Odzvonilo (nejen) nadržencům? Průzkum ukázal, že single muže už sex netáhne

Domněnku, že muži myslí v jednom kuse jen na „to“ jedno a že jim mozek ustavičně padá do kalhot, začaly mnohé ženy automaticky brát jako takové nepsané pravidlo. Jak ale ukázal nedávný průzkum, vše se zdá být jinak. O tom, že mladší ročníky už sex tolik nezajímá, se zatím spíš jen tak spekulovalo. Teď to ale vypadá jako oficiální realita dnešní doby. Single muži před sexem upřednostňují úplně jiné věci. Jaké? A bude mít fyzično v našich vztazích ještě nějaké zásadnější místo, nebo už jen minimální hodnotu?

Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré. To očividně platí také o pandemii koronaviru. V poslední době sice často slýcháme, že na vztahy měla spíš negativní dopad, ale průzkum zaměřený na jejich proměnu v tomto období v porovnání s předchozími roky naznačuje něco jiného. Milovníky sexu ale výsledky dotazníku moc nepotěší.

Neurotrenér radí: 7 důvodů proč nedržet diety a jakými doporučeními se řídit, chcete-li do léta shodit přebytečná kila17. 2. 2022

Data jsou ovšem data a výsledky průzkumu, který si od společnosti Dynata ve spolupráci s vědci z univerzity v americké Indianě nechala vypracovat seznamovací aplikace Match, hovoří zcela jasně. Rovných 81 procent dotazovaných mužů přiznalo, že sex už pro ně ve vztahu není tak důležitý, jako tomu bylo před pandemií. Tehdy totiž byli o poznání nadrženější. 

To koneckonců dokazuje i fakt, že u zástupců ženského i mužského pohlaví výrazně klesl počet zájemců o sex na jednu noc. Zatímco před pandemií to vypadalo, že trend bezvýznamných „jednorázovek“, jejichž cílem je užít si bez jakýchkoli scén kolem, tu s námi ještě dlouho zůstane, opak je pravdou. Nezávazné milování zůstává podle dotazníku nadále atraktivní už jen pro 11 procent nezadaných. „Pandemie v lidech vzbudila chuť prožít smysluplné, stálé a dlouhodobé vztahy,“ píše se v průzkumu. I muži tak začínají více upřednostňovat a respektovat pověstné pravidlo tří schůzek.

Tato filozofie se promítá i do online randění. Nechvalně proslulé „dick pics“ i jiné hanbaté fotky se ze seznamovacích aplikací i soukromé komunikace na sociálních sítích pomalu vytrácejí a z někdejšího fenoménu se stávají spíš zapovězeným tabu.

Nový přístup k sexu se dá vysvětlit především jako důsledek změny v hodnotovém žebříčku. Přední příčky kvalit, které jsou považované za atraktivní, bezkonkurenčně obsadily důvěra (a důvěryhodnost), komunikativnost, otevřenost, smysl pro humor i emoční vyzrálost. Jen 78 procent nezadaných teď v první řadě prahne po fyzické přitažlivosti. V porovnání s loňským rokem, kdy to bylo 90 procent, jde o obrovský pokles.

K aktuálnímu vnímání priorit ve vztahu podle výsledků dotazníku ale mohli lidé dospět právě hlavně díky (či kvůli?) koronavirové pandemii. Spousta z nás totiž šla do sebe, soustředila se na seberozvoj, začala se věnovat novým koníčkům a lépe si organizovat čas, finance i celý život. 

Průzkum ale vyvrací ještě jeden velký mýtus. Na ženy se obecně nahlíží jako na ta křehčí, citlivější a emočně angažovanější stvoření, která se zamilují mnohem rychleji než muži. Časy se ale mění i v tomto směru. Z dotazníku totiž vyšlo najevo, že po pouhých dvou absolvovaných rande si dokáže už 53 procent mužů přiznat, že k dotyčné osobě něco zřejmě začínají cítit. Pokud jde ale o ženy, tak tady je výsledek poměrně šokující. Ve stejném období si je svou rostoucí náklonností k protějšku jistých jen 38 procent žen. A to je docela smutný fakt. 

Rozhovor s uznávaným expertem v oblasti léčby HIV – prof. José Gatellem z Barcelony4. 3. 2022

I zmíněný průzkum ukázal, že nic není jenom černobílé, ale že pořád existuje i dost šedých skulin. Pandemie koronaviru měla převážně hodně stinné stránky, ale spousta z nás ji dokázala alespoň v něčem dobře využít i ve svůj prospěch. A jestli vás to s tím sexem opravdu hodně zamrzelo, tak ani tady zoufat nemusíte – všichni dotazovaní totiž byli z Ameriky, takže je pořád dost možné, že u nás se mají věci docela jinak. Kdo ví – ti z nás, kdo jsou nezadaní, budou muset sebrat odvahu a po nucené odmlce v randění to zjistit sami.

Zdroj: Theloveandsexnews.com, Singlesinamerica.com, Insidehook.com