ostatním primátům několik unikátních rysů, které z něj dělají kvalitního boxera – jeho výhodami jsou pevný stoj na patách, proporce obličejových kostí, schopnost stisknout ruku do pěsti a síla (mužské) paže. A plnovous tu není od toho, aby protivníka zastrašil mužností svého nositele, ale aby při pěstním souboji poskytl ochranu zranitelným částem obličeje. Zkrátka vousy fungují jako airbag.

Dolní čelist potřebuje ochranu

Jak vědci hypotézu s airbagem ověřili? Ve výzkumném týmu nosí dlouhé vousy pouze jeho vedoucí David Carrier a rozhodně se nenechal kolegy otloukat. Vědci vzali materiál podobný struktuře kosti a potáhli ho kozí kůží se srstí, která simulovala mužský vous. Nechali na něj dopadnout různě silné rány a zjistili, že „vousatá“ kůže pohltila o 37 % víc energie než hladká kůže a taky vydržela o 16 % déle, než ji rána roztrhla.

„Vousy pokrývají dolní čelist, která je při boji hlavním terčem úderů. Pokud se vám zlomí, bez ortopedické operace jste v háji. Když jste takovou zlomeninu utrpěli před pěti tisíci lety, byli jste v ohrožení života,“ vysvětlil vedoucí výzkumu David Carrier.

<Path> Péče o tělo, která by měla být součástí denní rutiny každého mužeZdroj:

Takový objev nemohl zůstat bez ocenění

Tým Davida Carriera byl letos oceněn Ig Nobelovou cenou, která je parodií na skutečnou Nobelovu cenu. Je pojmenována po fiktivním bratrovi Alfreda Nobela, Ignácovi. Vítěze vyhlašuje humoristický vědecký časopis Annals of Improbable Research (Anály nepravděpodobného výzkumu) a vybírá je komise, v níž zasedají laureáti skutečné Nobelovy ceny. Získat Ig Nobelovku ale není žádná potupa. Tato cena oslavuje vědu, která lidi nejdřív rozesměje, ale pak je přinutí zamyslet se.

Utahská univerzita je na ocenění patřičně hrdá. „Tato cena je obvykle udělována otázkám, které jsou ‚out-of-box‘, a ty jsou důležitou součástí vědy,“ zdůraznil David Carrier. „Je pro mě ctí být laureátem Ig Nobelovy ceny. Jsem komisi vděčný za to, že projevila uznání méně tradičním oblastem vědy a poskytla naší práci širší platformu, kde se s ní ostatní mohou seznámit. Radikální otázky testují hranice našeho oboru a považuji za důležité, že se jim dostává pozornosti,“ uvedl Ethan Beseris, který se výzkumu účastnil v rámci své bakalářské práce.

Ig Nobelova cena je vyhlašována od roku 1991. Vloni ji získali vynálezci způsobu diagnózy misofonie – konkrétně případu, kdy nesnášíte zvuky, které vydávají druzí lidé při kousání jídla. Oceněn byl také výzkum změn tvaru žížaly při vystavení vibracím vysoké frekvence. Ale ocenění si vědci jistě zaslouží i za to, že na svoji práci dokázali sehnat peníze a přesvědčit své nadřízené, že se takovému výzkumu mohou věnovat.

Zdroj: Attheu.utah.edu, Healthline.com, Wikipedia.org

Populární
články

Volně k použití kdykoliv a kdekoliv?
HOT!

„Volně k použití“ aneb nový sex-trend s prvky fetiše. Prý je vzrušující, ovšem balancuje na hraně znásilnění

Autor: Mirka Dobešová
Mnoho z těch, kdo jsou donuceni podstoupit nelidské praktiky v ruských „nápravných“ centrech, nedokáže o svých zážitkých promluvit
AKTUALITY

„Nutili mě vykastrovat prase“, popisuje trans žena praktiky, kterým musela čelit během tzv. konverzní terapie v ruském „nápravném“ zařízení

Autor: Martin Lyko
Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt
TĚLO & MYSL

Pevný zadeček bez posilovny? Inspirujte se naším výběrem cviků, které lze provádět téměř všude, kde máte chvilku nazbyt

Autor: Irena Piloušková
Převlékání mužů za ženy bylo v Londýně 18. století docela běžné
LIDÉ

Princezna Serafína nepatřila do královské rodiny, jako drag queen se ale vepsala do historie. Jaká byla britská gay kultura 18. století?

Autor: Mirka Dobešová
Petr Kavrentzis vedle svého nápadu
LIDÉ

„Projekt vznikal ‚odspodu‘, od zaměstnanců. Pro finance jsme sahali do rezerv,“ prozrazuje o výrobě duhového auta Enyaq Respectline autor nápadu ze Škoda Auto

Autor: Martin Lyko
Panoramatický vlak Bernina Express u ledovce Morteratsch. © Rhätische Bahn
Travel Trends 2023

Váháte, kam na pozdní letní dovolenou? Zde je několik důvodů, proč byste měli jet do Švýcarska

Autor: Michal Černý
Asexuálové skutečně nejsou emočně plošší
HOT!

Co jste nevěděli o asexuálech a báli jste se zeptat: Mohou prožít pocit, že je někdo přitahuje? Masturbují? A jaké mýty kolují?

Autor: Irena Piloušková
HIV+ diagnóza nemusí být překážkou pro zplození potomka "tradiční" cestou – ilustrační foto
LIDÉ

HIV pozitivní tatínek Jonáš (35): „Byli jsme překvapení, že můžeme mít normálně děti,“ přiznává. Nečekaná diagnóza mu v životě pomohla

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Se surogátní matkou Chelsea to bylo pro Lukáše a Jakuba perfektní spojení, které si od začátku sedlo
LIDÉ

Dva tátové Jakub a Lukáš: Naše rodina je sice netradiční, pro nás je ale normální. Pro naše děti uděláme první poslední

Autor: Irena Piloušková

E-Shop