Představte si svět, v němž jsou diskriminovanou menšinou heterosexuálové. Kontroverzní video ukazuje, jak by tato realita vypadala

Rovný přístup ke všem a zavržení diskriminace z důvodu sexuální orientace. To je tématem řady článků a videí. Viděli jste už takové, které celý svět otočilo vzhůru nohama a představilo heterosexuální hlavní hrdinku v drsném světě gayů a leseb? Ne? Tak teď máte možnost. Co si o něm myslíte, však pod video napsat nelze. Komentáře jsou totiž (raději) vypnuté.

Představovali jste si někdy, jaké by to bylo žít v jiné době? Případně v nějakém paralelním vesmíru, ve kterém mezi lidmi fungují odlišná pravidla, přesto se jinak všechno zdá normální? Krátký film „Imagine a world where being gay is the norm“ („Představte si svět, ve kterém být gay je normou“) vykreslil přesně takovou situaci, kdy se všechno na první pohled zdá stejné, avšak jedna důležitá věc se změnila: Totiž být heterosexuální už není věc většiny. Homosexuální páry si adoptují děti, které vychovávají v nejlepší víře a v souladu se svými hodnotami, jak nejlépe dovedou. A k heterosexuálům se staví různě: Někdo neutrálně, či dokonce pozitivně, ale jiní kriticky a další i nenávistně. Prostě – jako k menšině.

Volkswagen Golf Variant – praktický krasavec, který má hodně co nabídnout27. 9. 2021

Holčička jménem Ashley je ve videu vykreslena jako dítě z báječné rodiny. Narodila se tak, jak je zvykem, získala skvělé rodiče a společně tvořili dokonalou americkou rodinu. Nebo tedy – lepší by bylo napsat tvořily, jelikož Ashley má dvě maminky a takto ve třech se jim žilo krásně. Později k nim přibyl ještě Ashleyin bráška a všechno bylo zalité sluncem. Jako batole ji jedna z matek krmila, zatímco druhá se vracela domů z práce. Přivítaly se s láskou a proběhl běžný den. Tak, jak to má být. Zdálo se, že Ashley má dokonalý život. Tedy až do chvíle, než děvče oslavilo páté narozeniny a došlo mu, že není jako ostatní.

Tehdy se na svatbě dvou mužů při sledování obřadu zakoukala do chlapce stojícího na druhé straně slavnostní uličky. „To je opravdu… divný,“ reagovala její kamarádka o pár let později, když Ashley navrhla hru na mámu, tátu a děti. Běžně si s kamarády hrála jen na takové rodiče, kteří byli vždy vzorem: Buď na dvě maminky, nebo na dva tatínky. „Nechutný!“ dodala kamarádka předtím, než se definitivně pohádaly.

„Ashley se líbí kluci! Ashley se líbí kluci!“ začalo se ozývat na školních chodbách. Tím spíš, když se holčička přidala do dramatického kroužku, který navštěvují především chlapci, namísto aby našla zaujetí v pro dívky běžnější zábavě – ve fotbale. Maminky však v tu chvíli nenapadlo přemýšlet o dívčině orientaci. Namísto toho probraly šokující novinku: Do sousedství se přistěhoval heterosexuální pár! A jak se dozvěděly, že jde o „heteráky“? Tak, že onen muž klidně veřejně přehodil ruku přes ženu, a navíc měli na autě vystavenou růžovo-modrou vlajku! Šokující! Pro děti to znamenalo velkou změnu. Od té chvíle dostaly maminkami nařízeno, aby do školy chodily jinou cestou než kolem domu, který nyní obývají heterosexuálové – sice delší, ale bezpečnější. „Nenechám vás vystavovat takovým perverznostem! Je mi zle, jen na to pomyslím!“ vysvětlila Ashley její matka.

Situace se komplikuje, když se chlapec, do kterého je Ashley zakoukaná, rozhodne vzdát jejich tajných schůzek, aby se nedostal do problémů u svých tatínků nebo ve škole poté, co na jeho orientaci přišel jeho bratr. „Oba shoříme v pekle!“ začal se o to víc strachovat, a tak se s Ashley rozloučili. Ne však v klidu. Co Ashley provedly spolužačky proto, že viděly, jak chlapci dává poslední pusu na rozloučenou, jak na napadení reagovalo okolí a co na to její rodiče, na to se můžete podívat sami.

Samozřejmě, tento krátký film z dílny Kim Rocco Shields a Davida Tillmana je poněkud kontroverzní a na internetu lze nalézt i několik reakčních videí. Youtuber jménem Pascal se vyjádřil ve smyslu, že dle jeho názoru se každé gay dítě alespoň jednou v životě zamýšlelo nad tím, jaké by to bylo, kdyby se karta obrátila. Video má podle něj vést k zamyšlení, díky kterému by se mohli lidé lépe vžít do těch, kteří byli ve škole šikanováni pro svou orientaci. Jedním z takových dětí byl i on sám.

Přichází nová sexuální revoluce? Otázka, proč mít styk, je čím dál složitější, gayové ale mají v odpovědi jasno9. 11. 2021

Přestože je video poměrně diskutabilní, diskuzi pod ním na YouTube není možno zahájit. Komentáře jsou totiž vypnuté. Jelikož není vidět ani poměr lajků a dislajků, můžeme pouze odhadovat, jaký názor měli diváci, kteří na film narazili. Tím pádem je ovšem záměr přivést lidi k zamyšlení a třeba i více otevřít veřejnou debatu trochu omezen. Kdo ví, proč takové rozhodnutí padlo. Snad proto, že se pod videem mohly nakupit ošklivé komentáře, možná proto, že se autoři rozhodli dát každému možnost uspořádat si myšlenky dle svého a bez vlivu dalších názorů. Ať tak, či tak, bez komentujících nebude mít video takový dosah, jaký by třeba mohlo mít, kdyby mohli být uživatelé této sítě v reakci na něj aktivnější. Co si o tomto devatenáct minut dlouhém počinu myslíte vy?

Zdroj: YouTube kanály SoloSapere.it a Pascal