Praha se konečně zařadila mezi světové metropole, které mají Rainbow House

Ve velkých městech na Západě bývá běžné, že v nich funguje tzv. Rainbow House – komunitní centrum pro LGBT+ lidi. Je to místo setkávání pro mládež, seniory, rodiče queer dětí, členy a členky LGBT+ spolků, prostě pro všechny, kdo hledají informace, kontakt nebo pomocnou ruku. V Praze takové místo dosud chybělo. Odteď ho najdete jen pár kroků od Staroměstského náměstí.

Duhové centrum v samém srdci Prahy

LGBT+ komunitní centrum se nachází v historickém domě v Železné 18, jehož majitelem je město Praha. Spolek Prague Pride, který centrum otevírá, tam od léta má i svou kancelář. Po velmi dlouhé době se podařilo najít objekt, který se nachází v centru města, a ne daleko na periferii, a zároveň nemá šílený komerční nájem, jenž nezisková organizace nemůže platit.

Centrum tvoří dvě části – sál s kapacitou 40 osob a klubovna s komorní atmosférou. Ta je vybavená knihovnou, PlayStation hrami, deskovkami a jukeboxem. Lidé sem mohou přijít strávit čas v bezpečném a přijímajícím prostředí, ale také se mohou přijít pobavit s přáteli nebo potkat nové známé, před nimiž nebudou muset skrývat svou sexuální orientaci nebo genderovou identitu. V sále se budou konat akce pro veřejnost – přednášky, besedy, komponované večery, promítání, podpůrné skupiny apod. Zároveň ho budou moci využívat ostatní LGBT+ neziskové organizace a neformální iniciativy.

První akcí v novém centru jsou Pride Voices

LGBT+ komunitní centrum bylo oficiálně otevřeno v předvečer Dne lidských práv, který spadá na 10. prosince. Kvůli covidu neproběhly žádné velké oslavy, přesto pásku slavnostně přestřihla pražská radní pro oblast kultury, výstavnictví a cestovního ruchu Hana Třeštíková společně se starostou MČ Praha 1 Petrem Hejmou. „Vznikem LGBT+ komunitního centra se v Praze otevírá jedinečný prostor, v němž je vítán každý ve své jedinečnosti a kde se společnost nepolarizuje, ale spojuje. To vnímám jako obzvlášť potřebné a žádoucí v dnešní době, těžce zkoušené pandemií nebo sociálními konflikty,“ uvedla Hana Třeštíková.

Program nového centra se rozjíždí hned druhý den po jeho otevření. První akcí se staly Pride Voices – inspirativní talkshow, která bývá již několik let součástí festivalu Prague Pride a na niž přijíždějí řečníci a řečnice ze zahraničí. Předvánoční Pride Voices dostaly komunitní podobu a o své osobní příběhy se podělí jednotlivci z široké veřejnosti, kteří se sami přihlásili. Vstupenky na akci s omezenou kapacitou byly vyprodány během pár dní.   

Horké dny s sebou přináší propocené oblečení. Jde to ale i bez „koláčů“18. 7. 2022

Komunitní centrum budou spoluvytvářet sami návštěvníci

„Již od ledna se mohou návštěvníci těšit na otevřené dny, kdy bude možné navštívit komunitní centrum každý čtvrtek mezi 15. a 21. hodinou,“ říká Tom Bílý ze spolku Prague Pride s tím, že otevírací doba se postupně bude rozšiřovat. Jak dodává, má radost, že se konečně podařilo naplnit mnohaleté úsilí spolku o vytvoření komunitního místa, které poskytne bezpečné a respektující prostředí, v němž mohou být všichni sami sebou bez ohledu na sexuální orientaci a genderovou identitu.

V LGBT+ komunitním centru poběží duhový program pod taktovkou Prague Pride po celý rok, ale návštěvníci a návštěvnice se mohou na programové náplni i sami podílet. Webové stránky centra je vybízejí ke sdílení podnětů, jaký program nebo vybavení jim chybí, a vyzývají i k uspořádání vlastních akcí.

Žádné podobné místo v poslední době v Praze pro LGBT+ lidi nebylo. Za předchůdce komunitního centra v Železné lze označit Patra v Krymské. Prostor otevřený v srpnu 2017 měl ambici fungovat i jako queer centrum, avšak později se jeho zaměření omezilo na denní kavárnu a večerní bar. Fakt, že dům v Železné patří městu, by měl být příslibem, že zde komunitní centrum najde stabilní útočiště.

Zdroj: Prague Pride