
Drahoušek Willie Garson alias Stan ze Sexu ve městě – jediný herec, který kdy tajil, že je heterosexuál
Stan jako čtvrtá kamarádka Carrie
První řada seriálu Sex ve městě se ve Spojených státech vysílala v roce 1998. Postava gaye Stanforda Blatche, který byl důvěrným přítelem hlavní hrdinky, okamžitě získala pozornost i lásku publika. Podle Pinknews to bylo poprvé, co se osoba s menšinovou sexuální orientací propracovala mezi klíčové postavy televizního seriálu.
Fanoušci Stana popisují jako noblesního gaye. Fyzicky sice není právě přitažlivý, ale má vytříbený vkus a grácii. Užívá si profesního úspěchu, a především příležitostí pracovat s dobře rostlými mladými modely. Jeho bystrý úsudek, zkušenosti a bohatství mu občas přinesou rande s vysoce atraktivním protějškem. Ve filmu Sex ve městě 2 z roku 2010 má Stan svatbu s event managerem Anthonym Marantinem. Stan své publikum vždy okouzloval hláškami typu: „Jak můžeš nemít psychiatra? Tady jsme na Manhattanu. I psychiatři mají svého psychiatra. Já mám tři.“
Do srdcí diváků se zapsal jako gay
Herec Willie Garson byl heterosexuál, i když osud gaye ho částečně čekal. Žil ve vztahu s ženou, která nechtěla děti, a tak sám jako jednotlivec v roce 2009 adoptoval syna. Díky postavě Stana ze Sexu ve městě si nálepku gaye s sebou nesl celý život a řada diváků se o jeho heterosexualitě dozvěděla až letos v září, kdy ve věku 57 let zemřel na rakovinu slinivky.
Když seriál Sex ve městě začal být slavný, Willie Garson se z úcty ke gay fanouškům rozhodl pomlčet o své skutečné sexualitě. Nebylo to z vypočítavosti, naopak se jich nechtěl dotknout. Nepovažoval za správné, aby herci ztvárňující gaye vykřikovali, že ve skutečnosti na chlapy nejsou. Samozřejmě na toto téma dostával spoustu otázek. Ale uměl skvěle zamlžit odpověď. V loňském rozhovoru pro společenskou rubriku New York Postu Pagesix uvedl: „Když taková otázka při interview padla, řekl jsem: Když jsem hrál v seriálu Ve službách FBI, nikdo se mě neptal, jestli jsem podvodník. Když jsem byl v Policii New York, nikdo se mě nezeptal, jestli jsem vrah. Ztělesňujeme různé postavy, je to naše obživa.“
Zdroj: Giphy
Aura teplého důvěrníka Carrie se podepsala na hercově milostném životě. Díky Sexu ve městě o něj ženy začaly projevovat velký zájem, ale trochu jinak, než by si přál. Měly pocit, že se v jeho přítomnosti mohou cítit bezpečně, protože jim z jeho strany nehrozily žádné sexuální návrhy. Sám Willie Garson to lakonicky popsal: „Oslovil jsem nějakou na baru a záhy si uvědomil: aha, ona chce být Stanfordova nejlepší kámoška, ona se mnou nechce spát.“
Stan měl mít větší prostor, ale už ho nezvládl odehrát
V přicházející nové minisérii Sexu ve městě And Just Like That nebude Stan chybět, i když se objeví méně, než bylo původně plánováno. Willie Garson nestihl vše natočit. Naopak zcela tam bude chybět Samantha v podání Kim Catrall nebo Mirandin manžel Steve (David Eigenberg).
Sex ve městě se od 90. let dočkal šesti sérií s 94 epizodami a dvou celovečerních filmů. V době, kdy se seriál začal točit, se ještě nevedly žádné diskuze o tom, zda je etické, aby LGBTIQ postavy hráli heterosexuální herci. Toto téma je záležitostí teprve posledních let. Například Eddie Redmayne se nedávno nechal slyšet, že lituje své role v Dánské dívce. Dnes už by ji prý nepřijal. Drahouškovi Williemu Garsonovi snad ale ani nelze nic vyčítat, když spolu s rolí přijal i gay identitu.