Nedokonalosti těla neřeší jen ženy. Problém s tzv. tělesnou dysmorfií má i překvapivě mnoho mužů – a brzdí je v práci i sexu

To, že ženy o svém těle věčně pochybují a takřka nikdy nejsou stoprocentně spokojené, není nic nového. V případě, že jste žena, nejspíš jste se nejednou takhle trápila také. A jestliže jste muž, s největší pravděpodobností nějakou podobně smýšlející ženu znáte. Jak ale ukázal nedávný průzkum, tělesná dysmorfie rozhodně netrápí výhradně ženskou mysl – muži na tom totiž v tomto směru nejsou o moc lépe.

Pokud jde o vnímání vlastního těla, tak už dávno neplatí, že svou postavu úzkostlivě řeší jenom ženy. I muži věnují svému vzhledu velkou pozornost a podle zjištění aktuálního průzkumu dokonce pánové v tom, jak neobjektivně vnímají vlastní tělo, v mnohém předstihli i ženskou část populace.

V dotazníku, který nechala vypracovat britská společnost Better, odpovídalo celkem 2 000 respondentek a respondentů. Výsledky průzkumu jsou alarmující – znaky tělesné dysmorfie vykazovalo až 54 procent dotazovaných mužů. Žen s těmito problémy pak bylo „jen“ 49 procent.

„Triko, které nepropotíte? Hloupost!“ říkal jsem si, než jsem zjistil, že tomu tak opravdu je23. 11. 2021

Přibližně vyrovnaný počet mužů i žen (u obou pohlaví po jedné třetině) přiznal, že „často“ přemýšlí nad tím, jak svoje tělo udělat „dostatečně svalnatým nebo štíhlým“. A to dokonce i za cenu zdraví – 34 procent mužů a 27 procent žen totiž uvedlo, že na svojí postavě makají i tehdy, když jsou nemocní nebo zranění.

Ačkoliv různé projevy tělesné dysmorfie – což je v obecné rovině psychiatrická diagnóza způsobující extrémní vnímání tělesných nedokonalostí, příp. i jejich hledání tam, kde nejsou –  měly podle odpovědí účastníků průzkumu negativní vliv jak na psychiku žen, tak i mužů, s nepatrně nižším sebevědomím se kvůli postavě potýkají i nadále ženy. Celá třetina dotázaných žen uvedla, že je tělesná dysmorfie komplikací pro jejich společenský i milostný život. Stejnou překážku řeší také muži, ale o trochu méně – dotýká se zhruba čtvrtiny z nich.

Z dotazníku také vyplývá, že neobjektivní vnímání vlastního těla, příp. extrémní soustředění se na (nezřídka domnělé) nedostatky ještě hůř než na fungování v různých oblastech běžného života působí na lidskou psychiku. Také v tomto případě jsou o něco zranitelnější ženy. Muži v porovnání s ženami naopak víc pociťují to, jak jim nízké sebevědomí zabraňuje v budování lepší kariéry.

Něco ale přece jenom zůstává při starém. Průzkum potvrdil, že ženy o svých trablích dokážou mluvit mnohem otevřeněji než muži. Například hojně rozšířený hashtag #bodypositivity ve svém příspěvku na Instagramu použilo až 83 procent žen – u mužů se objevoval o poznání méně. Ženy si ale nevedou lépe jenom tehdy, když jde o komunikaci v online prostředí. Jednodušší pro ně je i upřímný pokec naživo. Svojí kamarádce by se klidně svěřilo až 57 procent z nich, kdežto mužů, kterým nevadí pobavit se o svých nejistotách s přáteli, je jen 39 procent.

Pozoruhodná je ovšem ještě jedna věc. Přestože muži jsou podle dotazníku zdánlivě méně aktivní na sociálních sítích než ženy, v online prostředí jsou mnohem častěji terčem posměchu a kritiky a také mají větší tendenci znát někoho, kdo má takovou zkušenost. Dalo by se ale říct, že tu trochu platí pořekadlo, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Právě spíše muži si na internetu neberou servítky – 21 procent z nich neváhalo zanechat urážlivý komentář týkající se vzhledu a postavy někoho jiného. A to není zrovna ten nejlepší základ pro dobrou karmu…

"Komu se líbí maskulinní ženy" aneb "Ženy s chlapem v těle"18. 10. 2021

Než příště utrousíme nějakou jízlivou poznámku na něčí adresu, možná bychom se měli zamyslet nad tím, že nikdy nevíme, jak moc náš „vtipný“ postřeh může ublížit. Někdy si totiž i ti na první pohled sebevědomí a sebejistí lidé, včetně těch nejdrsnějších chlapáků, kterých se rádoby nic nedotkne, připadají ve svojí záviděníhodné kůži nesví. Většinu z nás totiž spojuje mnohem víc, než bychom si kdy hodlali připustit. Ale ten pocit, že na to nejsme sami, je hned trochu povzbudivější.

Zdroj: Independent.co.uk, Better.org.uk