Téma konce světa nepřestává fascinovat. Kolikrát už mělo dojít ke zkáze lidstva a kdy má nastat další?

Konec dalšího roku je na spadnutí a s tím, jak neúprosně se blíží, si v hlavě pomalu začínáme přehrávat, co všechno se nám v něm přihodilo. Kromě rekapitulace minulosti ale začínáme usilovně přemýšlet i nad budoucností. Někdo se těší na nové příležitosti a začátky, ale jsou i tací, co se bojí toho, co je v novém roce bude čekat a co (ne)dobrého jim přinese. No a pak je tu taky skupina lidí, kteří si myslí, že příští rok bude ten poslední, protože svět skončí. Tak to mimochodem mělo být i s rokem letošním…

Konspirační teorie existují o všem možném. Mezi ty nejčastější bezpochyby patří katastrofické scénáře o konci světa, které lidstvo baví i děsí už po celá staletí. Napříč historií vzniklo teorií o konci světa nepřeberné množství. Od pradávna ho předpovídali proroci, šamani, ale dokonce i vědci. Podívejte se na chronologickou ukázku toho, co všechno už se lidstvu úspěšně povedlo „přežít“. 

„České zdravotnictví stojí na zdravotních sestrách z Ukrajiny. S Ruskem jsme de facto ve válce,“ říká pražský primátor Zdeněk Hřib1. 4. 2022

1910 – Zkáza z vesmíru 

V květnu tohoto roku mohli lidé na obloze spatřit průlet Halleyovy komety. Ovšem místo toho, aby měli radost, že vidí něco, co bude možné pozorovat až za dalších zhruba 75 let, vypukla panika. Svůj podíl na ní měla média spolu s francouzským astronomem Camillem Flammarionem, který předpověděl, že kometa zapříčiní konec života na Zemi. Všichni měli za to, že její ohon obsahuje jedovaté plyny, které buď zničí celou planetu, nebo přinejmenším způsobí smrtelné nemoci. Nic se ale nestalo, a tak máme na průlet Halleyovy komety v roce 1910 vzpomínku v podobě její vůbec první fotografie.

1954 – Katastrofa biblických rozměrů

V tomto roce mělo dojít k velké potopě. Alespoň to tedy tvrdila žena v domácnosti, Dorothy Martin, z amerického Chicaga. Údajně totiž obdržela dopis od mimozemšťanů, kteří v něm vzkázali, že apokalypsa nastane 21. prosince 1954 před úsvitem. Zřejmě chyba spojení...

1973 – Osudová česká stopa

Češi sice nejsou velkým národem, v mnoha oblastech se jim ale podařilo udělat díru do světa. Podle vůdce sekty Děti boží, Davida Berga, to ale nemělo být jen přeneseně, nýbrž doslova. Měl totiž za to, že 11. ledna 1973 na území USA spadne kometa Kohoutek, která svoje jméno dostala po svém objeviteli, českém astronomovi Luboši Kohoutkovi. 

1982 – Rok všeho 

Americký televizní kazatel Pat Robertson přikládal roku 1982 poněkud větší význam, než jaký ve skutečnosti měl. Myslel si, že v něm dojde ne k jedné, ale hned k několika katastrofickým událostem. Zatímco na západním pobřeží Spojených států předpověděl tsunami, na Blízkém východě podle něj měla vypuknout válka, které se měl účastnit také SSSR. 

1988 – Efektní hra s čísly

Někdejší inženýr NASA Edgar Whisenant měl evidentně rád čísla, a tak sepsal knihu s názvem „88 důvodů, proč konec nastane v roce 1988“. A šlo o dobrý komerční tah – publikace se prodalo 4,5 milionu výtisků. Protože konec nenastal a peněz není nikdy dost, vydal Whisenant ještě obdobné pokusy, které apokalypsu zasazovaly do let 1989, 1993 a 1994. Prvotní úspěch se mu ale zopakovat nepodařilo…

1990 – Atomová hrozba

Mezi proroky byly i dámy. Jednou z nich byla třeba Američanka Elizabeth Clare, která lidi přesvědčila o tom, že v roce 1990 dojde k nukleárnímu holokaustu. Zřejmě byla její tvrzení natolik uvěřitelná, že se někteří lidé začali předzásobovat potravinami.

1998 – Tomu se říká PR 

Mimozemšťané se měli vylodit na Zemi a vyhladit lidstvo 5. července 1998. Ušetřili by prý jen členy církve Church of the SubGenius, kteří platili členský poplatek… 

2000 – Zlověstné počítače 

Těžko říct, jestli lidi děsil víc nástup moderních technologií, nebo spíš začátek nového tisíciletí. V každém případě měly počítače s příchodem nového roku a současně milénia způsobit konec světa nebo alespoň velký chaos – někteří konspirátoři věřili, že se čas přetočí zpátky do roku 1900. Tím to ale zdaleka nekončí. Takový rok si žádá něco víc, a tak na květen 2000, poprvé po 6 000 letech, předpovídal Richard Noone konjunkci Země, Marsu, Jupitera a Saturnu. Ta měla přivodit rychlou koncentraci ledu na jižním pólu a urychlit tak i zkázu celé planety.

2003 – Legenda se vrací 

Domnělá boží planeta Nibiru se podle vůdkyně dalšího z mnoha kultů, Nancy Lieder, měla srazit se Zemí v květnu 2003. Jak k tomu Lieder dospěla? Prozradili jí to prý sami mimozemšťané z hvězdné soustavy Zeta Reticuli, a to prostřednictvím čipu, který jí implantovali do mozku.

2008 - Třetí světová

Samozvaný americký prorok Ronald Weinland nejen na rok 2008 předpověděl, že vypukne třetí světová válka. 

2011 – Záludná matematika 

Americký rozhlasový kazatel Harold Camping se během svého dlouhého života snažil prosadit i jako věštec. Konec světa s údajnou jistotou 100 procent propočítal hned několikrát. Do třetice měla apokalypsa nastat 21. května 2011, ale i mistr tesař se někdy utne, ne?

2012 – Mayská pohroma

Po cyklu 5 125 let skončil 21. prosince 2012 mayský kalendář, a to vedlo k celosvětové hysterii. Agentura Reuters si nechala vypracovat průzkum, z něhož vyplynulo, že 15 procent dotázaných lidí věřilo, že konec světa během svého života zažijí, zatímco 10 procent lidí dokonce odpovědělo, že rok 2012 s jistotou bude tím úplně posledním. Teorie o konci světa v roce 2012 se zkrátka stala trhákem a na její motivy vznikl i katastrofický film. 

2020 – Zase ten prosinec

I předloni mělo dojít k apokalypse. Jejím důvodem měla být srážka s planetou Sedna, která se prý nachází někde poblíž Neptunu. 

Co nás čeká?

Jeden z možných konců světa by mohl nastat v roce 2060. Jméno Isaaca Newtona si spojujeme hlavně s hodinami fyziky, a protože jeho zákony platí, proč by nemohla vyjít i jeho předpověď o konci světa? Tu prý spočítal podle knihy proroka Daniela. Jak? To na rozdíl od určení konkrétního data zůstává záhadou…

Konec světa v jistém smyslu předpovídají i náboženské knihy Talmud a Korán. Podle prvního zmíněného učení by mohl začít v roce 2240 a definitivní zánik by měl nastat v roce 3240, ale je v tom trochu zmatek. Podle svaté knihy islámu pak konec světa spočítal badatel Rašhad Vhalífa, americký biochemik egyptského původu. Oním kritickým rokem by měl být přibližně rok 2280. 

Do dějin vstoupila i proroctví francouzského astrologa Nostradama. Ten zmínil letopočet 3797 v jednom z dopisů svému synovi. Bulharská věštkyně baba Vanga pak zase hovořila o roce 5079. Lidstvo se prý potom rozhodne pro opuštění hranic našeho vesmíru – i přesto, že 40 procent světového obyvatelstva by mělo být proti. 

Co hetero páry dělají ve vztahu špatně? Těchto 5 věcí by se měly učit od queer dvojic2. 3. 2022

Teorie o konci světa se vztahují i na rok 2022 a přetrvávající pandemie koronaviru konspirátorům hraje do karet. Kromě zombie apokalypsy, vzpoury a následné nadvlády umělé inteligence nebo sopečné supererupce byla na seznamu dalších možných scénářů právě pandemie. Tak co myslíte – stane se příští rok zlomový v dobrém, nebo špatném slova smyslu? 

Zdroj: Insider.com, Timeanddate.com, Reuters.com, Popularmechanics.com, Nypost.com, Sciencefocus.com, Livescience.com, Inews.co.uk