Máte už všeho dost? Pokud toužíte začít znovu, nebojte se: Jde to! Těchto čtrnáct kroků vám pomůže změnit život

Každý má v živote náročnější období. Nejste v tom sami, pokud máte dojem, že se topíte – všichni takové chvilky známe. Pokud jste ovšem nešťastní dlouhodobě a cítíte, že tady už drobné úpravy nezaberou, je možná na čase zastavit se a začít znovu. Není přeci potřeba dokončit každý závod. Někdy je nejlepší prostě trať opustit a najít jinou.

Jste unavení, vyčerpaní, naštvaní, smutní, nebo dokonce celkově apatičtí a váš motor běží už jen ze setrvačnosti na poslední zbytky výparů? Máte dojem, že to, co se kolem vás děje, prostě není správně, nevyhovuje vám to a všechno se zdá marné, nepříjemné, složité a jednoduše už nesnesitelné? Laskavost k sobě samému je základem péče o tělo i duši. A věnovat si alespoň tolik péče, abychom si uvědomovali, co je pro nás toxické, je potřeba. Podle Vishnu*s Virtues existuje čtrnáct kroků, které je potřeba dodržet, abychom opravdu změnili svůj život. A jaké to jsou?

„Spíš než na hezkou mladou holku se podívám na muže,“ krčí rameny úspěšný podnikatel. Svou orientaci před všemi tají11. 5. 2022

1. Time!

Pokud trenér ve vaší hlavě už dlouho křičí o nutnou přestávku, vyslyšte ho! Vyčistit hlavu si můžete na dovolené, u kamarádky na chatě, v přírodě, ale stačí třeba i jen pár dní v soukromí vlastního obývacího pokoje. Vypněte všechna ta vyzvánění, upozornění, stresující notifikace. Je v pořádku, že potřebujete chvíli sami pro sebe, vydechnout a rozmyslet se. Alespoň na chvilku. Na přestávku mají nárok přeci i prvňáčci, kteří se teprve učí, jak se zapojit do společnosti. Tak proč ne vy?

2. Uzdravit se a nechat věcí odejít

Každé zranění potřebuje čas na to, aby se stáhlo, vyléčilo a přestalo bolet – i to na duši. Často je zapotřebí dokonce medicíny. Proto zkuste činit vše pro to, abyste si své rány pořádně vyčistili, ovázali a dali jim klidu. Stejně jako zvířátko: Stočte se do klubíčka a počkejte, než to přejde. I hrdinové si někdy potřebují trochu poplakat, být sami se sebou a analyzovat, co se jim to stalo…

3. Čistka

To, co bylo zdrojem našeho bolení, musí jednoduše pryč. Bude to těžké? Ano. Ukončit vztahy s lidmi, vyhodit nepotřebné věci, zrušit plány, které byly jasně dohodnuté, to je kus práce. Ale bez toho k žádné větší změně opravdu nedojde. Každý dobrý šéf propustí ty, kteří firmě škodí, a změní věci, které ji potápějí. Pokud zaléčenou ránu opět vystavíme stejnému trnu, který nám ji způsobil, jizva se rozšklebí a bude ještě hůř.

4. Co je komu do toho?!

Možná přikyvujete, když někde zaslechnete větu: „Nezajímá mě názor ostatních!“ Reálně však možná až příliš často dáváte na to, co okolí říká. Tohle ale není jejich boj. Jen váš. Ignorujte pokusy o zásahy do vašeho rozhodnutí změnit svůj život. I v případě, že jde o lidi, na jejichž pohledu vám vždycky sešlo.

5. Dokud to bolí, žiješ!

Jak se říká v bojích: Dokud to bolí, jsi naživu. A to je vlastně dobrá zpráva. Pokuste se uvědomit si, co vám bolest, kterou prožíváte, přinesla. Co znamená. Proč vlastně přichází. A co se z ní lze o vlastním JÁ naučit.

6. Otočte se dovnitř

Komunikace je důležitá, ale někdy zapomínáme na komunikaci se sebou samými. Přemýšlejte více nad tím, co vám vaše podvědomí, svědomí nebo třeba psychosomatika říká.

Chill Reaction GIF by MOST EXPENSIVESTZdroj: Giphy

7. Co je smyslem?

Za dalším jednáním vždy hledejte smysl. Proč činíte to, co právě děláte? Tato otázka vás možná nakonec odradí od aktivit, které vám vlastně vůbec nic nepřinášejí a nedělají vám dobře. Naučíte se snáze říkat ne. A otevřete se tomu, co jste zatím odkládali.

8. Nebojte se snít

Jaký život pro sebe chcete? Na to bez zamyšlení jen tak odpovědět asi nedokážete, že? Proto si dejte prostor pouvažovat a zasnít se.

9. Co chcete cítit?

Své další plány si spojte s emocemi. Co chcete cítit? Jaké emoce chcete prožívat? Pokuste se další plány otočit nejen kolem cílů, ale i kolem toho, jaké prožitky vás uspokojí. Co třeba vnímat se více kreativně? Toužíte po svobodném dojmu z vlastního konání? Třeba vás láká pocit uspokojení z pomoci druhým. Možností je nepřeberně…

10. Limity vs. výmluvy

Realisticky: Co z toho, co vám brání ve změně, je výmluvou, a co opravdovou hranicí vašich možností? Ne, možná se nenaučíte létat, pokud budete máchat rukama na poli. Ale jistě se zvládnete zapsat do kurzu zpěvu. Přestože se bojíte poprvé vstoupit do tělocvičny, jistojistě se na to hodinka najít dá. Pravděpodobně půjde i podat žádost o rozvod, i když se následky zdají děsivé. Tak co? Opravdu jde ve vašem případě o nemožné?

11. Tohle chci a tohle zase ne

Říct si, co chci a nechci, to není těžké, pokud k sobě budete upřímní. Těžší je to dodržet. Své hodnoty si upravte podle vlastních potřeb a nezrazujte je. Přijměte je a prezentujte je s naprostou jistotou a v čisté podobě i okolí.

12. První místo je jen jedno

Zdá se to možná kruté, ale den má prostě jen 24 hodin. Je potřeba udělat si žebříček toho, co je více a méně důležité, a postupovat v souladu s tím, aby nejvyšší stupínky měly nejvíce pozornosti.

Líbivý městský crossover se sportovní tváří. Vyzkoušeli jsme Seat Arona FR20. 4. 2022

13. Zvyk je železná košile

Všimli jste si, že vám ve změně často brání vlastní zvyky? Chcete se více hýbat, ale z práce vždycky jezdíte autem? Běžte pěšky! Toužíte se více věnovat svým dětem? Vypněte doma mobil. Třeba zjistíte, že vám jeho zvonění zabíralo neuvěřitelné množství malinkých chvilek, které v součtu tvořily velkou část dne. Jednoduše hoďte do koše opakované činnosti, které jsou sice důvěrně známé, a tedy pohodlné, ale nefungují v souladu s vaším novým stylem života. Zezačátku nebude snadné vybudovat si nové návyky, ale jde to! Rutiny se mohou změnit.

14. Kdo hlídá hlídače?

Jistě, nikdo není dokonalý. A tak není od věci najít si někoho, kdo bude dohlížet na dodržování procesu změny a upřímně vám poví, kdy jste se odchýlili. Takový mentor vám možná někdy poleze na nervy, ale nakonec zjistíte, že to bylo ku prospěchu. Hlavně si ovšem vyberte někoho, komu opravdu věříte, anebo klidně sáhněte po profesionálovi, abyste si byli jistí, že se vše děje v souladu s vašimi nejlepšími zájmy. Hodně štěstí na nové cestě, která právě začala!

Zdroj: vishnusvirtues.medium.com