Věk opravdu může být jen číslo: 6 tipů, jak mají muži správně stárnout

I když ve společnosti panuje všeobecné přesvědčení, že otázku stárnutí hodně řeší především ženy, není to tak docela pravda. Lhostejná určitě není ani mužům, ačkoliv ne všichni to otevřeně přiznají. Velkou roli v tomhle bohužel nezvratném procesu bezesporu hrají geny. Počítá se ale taky to, co pro sebe (ne)uděláte vy sami.

Stáří děsí asi každého. Někteří se dokážou se svými obavami svěřit, zatímco jiní je raději drží v sobě. Stárnutí by ale nemělo být žádné tabu. Týká se totiž každého z nás a všichni ho alespoň částečně máme ve svých rukou. 

Přestože každý ví, že ženy o svém věku mluví velmi nerady, zejména pro ty z řad celebrit je věk stejně téma, na nějž se upírá nejen pozornost veřejnosti, ale i médií. Nejeden bulvární článek se tak zabýval tím, jak moc která herečka zestárla od svojí slavné role, nebo kolik plastik ta či ona zpěvačka podstoupila. V případě mužů je to ale poslední dobou podobné. Stárnout ovšem nemusíte jen směšně a zoufale, jde to i s notnou dávkou ležérní elegance. Záleží jen na vás. A rozhodně nemusíte být ani žádná celebrita. 

Cítíte se sami? Řada lidí nezná ani své sousedy. Jak s osamělostí, tak s výdaji může pomoci stylové komunitní bydlení17. 2. 2022

1. Zaostřeno na vlasy

Právě barva vlasů a správná volba účesu umí dělat opravdové divy – a to jak v tom dobrém, tak samozřejmě i špatném slova smyslu. Zatímco jen málokterá žena se s šedinami hodlá smířit, mužům barvení vlasů obvykle spíš škodí. Někteří pánové si sice myslí, že nabarvená kštice je zárukou mladistvého vzhledu, ale opak je pravdou. Výsledný efekt bývá spíš kontraproduktivní, protože k uvěřitelnosti a přirozenosti má opravdu hodně daleko. 

Mužům v pokročilejším věku namísto této křečovité a marné snahy prospívá, když si vlasy barvit přestanou. V očích mnohých jsou šediny na mužích dokonce sexy. Klíčová je ale pochopitelně i správná vlasová péče. O svou kštici byste se měli starat – nemusíte to však nikterak přehánět. Takovým nutným minimem je dopřát vlasům hydrataci – vaše šediny pak nebudou působit omšele a zanedbaně, ale atraktivně a udržovaně. Důležitý je i účes. Možností je nepřeberné množství – od kratších účesů přes střední až po ty delší. Vše by se mělo odvíjet od typu vašich vlasů. 

2. Pleť jako základ

Není to mýtus ani rozmar, ale spíš nutnost. Takže ano, i muži by měli o pleť pečovat. Neznamená to ale, že musí v koupelně trávit hodiny. Stačí, když si pořídí čisticí přípravek, který ráno a večer z obličeje odstraní veškeré nečistoty a odumřelé kožní buňky. Rituál by pak měl být završen aplikací kvalitního krému speciálně na obličej, který neucpává póry tak, jako by to mohl udělat hustší tělový krém. Jednou za čas není od věci ani návštěva profíka. 

3. Oči nejen jako okno do duše

Zvláštní pozornost se vyplatí věnovat očnímu okolí. Právě tam se nejvíc projevují zub času i únava. Abyste proces stárnutí trochu zpomalili a utlumili, nezapomeňte ani na investici v podobě očního krému. Ten nanášejte po vyčistění obličeje a samostatně před aplikací krému na obličej. 

4. Pozor na chlupy

S trápením, které s ochlupením na všech možných částech těla zažívají ženy, se muži moc neztotožňují. To je ale potřeba změnit. S přibývajícím věkem se totiž chlupy začínají nevzhledně a nekontrolovatelně objevovat na vícero místech, takže byste jim neměli nechávat přespříliš volnosti. 

5. Co se v mládí naučíš…

Řeč je hlavně o návycích. Jestli jste se zdravému životnímu stylu doposud úspěšně vyhýbali v domnění, že to nebude mít žádné následky, jste na omylu. Právě v pokročilejším věku oceníte víc než kdy předtím dostatek spánku, přiměřené stravování i dostatečný pitný režim. Zní to jako banality, na které je zdánlivě dost času, ale vězte, že se počítá opravdu všechno.

„Toxický vztah vás může zničit. Moje sebevědomí hodně utrpělo,“ vzpomíná na svůj poslední vztah třicetiletý Honza18. 5. 2022

6. Přiměřeně, ale ne nudně

Může to znít jako oxymóron, ale ve skutečnosti to je vlastně docela prosté a logické. Váš šatník nemusí praskat ve švech – naproti tomu by se měl skládat hlavně ze základních, ale zato opravdu kvalitních kousků. Na rozdíl od triček s infantilními nápisy a potisky nebo nevkusnými doplňky s nimi totiž zaručeně nešlápnete vedle. 

K tomu, abyste vypadali mladistvě, udržovaně a dokázali stárnout s grácií a důstojností, rozhodně nepotřebujete mít štěstí na dobrou genetiku nebo miliony. I když by obojí určitě přišlo vhod, je potřeba uvědomit si, že hodně věcí se odvíjí především od vašeho přístupu k životu i sobě samým. 

Zdroj: Menshealth.com, Nytimes.com, Menshairstylesnow.com