
„Gayové jsou odporní, většina z nich má nejspíš AIDS.“ Které homofobní výroky celebrit by dnes neprošly?
Právě slavní lidé, kteří jsou všem na očích a takřka každý jejich krok je vlastně věcí veřejnou, by si měli dávat pozor na to, co říkají. Na červených kobercích vidíme především usměvavé tváře, ale některé celebrity klamou tělem. Místo tolerance a mírumilovnosti se od nich překvapivě dočkáme i sprostých urážek. Ty jsou velmi často adresovány mimo jiné i LGBT+ komunitě. Jaké známé osobnosti patří mezi ty největší homofoby?
Donald Trump
Kontroverze se s Donaldem Trumpem táhne už dlouhá léta. Americký exprezident a podnikatel má ale máslo na hlavě mimo jiné i kvůli svým homofobním výrokům. A že jich nebylo málo. Trump LGTB+ komunitu verbálně přímo i nepřímo napadal hned několikrát. Mezi nejznámější projev jeho odporu patří odmítání zákona zvaného Equality Act. Za vše ale mluví třeba i dosazování soudců, kteří se netajili svou zaujatostí vůči queer občanům, podkopávání pracovních příležitostí včetně zamítnutí vstupu transgender lidí do armády, nebo prohloubení diskriminace ve zdravotnictví, školství či kupříkladu ubytovnách pro bezdomovce. Bývalý prezident USA je totiž podle svých slov zkrátka „tradicionalista“. Jak ale ukázaly poslední prezidentské volby, větší část Američanů se s podobnými postoji neztotožňovala.
Boris Johnson
Ani současný britský premiér není zrovna gentleman. Pravidelně se „obouvá“ skoro do všech a v jeho rozsáhlé sbírce urážek se vedle rasistických a sexistických výroků objevují i ty homofobní. Jedním z těch mediálně nejpropíranějších je Johnsonovo označení gayů ze sklonku 90. let. Podle britského premiéra jsou to „tank-topped bumguys“, tedy v překladu něco jako „buzny v tílkách“. Termín „bumboys“ ale naráží na mnohem víc, což není těžké si domyslet. Přímočaré je ovšem i Johnsonovo vyjádření ke stejnopohlavním sňatkům v jeho knize z roku 2001. Zesměšňoval je následovně: „Kdyby bylo manželství homosexuálů v pořádku – a já jsem si touto otázkou nebyl jistý – pak v zásadě nevidím žádný důvod, proč by neměl být svazek posvěcen mezi třemi muži a také dvěma muži, nebo dokonce třemi muži a psem.“
Eminem
To by nebyl správný článek o homofobech, aby se v něm neobjevil americký rapper Eminem. Sám se za homofoba nepovažuje, ale texty jeho písní (jako například v songu „Criminal“) svědčí o něčem jiném. Nešetří v nich totiž homofobními urážkami jako „faggot“, „fags“, nebo „lez“. Eminem nicméně vytrvale argumentuje tím, že smyslem rapu je právě hra s různými slovy a že on sám nic proti LGBT+ komunitě nemá. „Lidi nesoudím podle jejich sexuality, náboženství nebo rasy. Každý, kdo moji hudbu poslouchá, ví, že jsem proti tyranům a šikaně. Hnusí se mi představa, že by dítěti, které je gay, někdo ubližoval,“ hájí se Eminem.
Chris Brown
Ruku na srdce, amerického zpěváka Chrise Browna si většina z nás asi nevybaví v souvislosti s jeho hudbou. Na mysl nám ale bezpochyby hned vyvstane to, jak mlátil svou bývalou přítelkyni, zpěvačku Rihannu. Browna ale zřejmě těší ubližovat i jiným – třeba gayům. Skoro pokaždé, když se Brownovi něco nelíbí, tak z rukávu na Twitteru vytahuje homofobní urážky. A tak bodyguard, který nechtěl zpěváka pustit do jednoho nočního klubu v Los Angeles kvůli jeho agresivními chování, byl hned „zasranej teplouš“. Každý ale svého štěstí strůjce...
Mel Gibson
Americký herec Mel Gibson na první pohled působí jako sympaťák, ale jeho rasistické a homofobní názory už tak prima nejsou. Kdysi na adresu gayů například prohlásil: „Dělají si to do zadku, který slouží jenom ke kálení. Myslí si snad někdo o mně, že tohle dělám? Vypadám snad jako gay? Chovám se snad jako oni?“ Když se herce později ptali, jestli se za svůj výrok hodlá omluvit, odpověděl takhle: „Až naprší a uschne. Ať jdou všichni do pr*ele.“ Někteří lidé se asi nezmění…
Paris Hilton
Vlna kritiky se v roce 2012 snesla i na dědičku hotelového impéria Paris Hilton. Na veřejnost se totiž dostala nahrávka, na níž se Hilton pustila do gayů. „Gayové jsou ti nejvíc nadržení lidé na světě. Jsou nechutní. Kámo, většina z nich má pravděpodobně AIDS. Kdybych byla gay, tak bych se hodně bála, protože bych nejspíš na AIDS umřela,“ zaznělo na záznamu. Paris Hilton to zdůvodnila takto: „Řekla jsem to během soukromého rozhovoru s mým kamarádem, který je gay, a naše konverzace v žádném případě nebyla zaměřená celou gay komunitu. Ani slovy nedokážu vyjádřit, jak moc bych si přála vzít to zpátky.“ Od té doby se sice kaje, ale některé věci prostě vymazat nelze.
A seznam by mohl pokračovat. V minulosti se provinili i 50 Cent, Alec Baldwin nebo Kevin Hart. Na jednu stranu se zdá, že společnost dělá pokroky, ale na stranu druhou je pořád co zlepšovat. Nesmíme ale dopustit, abychom byli paranoidní a přišli o kritické myšlení. Občas se totiž stane i to, že vlivem mediálního překroucení něco vyzní jinak, než jak to bylo opravdu myšleno.
Všechny nedávno takto pobouřil výrok Briana Maye o rozhodnutí vedení hudebních cen Brit Awards zrušit dělení na ženskou a mužskou kategorii. Ten byl ale zřejmě trochu vytržený z kontextu. "Je to rozhodnutí, které není dostatečně promyšlené. Hodně věcí funguje docela dobře, tak bychom je měli nechat být. Už mě štvou lidi, kteří chtějí změny bez přemýšlení o dlouhodobých následcích. Něco zlepšením být může, ale něco taky ne. Moje generace udělala hodně chyb, ale ne každý se mýlil, a naopak ne každý z dnešní generace má pravdu. Tahle cancel culture mi dělá starostí. Něco je dobré, ale něco zase přináší špatné věci a nespravedlnosti. Například Freddie pocházel ze Zanzibaru, nebyl Brit, nebyl tak úplně bílý, ale nikoho to nezajímalo. Nikdo o tom nikdy nediskutoval. Byl to muzikant, a taky náš kamarád, náš bratr. Nad ničím jsme se nepozastavovali a nekladli si otázky typu: Máme s ním pracovat? Má správnou barvu? Má správnou sexuální orientaci? Proto mi to teď připadá děsivé," uvedl May. Jen těžko si můžeme myslet, že se právě z kytaristy skupiny Queen stal po tolika letech nesnášenlivý homofob...