Nedokonalosti těla neřeší jen ženy. Problém s tzv. tělesnou dysmorfií má i překvapivě mnoho mužů – a brzdí je v práci i sexu

To, že ženy o svém těle věčně pochybují a takřka nikdy nejsou stoprocentně spokojené, není nic nového. V případě, že jste žena, nejspíš jste se nejednou takhle trápila také. A jestliže jste muž, s největší pravděpodobností nějakou podobně smýšlející ženu znáte. Jak ale ukázal nedávný průzkum, tělesná dysmorfie rozhodně netrápí výhradně ženskou mysl – muži na tom totiž v tomto směru nejsou o moc lépe.

Pokud jde o vnímání vlastního těla, tak už dávno neplatí, že svou postavu úzkostlivě řeší jenom ženy. I muži věnují svému vzhledu velkou pozornost a podle zjištění aktuálního průzkumu dokonce pánové v tom, jak neobjektivně vnímají vlastní tělo, v mnohém předstihli i ženskou část populace.

V dotazníku, který nechala vypracovat britská společnost Better, odpovídalo celkem 2 000 respondentek a respondentů. Výsledky průzkumu jsou alarmující – znaky tělesné dysmorfie vykazovalo až 54 procent dotazovaných mužů. Žen s těmito problémy pak bylo „jen“ 49 procent.

Yemi A.D. představí na prknech Národního divadla svůj nový autorský projekt Bohemian Gravity11. 3. 2022

Přibližně vyrovnaný počet mužů i žen (u obou pohlaví po jedné třetině) přiznal, že „často“ přemýšlí nad tím, jak svoje tělo udělat „dostatečně svalnatým nebo štíhlým“. A to dokonce i za cenu zdraví – 34 procent mužů a 27 procent žen totiž uvedlo, že na svojí postavě makají i tehdy, když jsou nemocní nebo zranění.

Ačkoliv různé projevy tělesné dysmorfie – což je v obecné rovině psychiatrická diagnóza způsobující extrémní vnímání tělesných nedokonalostí, příp. i jejich hledání tam, kde nejsou –  měly podle odpovědí účastníků průzkumu negativní vliv jak na psychiku žen, tak i mužů, s nepatrně nižším sebevědomím se kvůli postavě potýkají i nadále ženy. Celá třetina dotázaných žen uvedla, že je tělesná dysmorfie komplikací pro jejich společenský i milostný život. Stejnou překážku řeší také muži, ale o trochu méně – dotýká se zhruba čtvrtiny z nich.

Z dotazníku také vyplývá, že neobjektivní vnímání vlastního těla, příp. extrémní soustředění se na (nezřídka domnělé) nedostatky ještě hůř než na fungování v různých oblastech běžného života působí na lidskou psychiku. Také v tomto případě jsou o něco zranitelnější ženy. Muži v porovnání s ženami naopak víc pociťují to, jak jim nízké sebevědomí zabraňuje v budování lepší kariéry.

Něco ale přece jenom zůstává při starém. Průzkum potvrdil, že ženy o svých trablích dokážou mluvit mnohem otevřeněji než muži. Například hojně rozšířený hashtag #bodypositivity ve svém příspěvku na Instagramu použilo až 83 procent žen – u mužů se objevoval o poznání méně. Ženy si ale nevedou lépe jenom tehdy, když jde o komunikaci v online prostředí. Jednodušší pro ně je i upřímný pokec naživo. Svojí kamarádce by se klidně svěřilo až 57 procent z nich, kdežto mužů, kterým nevadí pobavit se o svých nejistotách s přáteli, je jen 39 procent.

Pozoruhodná je ovšem ještě jedna věc. Přestože muži jsou podle dotazníku zdánlivě méně aktivní na sociálních sítích než ženy, v online prostředí jsou mnohem častěji terčem posměchu a kritiky a také mají větší tendenci znát někoho, kdo má takovou zkušenost. Dalo by se ale říct, že tu trochu platí pořekadlo, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Právě spíše muži si na internetu neberou servítky – 21 procent z nich neváhalo zanechat urážlivý komentář týkající se vzhledu a postavy někoho jiného. A to není zrovna ten nejlepší základ pro dobrou karmu…

"Pokud má mít Rusko demokracii, musí teď prohrát válku," říkají čeští historikové23. 3. 2022

Než příště utrousíme nějakou jízlivou poznámku na něčí adresu, možná bychom se měli zamyslet nad tím, že nikdy nevíme, jak moc náš „vtipný“ postřeh může ublížit. Někdy si totiž i ti na první pohled sebevědomí a sebejistí lidé, včetně těch nejdrsnějších chlapáků, kterých se rádoby nic nedotkne, připadají ve svojí záviděníhodné kůži nesví. Většinu z nás totiž spojuje mnohem víc, než bychom si kdy hodlali připustit. Ale ten pocit, že na to nejsme sami, je hned trochu povzbudivější.

Zdroj: Independent.co.uk, Better.org.uk