„Ať i nadále záříš jako diamant.“ Zpěvačka Rihanna se před očima prince Charlese dočkala mimořádné pocty
News
Zdroj: Getty

„Ať i nadále záříš jako diamant.“ Zpěvačka Rihanna se před očima prince Charlese dočkala mimořádné pocty

To, že řada celebrit dosahuje rozličných úspěchů i mimo vlastní branži, není nic překvapivého. Mnohé známé osobnosti pak svou popularitu využívají také k různým charitativním činnostem či se snaží upozorňovat na témata méně viditelná. A faktem je, že spousta lidí ze showbyznysu se již dočkala i nespočtu významných ocenění z rukou hlav států, panovníků či mezinárodních organizací. Aktuálně se k nim přidala i barbadoská zpěvačka Rihanna, které její rodný ostrov vyjádřil mimořádnou poctu.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
1. 12. 2021

Historicky se svět (potažmo jednotlivé územní celky) formoval dle toho, kterým společenstvím se podařilo to které území dobýt. Konkrétně Velká Británie pak byla dobyvatelsky velmi schopná a dařilo se jí kolonizovat území i v řadě docela odlehlých končin – koncem 19. století, v čase královny Viktorie, tak Britské impérium disponovalo celou řadou zámořských držav. Ačkoliv kolonializace je již otázkou minulosti (a od skončení 2. světové války započala postupná dekolonizace, kdy britské kolonie začaly získávat samostatnost, mnohé i tak ale ve společenství setrvaly), upomínkou na ni je např. Commonwealth, tedy Společenství národů, v jejichž čele stále formálně stojí britská královna. Součástí tohoto společenství byl i karibský ostrov Barbados, který však včera za svou koloniální minulostí udělal tlustou čáru. Po 55 letech od vyhlášení nezávislosti se tak změnil v republiku a namísto britské královny se hlavou země stala prezidentka Sandra Mason. A právě při této příležitosti se velmi speciální pocty dočkala i nejslavnější Barbadosanka, zpěvačka Rihanna. Ta se totiž oficiálně stala národní hrdinkou.

<Path> Rihanna vyrazí na světové turné a zazpívá i v Evropě – termíny oznámí po vystoupení na Super Bowlu, proslýchá se. Je možné i album?Zdroj: The Sun, That Grape Juice, Harpers Bazaar, Reuters, Planet Radio

Rihanna jako ikona Barbadosu

„Kéž i nadále záříš jako diamant,“ prohlásila směrem ke zpěvačce (a v narážce na její hit Diamonds z roku 2012) premiérka Barbadosu Mia Mottley během ceremoniálu v rámci prezidentské inaugurace, kdy byla zpěvačka, Robyn Rihanna Fenty, jmenována národní hrdinkou Barbadosu a také jeho ambasadorkou. Podle Mottley pak Rihanna „ovládla představivost světa svou kreativitou, disciplínou a především svou mimořádnou oddaností vůči své domovské zemi.“ Zpěvačka se tak stala „členkou“ elitní skupiny dalších deseti Barbadosanů, a to včetně Garfielda Soberse, jenž je považován za jednoho z největších hráčů kriketu všech dob a do včerejška byl také – nyní již vedle Rihanny – jediným žijícím národním hrdinou Barbadosu. Rihanna je zároveň teprve druhou ženou, která tento titul získala. Kromě toho již od roku 2018 působí jako oficiální ambasadorka země pro kulturu a mládež.

V rámci velmi stručné děkovné řeči, oblečená v přiléhavých šatech doplněných o dnes nezbytnou roušku, pak Rihanna jen poznamenala, že se jedná o den, na který nikdy nezapomene. V projevu pak také povzbudila mladé lidi, aby pokračovali v posouvání Barbadosu vpřed. „Procestovala jsem celý svět a získala řadu různých ocenění, ale nic, skutečně nic se nevyrovná tomu, když se člověk dočká takovéhoto uznání v zemi, v níž vyrostl,“ uzavřela.

Celého ceremoniálu prezidentské inaugurace, jehož součástí bylo udělení titulu Rihanně, se pak účastnil také princ Charles, který zastupoval britskou královnu Alžbětu II. Ta byla jmenováním prezidentky de facto odvolána z funkce hlavy státu. Barbados ale i přesto zůstane součástí Commonwealthu. Princ z Walesu pak barbadoskému národu vyjádřil obdiv za jeho odolnost. „Vytvoření této republiky nabízí nový začátek, ale je také bodem pro utvoření kontinuity,“ uvedl s tím, že strašlivá zvěrstva otroctví navždy poskvrnila historii.

Rihannina cesta ke slávě

Dnes třiatřicetiletá Rihanna se narodila ve městě Saint Michael, vyrůstala ale v hlavním městě Barbadosu, Bridgetownu. Její cesta ke slávě započala díky americkému producentovi Evanu Rogersovi, který rozpoznal její talent. Kariéru Rihanna zahájila v roce 2005 skladbou Pon de Replay, ovšem hrozilo, že skončí jako celá řada podobých umělců – její nahrávka se ale dostala do vydavatelství Def Jam, v jehož čele stál Jay-Z. Výsledkem tak byl podpis smlouvy na vydání rovnou šesti alb. Rihannin singl Umbrella z roku 2007 se tak již stal globálním hitem a v roce 2008 dokonce barbadoský premiér David Thompson vyhlásil zavedení „Dne Rihanny“. Rihannina hudební tvorba přitom – ačkoliv samozřejmě pracuje s žánry, jako je pop či R´nB – stále zohledňuje zpěvaččiny karibské kořeny a ona sama se nikdy nesnažila skrývat ani svůj bajanský (jedná se o termín z dob kolonializace užívaný v souvislosti s barbadoskou kulturou) přízvuk.

<Path> Kolik z těchto dětských fotek známých zpěvaček poznáte?Zdroj:

Rihanna však rozhodně nezaměřila své aktivity jen na hudební branži – se svou obchodní skupinou Fenty se jí také velmi daří a podle magazínu Forbes má značka hodnotu cca 1,7 miliardy dolarů, přičemž většina se pojí k Rihannině kosmetickému brandu Fenty Beauty, který je partnerským projektem s módním gigantem LVMH. Část majetku ale Rihanna přesunula do své nadace Clara Lionel, jejíž název je poctou zpěvaččiným prarodičům – tato nadace zároveň poskytla Barbadosu nouzovou pomoc po hurikánu, a to v oblasti zdravotní péče i vzdělávání. Opomenout ale nelze ani Rihanninu značku spodního prádla Savage x Fenty, která v podstatě vyplňuje přehlížené „mezery na trhu“ a zaměřuje se tak na ženy různých barev pleti a také různých tvarů. Zpěvačka se tedy zasazuje také o body positivity. A tak vlastně není divu, že Barbados je na ni náležité hrdý…

Zdroj: cnn.com, vogue.com, theguardian.com, thecut, harpesbazaar.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop