Útoky se v noci dějí nejen v tichých ulicích, ale i na rušných místech. Aplikace v mobilu vás bezpečně doprovodí domů
Straight friendly
Zdroj: iStock

Útoky se v noci dějí nejen v tichých ulicích, ale i na rušných místech. Aplikace v mobilu vás bezpečně doprovodí domů

Většinu sexuálních útoků na ženy mají na svědomí muži, které jejich oběti znají. Zažitá představa maskovaného násilníka čekajícího v temném parku na svoji oběť je poněkud vzdálená realitě. Jenže pokud se žen zeptáte, zda se cítí bezpečně při noční cestě z klubu, pozdním návratu z práce nebo běhu v ulicích města po setmění, obvykle přiznají, že se pro jistotu ohlížejí přes rameno. A tyto pocity zvýšeného rizika zdaleka neprožívají jen ženy, ale i gayové, lidé staršího věku a mnozí další.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
18. 11. 2021

Ženy jsou vychovávány ke strachu, ale ne zbytečně

Každý druhá žena v Česku během svého života zakusila nějakou formu sexuálního násilí nebo obtěžování, zjistil nový reprezentativní výzkum agentury MindBridge Consulting, a.s. pro organizaci proFem. Nejčastěji se jedná o verbální sexuální obtěžování (33 %), osahávání, hlazení a doteky proti vůli oběti (31 %), nevyžádané fotky nebo videa se sexuálním obsahem (17 %) a nevyžádané líbání (12 %). Znásilnění zažije téměř každá desátá žena starší 18 let. Podle Bílého kruhu bezpečí je víc než polovina znásilnění spáchaná blízkým člověkem nebo známou osobou.

Není tedy divu, že rodiče své dcery vychovávají jinak než syny a dávají jim jiná pravidla, která mají zajistit jejich bezpečnost. Mladé dívky pak musejí být do tmy doma, mít vždy zajištěný doprovod z akce, nebo se jim určité věci raději rovnou nedovolují. Takový přístup má vedlejší efekt: naučí ženy vidět v každém temném koutě nebezpečí a v každém muži potenciálního pachatele. Na jednu stranu je rozumné vést dívky k bezpečnostním návykům, které mohou zachránit život. Na druhou stranu pak ale žijí v alternativní realitě plné sexuálních predátorů. Zatímco muž v ulici po setmění vidí prostě ulici, žena si hned podvědomě identifikuje nebezpečná místa, kde je lepší raději přejít na druhý chodník. Uvažují jako oběti, přestože naprostou většinu z nich na ulici nikdy nikdo nepřepadne. Jenže…co kdyby…

Ženy na sebe nemají brát zodpovědnost za mužskou agresi

Podívejme se například na situaci ve Velké Británii, kde nedávný únos a vražda marketingové specialistky Sarah Everard v jižním Londýně otřásly důvěrou veřejnosti v policii. Pachatelem byl totiž policista v uniformě. Jen o pět měsíců později se v britské metropoli odehrála další vražda ve veřejném prostoru, jejíž obětí byla učitelka na základní škole Sabina Nessa. Projekt Counting Dead Women ovšem od března v Británii napočítal už 81 žen zavražděných muži.

<Path> Po znásilnění založila Johanna Nejedlová organizaci pro prevenci sexuálního násilí. Za svou práci si vysloužila prestižní cenu Women of EuropeZdroj: Jan Witek

Jen každá druhá Britka se necítí bezpečně, když musí jít po tmě nejen opuštěnou ulicí, ale i rušným veřejným prostranstvím – i na místech, kde se pohybuje spousta lidí, se útoky úspěšně odehrávají. Podobné pocity má jen jeden z pěti mužů. Veřejnost samozřejmě na takovou situaci reaguje. V různých městech vznikají (obvykle ženské) iniciativy, které doprovázejí ženy v noci bezpečně domů. Jejich iniciátorky proklamují, že ženy mají mít možnost chodit do klubů, pařit, tančit a bavit se stejně volně a bezstarostně jako muži.

Zároveň se ovšem objevuje kritika těchto doprovázejících iniciativ. Místo aby osobní bezpečnost celé poloviny obyvatel řešilo politické vedení země a policie (s převahou mužů), berou problém s mužskou agresivitou do rukou samy ženy a řeší ho za ně. Aby se situace zlepšila, společnost potřebuje zásadní změnu, která jde hluboko až ke kořenům výchovy a vzdělání. Do té doby si ženy i všichni ostatní zranitelní lidé musejí pomoct sami nebo sobě navzájem.

Aplikace v mobilu dohlédne na bezpečný návrat domů

Na půli cesty mezi ženskou domobranou a samotou nočního města jsou mobilní aplikace. Jsou pojistkou bezpečného návratu domů a jejich obliba stoupá po každém tragickém případu napadení ženy ve veřejném prostoru. Není od věci mít takovou safety app v mobilu a v případě, že se nebudete cítit komfortně v nějaké situaci, použít ji jako pomocníka. Zároveň může posloužit jako uklidnění pro nervózní rodiče, kteří doma s rozsvícenou lampou čekají na to, až se jim dospívající dítě v pořádku vrátí po půlnoci domů.

Příkladem takové appky je bSafe – Never walk alone (Nikdy nechoď sám/sama). Vytvoříte si v ní seznam svých andělů strážných, s nimiž můžete sdílet svoji polohu. V případě nebezpečí zmáčknete tlačítko „Alarm“, které odešle vaši aktuální polohu s voláním SOS, lze také snadno pořídit audio nebo video záznam nebezpečné situace. Výborná je funkce falešného telefonátu, který si můžete dopředu nastavit – ten vám může pomoct třeba s brzkým odchodem domů z mejdanu nebo s odpojením se od skupiny, v níž se necítíte dobře.

<Path> Uniforma jako univerzální sexuální magnet? Ani náhodou. Jak funguje vliv uniforem na ženy a muže a které přitažlivé vůbec nejsou?Zdroj: eprints.soton.ac.uk, telegraph.co.uk, thetalko.com, luvze.com, nytimes.com, researchgate.net, theage.com.au

Podobné funkce nabízí i aplikace Zich – osobní bezpečnost pro 21. století, která má navíc vychytávku: pokud máte opravdu strach – třeba před noční cestou Žižkovským tunelem – můžete mít prst na tlačítku „Alert“ a v případě, že jste opravdu ohroženi, stisk povolíte a tím odešlete volání o pomoc. Appka One Scream zase reaguje na křik – jednoduše si ji aktivujete, než vyrazíte na cestu, a v případě křiku appka sama odešle volání o pomoc vašim vybraným kontaktům. 

Různí výrobci ale přicházejí i s mazanějšími řešeními. Značka Invisawear přišla s přívěskem na řetízku, který je propojený s appkou v mobilu. Zmáčknutím přívěsku v krizové situaci appka odesílá volání o pomoc s GPS souřadnicemi. Je to geniální pro okamžiky, kdy máte mobil hozený kdo ví kde v kabelce. Podobně funguje náramek Flare, jehož stiskem můžete aktivovat i falešný telefonát, který vám může pomoci vyvléknout se z nepříjemné situace.

Zdroj: Profem.cz, Glamourmagazine.co.uk, Appstore, Googleplay

Populární
články

Má generace Z tu nejlínější pracovní morálku?
TRENDY

„Na obědě jsem minimálně 82 minut.“ Generace Z otevřeně přiznává, jak okrádá zaměstnavatele o čas i peníze

Autor: Michal Černý
Správné nabíjení telefonu je někdy trochu složitější než se může zdát
LIDÉ

Přestaňte ničit baterii svého telefonu několika zbytečnými chybami

Autor: Michal Černý
„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává
LIDÉ

„Venerofobie mi seznamování kazí. Zodpovědnost, jakou bych si představoval, se nenosí,“ říká muž. „Asexuální nejsem,“ dodává

Autor: Irena Piloušková
Je na gay páry jako plnohodnotné rodiče česká společnost plně připravena?
LIDÉ

„Když lidé poznají gay páry osobně, přestává jim vadit, že mají dítě,“ říká Jakub, který s partnerem vychovává adoptovaného syna

Autor: Michal Černý
I ženy, jejichž životní trajektorie vedou jinými směry, mohou nacházet společnou řeč a navzájem se podporovat
LIDÉ

„Ničí vám přátelství mrňata vašich kamarádek? Problém bude patrně ve vás,“ vzkazuje třicátnice, která mateřství aktuálně neplánuje

Autor: Veronika Košťálková
Společnost Generator představila výsledky originálního průzkumu, který zjišťoval, z jakých cestovatelských zvyků mají mladí lidé „osypky“
CESTOVÁNÍ

Duolingo i stání ve frontě na letadlo. Které návyky byste si měli odpustit na cestách, ať z vás generace Z nemá „osypky“?

Autor: Veronika Košťálková
Existují jídla, která vám zvýší hladinu oxytocinu, tedy vás udělají šťastnějšími? Ano
TĚLO & MYSL

Znáte potraviny, které zvyšují hladinu „hormonu dobré nálady“? Jsou doslova všude kolem nás

Autor: Michal Černý
Nemocniční dotazník, který šokoval rodiče i politiky, se novopečených rodičů ptá na genderovou identitu a sexuální orientaci miminka
AKTUALITY

„Je vaše novorozené dítě gay nebo trans?“ Nemocnice šokuje rodiče žádostí, ať určí sexuální orientaci a gender miminka

Autor: Veronika Košťálková
Za pozvánku na večírek pro „normální gaye“ sklidili američtí queer republikáni vlnu posměchu a kritiky
AKTUALITY

Konzervativci uspořádali večírek pro „normální gaye“. Slibovali koktejly a „zdravý rozum“, teď sklízí posměch i „ohromující zájem“

Autor: Veronika Košťálková
Že se za mnoha jeho obtížemi ukrývá vytěsněné sexuální zneužívání v raném věku, pochopil Karel až v dospělosti
LIDÉ

„Strýc mě naučil zneužívat sám sebe. Svou sexuální orientací si nejsem jistý dodnes,“ svěřuje se čtyřicetiletý Karel

Autor: Veronika Košťálková

E-Shop