„Čtěte a sdílejte dřív, než to smažou.“ Které konspirační teorie o vzniku covidu patří mezi ty nejrozšířenější?

Pandemie koronaviru doslova paralyzovala celý svět. Když se lidstvo setká s něčím neznámým, má přirozenou tendenci celé věci hned přijít na kloub a nějakým – pokud možno racionálním – způsobem si její existenci zdůvodnit. Tak to bylo i s covidem-19. Jenomže čím méně jsme toho o něm všichni věděli, tím víc jsme si začali vymýšlet, nebo si dostupné oficiální, ale většinou spíš vágní a nekonkrétní informace alespoň dost výrazně přibarvovat. Lidová tvořivost a fantazie ovšem neznají mezí ani teď, po téměř dvou letech. Které konspirační teorie o vzniku covidu paří dodnes mezi ty nejrozšířenější?

Šíření dezinformací a konspiračních teorií současná doba nahrává víc než kdy předtím. Zaručení pravdivosti informací je přitom opravdovým oříškem, a tak není divu, že hoaxy všeho druhu doslova zaplavují internet. Ačkoliv by se mohlo zdát, že jsme všichni byli před nebezpečím dezinformací dostatečně varováni, pořád se najde dost široký okruh lidí, kteří konspiračním teoriím všeho druhu bezmezně důvěřují a snaží se je vehementně propagovat dál. Podívejte se, jaké mýty o vzniku onemocnění covid-19 patří mezi ty nejpopulárnější!

Milování jako sport: Víte, jak dlouho trvala nejdelší erekce? Tohle je 5 nejšílenějších světových sexuálních rekordů4. 3. 2022

Na téma hoaxů spojených se vznikem koronaviru vznikla například i analýza, kterou vypracovala společnost Newton Media. Její výsledky ale až tolik nepřekvapují – Česká republika s šířením konspiračních teorií o covid-19 totiž drží krok se zbytkem světa.

Zaklínadlo jménem síť 5G
V Česku i v zahraničí se nejčastěji objevuje přesvědčení o tom, že vznik koronaviru má spojitost se zavedením 5G mobilních sítí a také s instalací vysílačů pro bezdrátový přenos dat. Tato teorie tak v podstatě tvrdí, že právě samotný 5G signál způsobuje nákazu koronavirem. Ačkoliv se neustále objevují různí „akademici“, kteří se snaží ohromit svými rádoby odbornými znalostmi, žádná souvislost mezi rádiovým vlněním a vypuklou epidemií vědecky potvrzená nebyla. Některé výroky, které se pravdivost této konspirační teorie snaží dokázat, hraničí spíš s filozofickými názory. A ty mnohdy pochybují o úplně všem. Onemocnění covid-19 se ale hojně šíří i v zemích (například Jižní Ameriky), kde 5G vysílače ještě ani nemají. Samozvaní odborníci navíc nejsou schopni vysvětlit ani to, proč v minulosti – dávno před objevením elektřiny – vypukly jiné epidemie. Například morové nebo epidemie pravých neštovic, které jsou stejně jako covid-19 virového původu. 

Sledují nás „oni“ 
Další oblíbená konspirační teorie hlásá, že my všichni včetně politiků jsme pouhými loutkami ve hře, kterou uvedl do oběhu zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. To on prý ve skutečnosti za pandemii koronaviru může. K této teorii ale existují různé alternativy. Stoupenci jedné z nich mají za to, že vznik onemocnění covid-19 má na svědomí další americký miliardář George Soros. Není náhoda, že oba nařčení pánové patří mezi největší světové boháče. O vlivných lidech totiž už z principu obvykle nemáme to nejlepší mínění, a tak je snadné propadnout přesvědčení, že právě oni tahají za všechny nitky a neustále kují pikle a vymýšlí nekalé praktiky. "Ve světě, kde se nic neděje náhodou, se předpokládá, že ti, kdo mají bohatství, mají automaticky také moc zapojit se do nekalých praktik a vzápětí je snadno skrýt. V důsledku toho je Bill Gates nevyhnutelným předmětem konspiračních teorií," objasnila Kathleen Hall Jamieson z Pensylvánské univerzity. Nedostupné elity zkrátka byly trnem v oku už odnepaměti, a tak to nejspíš zůstane i nadále.

Ochraňte své peníze: Jak odhalit včas, že je s vašim bankéřem něco špatně a nenechat se napálit? Zaměřte se na tato čtyři znamení12. 4. 2022

Za všechno může laboratoř 
Kolem původu covidu-19 pořád visí spousta otazníků, a tak – jak připouštějí i americké zpravodajské služby – se zřejmě nikdy nedozvíme skutečnou odpověď na otázku, odkud se virus doopravdy vzal. Už od vypuknutí pandemie se nicméně mezi populární konspirační teorie o vzniku koronaviru řadí názor, že se nepřenesl ze zvířete na člověka, ale že unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu. Tato teorie je navíc hodně rozvětvená. Zatímco někteří její zastánci předpokládají, že virus mohl uniknout nešťastnou náhodou, jiní jdou v domněnkách mnohem dál. Někteří lidé jsou totiž přesvědčení o tom, že byl virus z laboratoře vypuštěný úmyslně jako biologická zbraň. Tu údajně mohli čínští vědci vyvíjet pro americkou armádu. 

Ať už si o vzniku covidu-19 myslíme cokoliv, neměli bychom zapomínat hlavně na vlastní kritické myšlení. Na internetu najdeme spoustu webových stránek, ale ne všechny jsou opravdu důvěryhodnými a pravdivými zdroji. 

Zdroj: Infomore.cz, Scientificamerican.com, Eu.usatoday.com