Poznáte gaye či lesbu od heterosexuálů na první pohled? Vyzkoušejte si svůj odhad a zkuste identifikovat, kdo lže!

„Jsou věci, které jsou na první pohled jasné.“ To je věta, kterou jste možná někdy v životě použili. Ale můžete přísahat, že tomu tak ve skutečnosti je? Kolikrát jste se už ve svém odhadu spletli a zmýlil se někdy někdo ve vás? „Pociť víc. Mysli víc. Zři v ostatních víc.“ Tak zní motto YouTube kanálu Jubilee, který nabízí zajímavou podívanou.

Poznáte se stoprocentní jistotou, zda je muž, který k vám přistoupil do výtahu, heterosexuál? A umíte s přesností určit, že ta žena, která se na vás dívá na zastávce, je na ženy? Možná. Ale možná byste se divili, jak se dokážete splést. Bývají to právě chybné domněnky, které poskytují prostor nedorozumění, a to nejen ve vztahu k odhadu orientace člověka, se kterým se dostáváme do kontaktu. Právě na odhadu založeném na prvním dojmu a několika málo promluvách staví soutěžní show Odd Man Out.

Jak se dostat z bolavého rozchodu? Zkušenost muže, který přišel o manželku a bál se o děti, vám možná otevře oči4. 11. 2022

Odd Man Out by se do češtiny (i vzhledem k obsahu videí) dalo poněkud krkolomně přeložit jako Zvláštní pryč, Vyloučit jiného, Pryč s tím, kdo nezapadá. Posláním ovšem není jakkoli zesměšnit toho, kdo je v rámci tématu jiný. Naopak. Ukazuje se, že se omyly stávají častěji, než byste čekali. A to dokonce i když se opravdu snažíte – smyslem soutěže je totiž vyhrát peněžní odměnu. Tu si buď rozdělí zbylí soutěžící, kteří správně vyřadili jedince vymykajícího se jistému předem zvolenému pravidlu či řekněme popisu vlastnosti, anebo veškeré finance shrábne ten, kdo nastavil správné mimikry a zapadl někam, kde není tak úplně jako ryba ve vodě.

Jaká že jsou tedy pravidla? Sedm cizích lidí se setkává uprostřed vyznačeného místa, které vypadá jako obří konstrukce jakési krabice. Z této bedny mají za úkol stejně jako děti, které si hrají s tvary a obrázky, vyřadit toho, kdo nezapadá. Zadání jsou různorodá: Označte nevoliče Trumpa. Vyberte se zavázanýma očima člověka tmavé pleti. Uhodněte, kdo z vás lže a neživí se maskérstvím. Identifikujte skrytého introverta. Kdo z vás sedmi je gay? Která z vás není na holky? Seznam je opravdu dlouhý. A výsledky zajímavé.

V úvodním kole mají účastníci jen několik málo chvil na to, aby zvolili, koho ze svého středu vyloučí. Co jim poradil první dojem? To každý zvlášť napíše tajně na papírek a produkce spočítá hlasy. Další kola už mají prostoru více, a tak si soutěžící začínají povídat intenzivněji: Dávají si otázky, podezírají se. Na konci mohou zbýt jen dva, ale může jich být i více. V moment, kdy jsou všichni spokojeni s tím, jak se věci mají, a stoprocentně věří tomu, že kukačku ze svého hnízda vyprovodili, mohou diskuze ukončit a počkat si na výsledek.

Uspěli?

Mladík, který vraždil před slovenským gay klubem, nenáviděl LGBT lidi, Židy a adoroval Rusko. V jeho „manifestu“ by se našla i řada Čechů13. 10. 2022

Čtvercová konstrukce se zbarví zeleně, pokud se jim podařilo identifikovat toho, kdo jim celou dobu lhal. Anebo je překvapí červená – a to tehdy, když se záškodníkovi podařilo hru vyhrát jen pro sebe. A nejednou soutěžící čekalo opravdu velké překvapení. Nezbylo jim než se zasmát svému chabému vnitřnímu radaru a poblahopřát vítězi. Uvědomění, že věci skutečně nemusí být tak jasné, jak jsme si mysleli, je jistě zarážející.

Tak co, jste připraveni vyzkoušet si svůj homo-hetero-metr? Jako první se hlásí sedmero mužů – šest heterosexuálů a jeden, který ostatním napovídal, že patří mezi ně, přestože je gay. Víte, který z nich to je, aniž byste přepnuli na výsledky? Pokud si chcete zahrát, nečtěte dál, dokud video nedokoukáte. Následující odstavec je totiž spoiler!

Ne. Muži na první dobrou nepoznali gaye. Vyhodili z pomyslné krabice napřed dva heterosexuály, než volba padla na správného člověka. Nicméně poslední tři, kteří zbyli, si rozdělili výhru – úkol byl úspěšně splněn, ač se zbytečnými ztrátami na „nevinných“ účastnících. A mimochodem – podezírali se navzájem snad do poslední vteřiny. „Říkal jsem vám to!“ vykřikl jeden z posledních, který se musel nařčení ze lži dlouho opravdu aktivně bránit.

Když se karta obrátí a gayové mezi sebou začnou hledat toho, koho muži nepřitahují, začíná také zajímavá diskuze. Je vám od začátku jasné, kdo si metaforicky řečeno nasadil heterosexuální masku?

Na konci zůstali pouze dva. A oba říkali pravdu. Vyhráli tím pádem každý celou polovinu peněžní odměny. Ale co vyloučení? Ti, přestože probírali jak svůj coming out, tak pocity nebo vkus na muže a snažili se upřímně sdělit, kým jsou, byli ve čtyřech případech vyřazeni a označeni za heterosexuály neprávem. Skrytý heterosexuál byl transgender muž, který vypadl až jako čtvrtý!

Svůj odhad si vyzkoušely i ženy. Podívejte se, jak úspěšné byly při lovu na skrytou lesbu:

Ano, dámy si s tím poradily rychle. Haley byla ostrakizována už na základě prvního dojmu. I když byl odhad skupiny opravdu famózně rychlý, ženy si nebyly tak úplně jisté a zvolily si hrát dál a vyřadit pro jistotu ještě další tři podezřelé. Pozitivum pro zbylé je, že se výhra dělila mezi méně účastnic, a tím každá ze šťastných získala větší podíl. Ovšem okradly se o velké uznání za bystrý úsudek. Nebo šlo snad spíš jen o náhodu?

Další napínavá otázka zní: Jak úspěšné byly lesby, kterým byla do skupinky zařazena i jedna, která měla za úkol o své orientaci lhát?

Lesby měly opravdu problém najít mezi sebou tu, která se zajímá o muže. Možná proto, že vzhledem ke koronaviru byla soutěž přesunuta do online prostředí a mohly tak soudit jen přes webkameru. Povídaly si, probíraly, jak se jim s jejich orientací žije, kdy prošly coming outem, sdělily si i poměrně pikantní detaily svých životů… Ale ejhle! Namísto, aby se tím ujistily a získaly dobré indicie, si nechaly úspěšnou tajnou agentku ve svém středu, a ta si sama odnesla výhru, aniž by se musela podělit. Isabelle se držela své role do poslední vteřiny a všechny dokonale zmátla. Pozice vítězky jí tedy právem patřila a ostatní opravdu zaskočila.

Tak co, kolik bodů jste nasbírali vy? Jak tato přátelsky laděná hra ukázala, není dobré soudit člověka bez dostatku informací a přisuzovat mu jakýkoli druh chování nebo vlastnosti. Raději se pojďme trochu lépe poznávat než se dopustit omylu – někdy legračního, jindy matoucího, ale občas i bolavého.

Zdroj: YouTube kanál Jubilee