Nevěsty na prodej: Na internetu jsou v nabídce i Češky. Co se o nich v rámci tohoto divného trhu s láskou říká?

Myslíte si, že lásku si nelze koupit? Někteří se možná domnívají, že lze, proto vznikla řada webových stránek, na kterých si osamělí lidé, kteří disponují prostředky navíc, mohou vybrat partnera/ku pro budoucí žití. Kupující jsou především z USA. Odkud jsou nabízené nevěsty (a někdy i ženichové)?

Svatba má být věcí dvou zamilovaných, kteří spolu míní strávit zbytek svých dní. I tací, kteří dlouhodobě nemohou najít toho pravého, často o takovém závazku sní, čehož si všimli i podnikavci, kteří se rozhodli jim jejich tužby splnit. Na internetu lze najít řadu více či méně pochybných stránek plných fotografií svobodných lidí, kteří se touží provdat (či oženit) do jiné země, než je ta, ve které se právě nacházejí a která je jejich domovem.

„Mnoho lidí si myslí, že se jich HIV netýká. Opak je ale pravdou,“ říká doktor Milan Zlámal. Jak Česko se zákeřnou nemocí bojuje?13. 4. 2022

Přestože se při manželském slibu mezi občanem a cizincem může jednat pouze o směnný obchod, který má směřovat k tomu, aby si cizinec v nové zemi mohl zajistit dlouhodobý pobyt, ne vždycky snoubenci směřují k oklamání systému. Sňatky mezi snoubenci z rozdílných států a kultur jsou dnes běžnější než kdy dřív. Podle Českého statistického úřadu čítal v roce 2018 každý desátý pár u oltáře alespoň jednoho cizince. Pokud nepočítáme Češky, brali si muži nejčastěji Slovenky, Ukrajinky nebo Rusky. Ženy, pokud si zvolily svatbu s cizincem, nejčastěji pojaly za manžela opět Slováka, Němce, anebo muže, který pocházel ze Spojeného království. Obecně se dá říci, že ženy s výjimkou pout se Slováky spíše cílí při výběru protějšku na západ, zatímco muži při výběru partnerky z jiného státu míří spíše na východ.

Podle webu TopForeignBrides.com sahá „poštovní“ objednávání nevěst do Ameriky 19. století. Svobodní muži zadali svou poptávku do tiskovin a ženy, které inzerát zaujal, jim zaslaly fotografie na uvedenou adresu. Pokud byla potenciální nevěsta dle potenciálního ženicha vhodná, byla ruka v rukávě. Pár desítek let zpět se objevily první mezinárodní agentury, které se do takovéhoto spojování svobodných pustily s ještě větší vervou: Vytvořily tištěné katalogy nevěst a později se přesunuly i do online prostoru, který aktuálně seznamování tohoto typu jednoznačně vévodí.

Výzkum z Knox Collage ukázal, že ženy, které se rozhodnou nabídnout se jako potenciální nevěsty, často touží utéct z atmosféry tradiční společnosti. Sní po žití ve Spojených státech proto, že jim tamní muži připadají loajálnější, méně žárliví, méně agresivní a nabízené nevěsty mají dojem, že takoví budoucí manželé nejsou ani tolik šovinističtí jako ti, na které jsou zvyklé ze své domoviny. Raději než muže ze své země hledají tyto ženy někoho s vyšším sociálním statusem a vybudovaným zázemím. Asi vás nepřekvapí, že jsou nezřídka na svých profilech jen spoře oděné, aby své šance maximalizovaly.

Muži naopak hledají družku, která obstará tradiční ženské úlohy v jejich domově. Často si vybírají partnerky mladé, dokonce značně mladší, než jsou oni sami, rozdíl třiceti nebo čtyřiceti let tak není výjimkou. A jsou za to ochotni dobře zaplatit.

Nicolas Cage Wedding GIFZdroj: Giphy

Dle zdroje cena ruské nevěsty začíná na 5 000 $. Ukrajinské nevěsty jsou k dispozici za cenu od 3 500 $. Asiatky lze poptat od 2 000 $ a exotickou latino krásku si potenciální ženiši mohou vyhlédnout za cenu, která startuje na 3 000 $. Že se vám to celé zdá nelegální, neetické a prostě zvláštní? Agentury se často ohánějí tím, že jsou pouze a jednoduše seznamovací platformou, která si účtuje peníze za svůj provoz, plus je potřeba nevěstám zaplatit letenku a další výdaje spojené s jejím úspěšným přesunem k lásce jejího života, se kterou si psala po internetu, zamilovala se plánuje s ní být šťastná až do smrti.

Jak již bylo řečeno, muži, kteří si objednají nevěstu, jsou většinou ze Spojených států. Dle NewBrides.net si nejčastěji vybírají z Asiatek, Evropanek z jihu, latinských Američanek nebo Afričanek. Za Asii jsou nejčastěji na podobných webech nabízeny ženy z Filipín, Vietnamu, Číny nebo Indie. Východní Evropou je nejčastěji myšlena Ukrajina nebo Rusko. Latinská Amerika nabízí především nevěsty z Mexika, Columbie nebo Brazílie a africké potenciální manželky jsou nejčastěji z Nigerie nebo Etiopie. 

Nejdůležitější události ruské invaze na Ukrajině, den 17.14. 3. 2022

A co se o ženách z různých koutů světa píše? O Ruskách web uvádí, že jsou přirozeně krásné, tradičně založené a očekávají od muže, že bude živitelem. Ukrajinky mají skvělé manažerské dovednosti a schopnost plánovat. Dbají o svůj vzhled i výbornou kuchyni. Filipínky mají být nejvíce pečujícími a podporujícími manželkami na Zemi. Číňanky prý uznávají jakýsi kult bílého člověka a je báječná zkušenost se s tímto jejich přístupem setkat, pokud jste muž, který holduje asijské kráse. Nigerijky jsou chytré, krásné, nábožensky založené, tradiční a velmi praktické. S Mexičankou se nikdy nebudete nudit a Brazilky jsou s postupujícím věkem více a více sexy.

Přestože Češky nejsou nejčastěji prodávanými nevěstami, i je nabídka registruje a píše se o nich, že jsou nejinteligentnějšími ženami z východní Evropy (ano, za východ nás nejen tato zahraniční stránka prostě považuje). Současně mají být české nevěsty na prodej často opravdovými specialistkami v různých oborech. Jsou tedy doporučovány, pokud se budoucí ženich míní dostat do chomoutu se statečnou, chytrou ženou. Pak jsou české kořeny ideální volbou.

Zdroj: newbrides.net, topforeignbrides.com, czso.cz, Minervini, B. P. McAndrew, T. F. (2005), The Mating Strategies and Mate Preferences of Mail Order Brides, in Cross-Cultural Research, Vol. 37 No. X, Month 2005, Galesburg, USA: Knox College