Kamera zachytila diskriminaci gayů, verbální útoky na obézní, šikanu dítěte anebo ohrožování ženy v baru: Co byste udělali vy?

Byli jste někdy svědky vyhrocené situace, kdy jste přemýšleli, že by bylo asi vhodné zasáhnout? A pokud ano, udělali jste to? Reality show What Would You Do? (Co byste udělali vy?), kterou provází John Quiñones, se zaměřuje právě na zachycení bezprostředních reakcí těch, kterým se naskytne pohled na něco…přinejmenším diskutabilního.

Každý z nás si s sebou nosí jakýsi příruční balík vědění, který slouží k intepretaci světa kolem nás. Tento balík obsahuje i více či méně jasné informace o tom, jak bychom se měli chovat v různých situacích. Nemusíme být odborníky na fenomenologickou ontologii každodenního života a nemusíme ani tušit, co řeší interpretativní sociologie, abychom dokázali autora (Alfred Schütz) v této metafoře pochopit. Díky zkušenostem víme, jak pozdravit nového člověka, svedeme si vyzvednout dopis na poště, omluvíme se mamince, když vidíme, že se na nás zlobí. To proto, že jsme porozuměli situaci, která nastala, a máme v hlavě schovaný určitý návod či návody, jak ji vyřešit, či jak hladce pokračovat v komunikaci nebo aktivitě.

Jsou dnešní muži v krizi? O maskulinitě se vedou ostré debaty!2. 12. 2021

V životě ovšem nastávají i situace, o kterých jsme se zatím zvládli opravdu dobře naučit jen pramálo. Možná jsme v dětství slýchali od rodičů otravné poučky o tom, že se nemáme bavit s cizími lidmi, kteří nám nabízejí sladkosti schované v neoznačené dodávce, anebo jsme si na internetu zjistili, kolik existuje horkých linek pro případ nouze. Třeba jsme si vyslechli ve škole, jak správně provádět umělé dýchání zraněnému; chodili jsme na kurz sebeobrany pro případ, že bychom se museli někomu bránit, anebo jsme prolistovali bezpečnostní pokyny pro případ požáru. To všechno jsou situace poměrně krizové a potenciálně nebezpečné. A nejednou se stalo, že i přes preventivní přípravu mozek zamrznul ve chvíli, kdy ho bylo nejvíce potřeba, anebo se rozhodl jinak, než bychom v klidové situaci předpokládali.

Netradičních situací, do kterých se člověk tak často nedostává, ale přesto o nich slýchá a má dojem, že by je měl mít pod kontrolou „kdyby něco“, je nepřeberné množství. Když se ale nakonec přeci jen něco stane, dostaví se podivná směsice myšlenek. Kde je sakra ten nouzový východ? – Ta žena nevypadá podezřele. Je neslušné ji odmítnout a nejít s ní. Však co se může stát, nejsme přeci v kriminálce. – Je ten muž na chodníku zraněný, nebo jen opilý? Mám mu pomoct zrovna já? Proč zrovna já? – Cesta přes park je kratší a pravděpodobnost, že mě někdo na těch třech stech metrech přepadne a zabije, je opravdu nízká. Nebo ne? – Když se lidé hádají na ulici, nic se nestane. Jsou na veřejnosti. V bezpečí. Nebudu se do toho motat. Není to moje starost. Nestíhám. Ujel by mi vlak. Nechci se dostat do problémů. Je to jejich věc. Však on to vyřeší někdo jiný, můžeme se ujišťovat. Ale co když toto řešení zvolí všichni?

Show What Would You Do? sleduje právě bezprostřední reakce lidí, kteří nevědí, že se kolem nich právě sehrává netradiční divadlo. Ano, je nasnadě ptát se, do jaké míry je pořad skutečně natáčen s nic netušícími lidmi na ulici, v restauraci, nebo třeba ve frontě na kafe. Možná jsou to též herci a třeba se jen tvůrci snaží ukázat lidem něco šokujícího, nebo dojemného. Pokud se ale budeme držet víry, že je vše dílem náhody a scénář zahrnuje pouze výkony těch, kteří pro své náhodné okolí vytvářejí situaci, je pořad zajímavou sondou do společnosti.

„Ať i nadále záříš jako diamant.“ Zpěvačka Rihanna se před očima prince Charlese dočkala mimořádné pocty1. 12. 2021

Obsahem kanálu je řada témat, nad nimiž můžete zapřemýšlet. Co byste udělali, pokud byste byli svědky toho, jak dva muži sypou mladé ženě do vína nějaké podezřelé substance a šeptají si, zatímco si naivní kráska odskočila na toaletu? Pověděli byste jí, co se za její nepřítomnosti stalo? Řekli byste nahlas, že je něco špatně? Zavolali byste policii? A co třeba situace s mnohem mladší obětí: Reagovali byste, pokud byste potkali náctiletou dívku v kavárně na rande se známostí internetu, z níž se vyklubal již dlouho dospělý muž, který se ji pokouší odlákat do svého auta a odvézt pryč?

Kromě těchto opravdu krizových situací se kanál zaměřuje také na běžnější zlo, které někdy může být společností přehlíženo. A tak se tvůrci ptají: Co byste dělali vy, pokud byste byli svědky toho, jak (samozřejmě produkcí tajně nastrčený) pekař odmítne upéct svatební dort dvěma zamilovaným ženám? Nechali byste to být a počkali si ve frontě na svůj zákusek, anebo byste se zapojili do debaty mezi zákaznicemi a obsluhou, která si skutečně nebere servítky? Jak se ukázalo, v show nejeden zákazník ztratil trpělivost. Jako první se dvě mladé ženy, které všechno slyšely, rozhodly odejít jinam a zastat se diskriminovaného páru. Podívejte se na všechny natočené reakce a zkuste promyslet svůj potenciální postoj. Ovšem realisticky. Co byste doopravdy udělali?

V druhém vybraném případě se debata otevřela na velmi často stereotypizovaném území, tedy ve sportovním obchodě pro fanoušky. Tvůrci pořadu vyslali dva mladé muže, kteří vystupovali jako pár, aby si v krámu něco vybrali. Současně pověřili třetího herce, aby je začal veřejně ponižovat a vyzývat je k odchodu. Využíval poměrně klasické argumenty, jako například že daný sport je vyloženě mužskou záležitostí, což se gayů netýká, a navrhoval jim, aby si vybrali nějaké lepší místo, kde by mohli trávit čas a kde lépe zapadnou. Jak se ukázalo, nakonec se homosexuálního páru zastal třeba i starší zákazník, který dle svých slov všeobecně gay komunitě nefandí, ovšem uznává právo každého člověka na svobodnou volbu a nelíbilo se mu, co slyšel. I na ostatní reakce nakupujících se můžete podívat níže.

 

Zdroj: YouTube kanál What Would You Do?, encyklopedie.soc.cas.cz