
Necítíte doma klid a pohodu jako dřív? Nejspíš vám příjemnou energii narušuje těchto 11 věcí
Domov by měl být místem, kam se vždycky těšíme a kde se cítíme dobře a pohodlně. Mělo by jít o oázu klidu, bezpečí i soukromí. Jestli se ale doma takhle dobře už nějakou dobu necítíte, pak je něco špatně. S největší pravděpodobností vám onu pověstnou a potřebnou příjemnou energii něco narušuje.
K tomu, aby se pohoda do vašeho domova navrátila, se vyplatí znát základy čínského učení feng-šuej. Jeho hlavním principem je totiž žít v harmonii s životním prostředím, a tak dosáhnout rovnováhy v prostoru pro běžné fungování i práci. Právě rovnováha je totiž nesmírně důležitá pro maximální využití potenciálu každého z nás, a to ve všech oblastech života – soukromé i profesní.
Feng Shui v překladu doslova znamená vítr a voda. Zatímco vítr energii zvanou čchi svým charakterem rozptyluje, voda ji naopak zase udržuje. Pokud je ale přirozená rovnováha těchto dvou živlů narušena, je to vždycky znát. A samozřejmě ne v tom dobrém slova smyslu. Co všechno tedy může dobrou energii vašeho domova narušovat?
Vstupní dveře aneb pozvete dál to dobré, nebo špatné?
Dává to smysl. Budovy většinou hodnotíme hlavně podle toho, jak na nás působí zvenčí, a to samé platí také o rodinných příbytcích. Je celkem jedno, jestli bydlíte v bytě, nebo domě. Už vstupní dveře do bytu nebo venkovní vchodové do domu odráží energii vašeho příbytku. Kromě toho jsou pochopitelně také místem, kudy veškerá energie přichází, nebo naopak odchází. Zastánci učení feng-šuej věří, že když dveře natřou červenou barvou, bude se jim dařit. O červené se totiž traduje, že přitahuje štěstí, nové příležitosti a také pozitivitu. Pokud se ale nechcete uchýlit k až takovému radikálnímu kroku, můžete zvolit méně výrazné alternativy v podobě stejně zbarvených přívěsků nebo ke dveřím (ideálně těm venkovním) umístit červeně kvetoucí rostlinu.
Nepořádek v hlavě i doma = nepořádek v životě
Ať už s filozofií feng-šuej souhlasíte, nebo ne, nejspíš se všichni shodneme na tom, že volný, vzdušný prostor vypadá daleko lépe než ten přeplněný. Ačkoliv mnohé z nás uklízení moc nebaví a snažíme se ho oddálit, je prostě potřeba. Jestli nevíte, kde začít, tak čínské učení má za to, že pokud existuje jeden prostor, který je obzvlášť důležité udržet čistý a uklizený, pak je to předsíň. Podle feng-šuej mohou překážky v podobě nepořádku blokovat také životní příležitosti. A to by byla škoda, nemyslíte?
Rozbité věci
Pozitivní energii útulného domova mohou narušovat jak věci ve velkém množství (proč – obzvlášť v předvánočním období – nedarovat něco, co vy nepotřebujete, ale může to udělat radost někomu jinému?), tak i ty, které jsou rozbité nebo poškozené. Když už nějaké předměty neslouží tak, jak by měly, je to znamení, že nastal nejvyšší čas se s nimi rozloučit. I takovéto věci totiž u vás doma můžou nadělat pěknou neplechu.
Na posteli záleží
To, jak důležitá je ložnice, asi netřeba dlouze vysvětlovat. Velkou roli hraje i v učení feng-šuej, které upozorňuje na to, že jednou z největších chyb, které lidé dělají, je nesprávné umístění postele. Jestli se domácí harmonii chcete zase o kousek přiblížit, pomůže vám v tom i kvalitní spánek. Zvažte proto umístění postele do polohy, která je nasměrovaná šikmo ke dveřím. Říká se totiž, že postel, která je ke dveřím umístěná přímo, se nachází v takzvané „poloze smrti“. Ta prý způsobuje zdravotní problémy a může dokonce vést i k předčasné smrti. Sázkou na jistotu je také postel se stylovým čelem – obzvlášť, když je vyrobeno ze dřeva. Za zmínku stojí i to, že v ložnici bychom se měli vyhnout práci, cvičení a koukání na televizi. Tenhle pokoj je přece určený k docela jiným aktivitám…
Prokletí záchodového prkénka
Ti z vás, kdo záchodové prkénko sklapují, mají podle feng-šuej vyhráno. Při každém spláchnutí totiž uniká voda, a tím i energie. Když budete odtoky udržovat zakryté a zavřené, začnete tak minimalizovat ztráty energie a vlastně i peněz.
Špinavá okna
Pomocí oken můžeme pozorovat okolí, ale zároveň jsou i naší vizitkou. A nikdo asi nechce být považovaný za špindíru, že?
Budiž světlo…ale pozor jaké!
V dobře osvětlených místnostech se drží i dobrá energie. Nejlepší je samozřejmě přirozené světlo, ale pokud nemáte hodně oken, můžete si vypomoct zrcadly. Umístěte je tam, kde světlo z oken mohou nejlépe odrážet od stěn. Místnost kromě příjemných a jemných světel okamžitě prosvětlíte také tím, že se zbavíte těžkých závěsů a vyměníte je za průsvitné rolety.
Rostliny
Rostliny jsou skvělým způsobem, jak domů dodat kousek přírody a s ní spojenou pozitivní energii. Ovšem pozor na zvadlé nebo uhynulé rostliny! Ty dobrou energii naopak můžou oslabit. A pokud nepatříte mezi zkušené zahradníky, pořiďte si takové rostliny, které na údržbu nejsou náročné. Skvělou volbou bude třeba praktická aloe vera.
Žádný řád
Učení feng-šuej klade důraz na rovnováhu. Ta prospěje i vašemu příbytku. Vyplatí se proto například ladit barvy nebo odstíny barev, které se k sobě hodí, případně třeba různé věci pořizovat ve dvojicích – může jít o polštáře, stolky nebo svíčky.
Bez vody není život
Voda má uklidňující účinek, což ví i učení feng-šuej. Jeho zastánci mají rádi fontány, protože tekoucí voda je spojována s bohatstvím a cash flow. Fontány navíc fungují jako přírodní ionizátory, takže při použití v interiéru rozptylují záporné ionty do vzduchu. Aby se vám dařilo (nejen) po finanční stránce, umístěte fontánu čelem k předním dveřím – je to symbol pozitivní energie, která proudí dovnitř. Naopak se vyhněte ložnici – tam by mohla fontána spíš přitahovat smutek a starosti.
Jestli jste učení feng-šuej pořád nepřišli na chuť, nejspíš i tak uznáte, že něco z jeho filozofie možná bude stát za vyzkoušení. A jestli ne, pak si alespoň dávejte pozor na to, jakými lidmi se obklopujete. Ale to, jak vám kdo sedí, je asi možné poznat celkem snadno.