Praha se konečně zařadila mezi světové metropole, které mají Rainbow House

Ve velkých městech na Západě bývá běžné, že v nich funguje tzv. Rainbow House – komunitní centrum pro LGBT+ lidi. Je to místo setkávání pro mládež, seniory, rodiče queer dětí, členy a členky LGBT+ spolků, prostě pro všechny, kdo hledají informace, kontakt nebo pomocnou ruku. V Praze takové místo dosud chybělo. Odteď ho najdete jen pár kroků od Staroměstského náměstí.

Duhové centrum v samém srdci Prahy

LGBT+ komunitní centrum se nachází v historickém domě v Železné 18, jehož majitelem je město Praha. Spolek Prague Pride, který centrum otevírá, tam od léta má i svou kancelář. Po velmi dlouhé době se podařilo najít objekt, který se nachází v centru města, a ne daleko na periferii, a zároveň nemá šílený komerční nájem, jenž nezisková organizace nemůže platit.

Centrum tvoří dvě části – sál s kapacitou 40 osob a klubovna s komorní atmosférou. Ta je vybavená knihovnou, PlayStation hrami, deskovkami a jukeboxem. Lidé sem mohou přijít strávit čas v bezpečném a přijímajícím prostředí, ale také se mohou přijít pobavit s přáteli nebo potkat nové známé, před nimiž nebudou muset skrývat svou sexuální orientaci nebo genderovou identitu. V sále se budou konat akce pro veřejnost – přednášky, besedy, komponované večery, promítání, podpůrné skupiny apod. Zároveň ho budou moci využívat ostatní LGBT+ neziskové organizace a neformální iniciativy.

První akcí v novém centru jsou Pride Voices

LGBT+ komunitní centrum bylo oficiálně otevřeno v předvečer Dne lidských práv, který spadá na 10. prosince. Kvůli covidu neproběhly žádné velké oslavy, přesto pásku slavnostně přestřihla pražská radní pro oblast kultury, výstavnictví a cestovního ruchu Hana Třeštíková společně se starostou MČ Praha 1 Petrem Hejmou. „Vznikem LGBT+ komunitního centra se v Praze otevírá jedinečný prostor, v němž je vítán každý ve své jedinečnosti a kde se společnost nepolarizuje, ale spojuje. To vnímám jako obzvlášť potřebné a žádoucí v dnešní době, těžce zkoušené pandemií nebo sociálními konflikty,“ uvedla Hana Třeštíková.

Program nového centra se rozjíždí hned druhý den po jeho otevření. První akcí se staly Pride Voices – inspirativní talkshow, která bývá již několik let součástí festivalu Prague Pride a na niž přijíždějí řečníci a řečnice ze zahraničí. Předvánoční Pride Voices dostaly komunitní podobu a o své osobní příběhy se podělí jednotlivci z široké veřejnosti, kteří se sami přihlásili. Vstupenky na akci s omezenou kapacitou byly vyprodány během pár dní.   

Novopečeným otcům se po narození dítěte smrskne mozek, vědci hovoří přímo o změně v tzv. „taťkovský mozek“. Co to znamená?14. 11. 2022

Komunitní centrum budou spoluvytvářet sami návštěvníci

„Již od ledna se mohou návštěvníci těšit na otevřené dny, kdy bude možné navštívit komunitní centrum každý čtvrtek mezi 15. a 21. hodinou,“ říká Tom Bílý ze spolku Prague Pride s tím, že otevírací doba se postupně bude rozšiřovat. Jak dodává, má radost, že se konečně podařilo naplnit mnohaleté úsilí spolku o vytvoření komunitního místa, které poskytne bezpečné a respektující prostředí, v němž mohou být všichni sami sebou bez ohledu na sexuální orientaci a genderovou identitu.

V LGBT+ komunitním centru poběží duhový program pod taktovkou Prague Pride po celý rok, ale návštěvníci a návštěvnice se mohou na programové náplni i sami podílet. Webové stránky centra je vybízejí ke sdílení podnětů, jaký program nebo vybavení jim chybí, a vyzývají i k uspořádání vlastních akcí.

Žádné podobné místo v poslední době v Praze pro LGBT+ lidi nebylo. Za předchůdce komunitního centra v Železné lze označit Patra v Krymské. Prostor otevřený v srpnu 2017 měl ambici fungovat i jako queer centrum, avšak později se jeho zaměření omezilo na denní kavárnu a večerní bar. Fakt, že dům v Železné patří městu, by měl být příslibem, že zde komunitní centrum najde stabilní útočiště.

Zdroj: Prague Pride