Hereček a herců, kteří se identifikují jako nebinární, stále přibývá – stejně jako nebinárních postav ve filmech

Počet těch, kdo se neztotožňují s mužskou ani ženskou identitou, mezi mladými lidmi neustále narůstá. Letošní průzkum americké organizace The Trevor Project zaměřující se na prevenci sebevražd a krizovou intervenci u LGBTQ+ mládeže ukázal, že jako nebinární se v USA identifikuje každý čtvrtý mladý queer člověk. Není tedy divu, že roste i počet nebinárních celebrit. Osobnosti z oblasti hudby i filmu se přestávají bát veřejného posměchu a ztráty kariéry, i když vědí, že odteď téměř nikdo v konverzaci s nimi nepoužije správné zájmeno.

Stále více lidem nestačí dvě zavedené kategorie

Nebinární lidé (non-binary, NB, enby) se nevnímají ani jako žena, ani jako muž. Nesedí jim předem dané škatulky dvou genderů, na které jsme náš komplikovaný svět zjednodušili. Nestačí jim dvě binární kategorie – mužská a ženská. Cítí se být někde „mezi“ na širokém spektru, které se mezi mužským a ženským protipólem nachází. Spousta nebinárních osob vám řekne, že se cítí jako člověk, a ne jako nějaká dopředu sestavená sada společenských rolí, jež je nutné jako žena nebo jako muž splňovat.

Protože jsme dosud byli zvyklí vše vnímat v binaritě muž – žena a nebinární myšlení je něco úplně nového, nebinární lidé se často setkávají v nepochopením, úsměšky nebo ponižováním. Proto jim pomáhá, že se k této identitě veřejně hlásí některé celebrity, jimž veřejnost přeci jen naslouchá. Nebinarita má několik vyslanců mezi světovými hvězdami, které pomáhají šířit sdělení: ne, není to jen fáze, i takto může člověk sám sebe vnímat.

V českém jazyce, kde má každé podstatné jméno svůj rod, se o nebinárních lidech (kteří rod nemají) hovoří velmi těžce. Abychom jejich nebinaritu jasně naznačili, používáme pro ně mužský*ženský rod. Hvězdička uprostřed naznačuje spektrum možností mezi protipóly muž a žena.

Seznam nebinárních hvězd se rozrůstá

Asi nejčastěji zmiňovanou non-binary celebritou letos byl*a zpěvák*zpěvačka Demi Lovato. Má za sebou těžká období dětské hvězdy, problémy s bulimií i drogami a diagnózu bipolární poruchy. V roce 2018 Demi lékaři po těžkém předávkování zachránili doslova hrobníkovi z lopaty. Nejprve se v březnu vyoutoval*a jako pansexuální, ale v květnu vše upřesnil*a radostnou zprávou na Instagramu: „Jsem šťastný*á, že s vámi dnes mohu sdílet další část mého života. S hrdostí vám sděluji, že se odteď identifikuji jako nebinární a svoje zájmena měním na they/them.“ V angličtině je to jen malá jazyková změna, v češtině ale onikání funguje jinak a odpovídající český výraz pro they/them nemáme.

Demi není jediný*á. Americká zpěvačka, herečka a modelka Janelle Monaé, již znáte z oscarového filmu Moonlight nebo dramatu Skrytá čísla, v lednu retweetovala gif s nebinární kreslenou postavičkou a přidala k němu #IAmNonbinary. Dál nic nevysvětlovala a nezmínila se o změně zájmen. Vzhledem k tomu, že už dřív se označila za pansexuální, dost pravděpodobně jde podobnou cestou jako Demi.

Od konce loňského roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil dojemný vzkaz fanouškům, má stále hodně pozornosti herec Elliot Page. Hvězda filmů Juno, The Umbrella Academy nebo Inception se vyoutovala jako trans a nebinární. Elliot si zvolil zájmena him/them, čímž na jednu stranu udělal lidem v hlavě ještě větší chaos, na druhou stranu nám v Česku ulehčil život tím, že o něm můžeme mluvit v mužském rodě. Jeho příspěvky na Instagramu nejsou chlubením svalnatým tělem, mají hluboký symbolický význam pro všechny ostatní lidi procházející nebo plánující tranzici. Sdělení je jednoduché: Trans is beautiful.

„Ať i nadále záříš jako diamant.“ Zpěvačka Rihanna se před očima prince Charlese dočkala mimořádné pocty1. 12. 2021

Nebinární celebrity už známe pěkných pár let

I když se to na první pohled nemusí zdát, Demi i Janelle už mají svým způsobem cestu prošlapanou. Značnou senzaci vzbudil enby coming out zpěváka*zpěvačky Sama Smithe. O své genderové fluiditě hovořil*a už od roku 2017. O dva roky později se označil*a za nebinárního a oznámil*a změnu zájmen na they/them, přes vědomí toho, že to přinese spoustu chyb a misgenderování (použití špatného rodu).

Australská herečka a modelka Ruby Rose zveřejnila již v roce 2014 video Break Free, které má přes 53 milionů zhlédnutí. Ruby se v něm zbavuje image blondýnky jak vystřižené z módního žurnálu a hlásí se ke své skutečné identitě s vyholenou hlavou, tetováním, obinadlem stahujícím hrudník. Ruby se podle svých slov celé dětství cítila být klukem, v dospělosti přijala fluidní identitu. Dnes silně cítí mužskou část své osobnosti, ale je spokojená se svým tělem, řekla v rozhovoru pro The Guardian.

Dalším zajímavým reprezentantem nebinárních celebrit je Jonathan Van Ness – hvězda reality show Queer Eye na Netflixu, která provokuje módními kreacemi i tím, jak si dopřává příležitosti k vyjádření toho, kým se opravdu cítí být. Jeho šaty a boty na podpatku, které předvádí na červených kobercích společenských událostí, jsou pro něj typické. Jonathan o sobě říká, že čím starší je, tím víc nebinárně se cítí. Označuje se za genderově nekonformního a vadí mu, jak často se genderové kategorie používají k tomu, aby lidi rozdělily a postavily proti sobě.

Na modelingové soutěži v Jižní Americe si ho vybral Armani. Rodák ze Sokolova Lukáš Veitl míří vysoko a ze závisti si nic nedělá8. 12. 2021

Jak dlouho ještě, než svět vezme nebinaritu na vědomí?

Asia Kate Dillon, kterou *kterého stejně jako Ruby Rose znáte z kultovního seriálu The Orange Is the New Black nebo z Johna Wicka 3 – Parabellum, se k nebinaritě veřejně hlásí, a dokonce ji přináší i do ztvárňovaných rolí. Nebinární identitu navrhl*a své postavě arbitryně v Johnu Wickovi a byl*a nadšen*á, že režisér návrh nadšeně přijal, svěřil*a se v rozhovoru pro Insider.

Genderová rozmanitost nejen díky poptávce publika, ale i samotným hercům*herečkám proniká do filmů a seriálů. Třeba 20letý*letá Lachlan Watson v seriálu Netflixu Sabrinina děsivá dobrodružství hraje postavu Susie Putnam, která*ý je nebinární stejně jako jeho*její představitel*ka.

Indya Moore, který*á ztvárňuje sladkou Angel v seriálu The Pose, měl*a po narození v rodném listě vyplněné mužské pohlaví. Identifikuje se jako nebinární, femme, agender a preferuje zájmena they/them. Zároveň ale chápe, že ho*ji většina lidí vnímá jako ženu a že v komunikaci obvykle použijí špatné zájmeno. Indya má podle vyjádření v rozhovoru pro L’Officiel pocit, že svět není na nebinární lidi vůbec připravený. Je ale nutné přiznat, že Indyin image ženské krasavice člověku k opatrnému používání zájmen moc nepomůže.

 

Zdroj: Medium.com, Instagram.com, Twitter.com, Wikipedia.org