Zjevuje se vám ex na sociálních sítích jak přízrak a vždy vás tím rozhodí? Umlčte ho, nebuďte obětí tzv. hauntingu

Ve světě bez sociálních sítí bývaly rozchody jednodušší. Prostě jste si jednoho dne řekli sbohem a už se nemuseli nikdy potkat. Sociální média jsou ale zrádná. Po každém ex vám v nich zůstane společná historie, a i když si své minulé partnery či partnerky vyhodíte z přátel, jejich přítomnost se tam dál bude vznášet jako duch. Vztahoví odborníci takovému zjevování dávno mrtvých lásek dali název haunting. Je to po ghostingu další strašidelná praktika související s randěním. Člověk aby se dnes bál s někým seznámit.

Když na nás vykoukne minulost

Všichni to známe: už si myslíme, že jsme se přes toho, kdo nám zlomil srdce, přenesli, ale pak ho někde uvidíme a jsme v tom zas až po uši. Nemusí se to ale dít jen na ulici. Podobný dopad má i to, když na nás na sociálních sítích vyskočí lajk od našeho ex nebo třeba notifikace o tom, že si prohlédl náš příspěvek.

Jestli jste dosud měli pocit, že to ten parchant provádí jen vám, vězte, že v tom nejste sami. Haunting, neboli náhodné zjevování bývalých partnerů na sociálních sítích (haunted – anglicky strašidelný), je velmi rozšířený a můžete se stát jeho obětí, ať za sebou máte několikaletý vážný vztah či jen jednorázovku z minulého víkendu. Nebo jste ten případ, kdy jste o hauntingu dosud neslyšeli, ale teď vám připadá jako výborný nápad, jak si smlsnout na vašem či vaší ex? Ještě s tím počkejte – je dobré si rozmyslet, zda si chcete pokazit karmu. Haunting totiž dokáže být zraňující záležitost.

Proč to dělá? Můžete se z toho zbláznit

Melissa Hobley z online seznamky OkCupid popsala haunting pro InStyle.com jako nový trend z oblasti randění a vztahů. Zdůrazňuje, že se přitom jedná o bezvýznamné interakce. Lajk tady, zhlédnutí támhle, možná i gif vložený do komentářů. Výsledkem je, že vám váš či vaše ex nesděluje nic obsažného, jen na vašem profilu udržuje stopy své přítomnosti. Což se dělá dost snadno, když máte společné přátele, takže záznamy o vašich aktivitách vám navzájem vyskakují poměrně často. Haunting se může odehrávat na všech typech sociálních sítí, od Instagramu přes Facebook, TikTok až po LinkedIn.

To, co je na hauntingu tak strašné, je, že nikdy nevíte, proč vás ex takto pronásleduje. Pořád k vám něco cítí? Chce se s vámi dát zase dohromady? Je mu nebo jí líto, jak to skončilo, a snaží se vám dát signál, že chce zakopat válečnou sekeru? Nebo vás naopak nechce pustit a svou neustálou přítomností si vás k sobě poutá? Má opravdu zlý úmysl psychicky vás ničit? Nebo dává ostatním najevo, že pořád patříte k sobě, takže nikdo, komu se líbíte, to na vás rozhodně nemá začít zkoušet? Když je člověk v citlivé fázi po rozchodu, všechny tyto otázky jsou velmi tíživé a dokážou pořádně zamotat hlavu.

Líbivý městský crossover se sportovní tváří. Vyzkoušeli jsme Seat Arona FR20. 4. 2022

Digitální detox vždycky pomůže

Melissa Hobley jako odbornice na vztahy a randění radí: pokud se vám na profilu zjevuje duch minulosti a vytváří ve vás dojem, že jste sledováni, nesnažte se spekulovat nad jeho motivy. Není důležité, proč to dělá. Záleží jedině na tom, jak moc to je nepříjemné vám. A jakmile vás to dokáže psychicky rozhodit, je na čase udělat opatření a dostat svůj život zpátky pod kontrolu.

Pokud se na svém profilu cítíte pronásledováni a začíná vám to lézt na mozek, prvním krokem je zrušit propojení s tím druhým člověkem – ukončit přátelství, zrušit sledování, samozřejmě je tu i drsnější možnost zablokování uživatele. Anebo humánnější postup – ztišení uživatele na určitý čas, po který se vám od něj nebude nic zobrazovat. Samozřejmě se tak už snadno nedozvíte, zda si váš bývalý nebo bývalá už našli nový vztah, jak moc trpí či jak jsou úspěšní. Ale tyto informace vám tamtamy stejně donesou různými jinými cestami.

Melissa Hobley ale taky radí zamyslet se, zda není správná chvíle dát si od sociálních sítí celkově pauzu a dopřát si digitální detox, který vám pomůže psychicky se vzpamatovat, zahojit své city a uzavřít určitou kapitolu života – ať už trvala roky, nebo jen týden a pak náhle skončila.

Zdroj: Giphy

Rozmyslete se, ke komu se chcete veřejně hlásit

Patříte mezi ty, kdo se novou láskou chlubí na sociálních sítích po prvním rande, nebo všechno tajíte, dokud vztah nevypadá opravdu vážně? Pokud si status „zadaný/zadaná“ měníte v první horečce zamilovanosti, hrozba hauntingu vás možná přinutí trochu se krotit.

Podle Melissy Hobley existují právě tyto dva typy uživatelů sociálních médií – vyklopí vše hned, nebo vše dlouho tají. Ani jednu cestu nepovažuje za správnou nebo úplně špatnou. Ale jakmile zjistíte, že vás bývalí partneři, nenaplněné lásky a jednorázovky na vašem online profilu znervózňují a psychicky ničí, měli byste se stáhnout do soukromí a nevyrábět si další „strašidla“.

Mýtus nebo tvrdá realita? Odborníci řekli, jak moc elektronika a umělé světlo doopravdy ovlivňují náš spánek28. 3. 2022

Současné randění skýtá mnoho druhů nebezpečí

Zatímco dříve si člověk musel dát především pozor, aby nešel domů s někým podezřelým, dnes riskuje řadu negativních dopadů jen tím, že si s někým napíše v online seznamce. Haunting zdaleka není jediný strašidelný vedlejší efekt randění. Podobně děsný je ghosting (ghost – anglicky duch), kdy máte pocit, že se mezi vámi a partnerem či partnerkou něco pěkného rozvíjí, a on či ona vám náhle přestane odpovídat. Začne předstírat, že neexistuje. Raději než vysvětlovat, proč už o vás nemá zájem, vás „vymlčí“ neboli vyghostuje.

Trendem typickým pro poslední dva roky postižené covidem je tzv. apocalypsing, kdy k nově se rodícímu vztahu přistupujeme, jako by měl být náš poslední. Na nějaké oťukávání totiž není čas, když nevíme, co přinese zítřek. Covidové vztahy jsou typické tím, že lidé skáčou rovnou do fáze vážné známosti. V touze po seriózním vztahu jsou ale ochotni zamhouřit oko nad věcmi, které by jim jindy na partnerovi vadily, nebo dokonce záměrně ignorují varovné signály, jako jsou sklony k násilí, pití, manipulativní chování. A tak často nepřijde nic jiného než zklamání. Vztah se prostě uspěchat nedá.

Zdroj: Instyle.com, Okcupid.com, Bustle.com