"Muži nepláčou, neprojevují emoce a v žádném případě o emocích nikdy nemluví. Protože je prostě nemají." Jak toxická maskulinita ovlivňuje psychické zdraví mužů a jaké jsou její formy?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

"Muži nepláčou, neprojevují emoce a v žádném případě o emocích nikdy nemluví. Protože je prostě nemají." Jak toxická maskulinita ovlivňuje psychické zdraví mužů a jaké jsou její formy?

Ačkoliv by se mohlo zdát, že koncept mužství je jeden a všeobjímající, opak je pravdou. Různé maskulinity se projevují různým způsobem – a jsou vzájemně porovnávány a také hodnoceny. Dominantní model mužství pak ztělesňuje heterosexuální bílý muž v produktivním věku řadící se do střední třídy a vlastně je v tomto případě možné hovořit o tzv. hegemonní maskulinitě, tedy maskulinitě, která je všem ostatním nadřazena. Jakékoliv jiné varianty jsou pak např. podle amerického sociologa a odborníka na gender studies, Michaela S. Kimmela, „odchylkou od normy“ vnímanou více či méně negativně. Přitom sami muži na sebe vzájemně „dohlíží“ a posuzují, nakolik normy naplňují a nakolik „správně mužští“ jsou. Není tak žádný div, že se stále častěji o dominantním modelu mužství hovoří jako o toxickém.
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
1. 11. 2022

Ať už je ale konkrétní maskulinita projevována jakkoliv, její podstatou je vymezení se vůči ženskosti či přímo její „odmítnutí“. Tradiční maskulinita je tak vlastně definována také povinnou heterosexualitou a homofobií. Protože skutečnou obavu mají muži z toho, že budou zahanbeni či pokořeni jinými muži. Jak doplňuje francouzská filozofka a feministická teoretička Elisabeth Badinter, „být muž znamená nebýt ženský, nebýt homosexuál, nebýt poddaný, závislý, podřízený, nebýt zženštilý zjevem ani chováním, nemít příliš intimní styky s jinými muži, nebýt v intimním styku se ženami impotentní“.

Máte psa či kočku? Vědci o vás mají jasno: jste „prolezlí“ zvířecími mikroby – a prý je to skvělé!27. 12. 2022

Ovšem zatímco strach z jiných mužů je tabu, o němž se nemluví, z homofobie se stal základní organizační princip v naší kulturní definici mužství. Vlastně ale nejde jen o strach z gayů nebo strach z toho být označen za gaye, ale jedná se o obavu z projevení ženské stránky. Ostatně anglická nadávka „faggot“ (teplouš) neodkazuje přímo k homosexuální zkušenosti, ale jedná se o nálepku totálního opovržení pro někoho, kdo se zdá být zženštilý, jemný… Je tedy jasné, jak „správné mužství“ nevypadá. Jak by ale dle zažité představy vypadat „mělo“?

Již v sedmdesátých letech minulého století publikoval univerzitní profesor a sociolog Robert Brannon průlomový (a dodnes citovaný) text The male sex role: Our culture's blueprint for manhood. V něm shrnuje čtveřici imperativů správného muže (resp. témata, s nimiž se každý muž musí popasovat, aby naplnil požadavky tradiční genderové – mužské – role), z nichž je patrné, že přešlapy jsou v pravém mužství nepřijatelné.

Žádná slečinka („no sissy stuff“): I muži mají emoce, i muži by je někdy rádi vyjádřili, ale jsou v podstatě již od dětství nabádáni, aby je potlačovali. Co na tom, že ordinace psychologů se stále více plní zoufalými muži, kteří neumí nebo se bojí projevit to, co cítí? Důležité je být stále silný muž – na ženské projevy tu není místo.

Velké zvíře („the big wheel“): Muži rozhodně „nedrží partu“. Někteří jdou za úspěchem klidně i přes mrtvoly, protože správné mužství je hodnoceno z perspektivy toho, čeho člověk dosáhl, jaká je jeho moc a vliv.

I gayové mají svou (mužskou) "Barbie". Průkopnický panák "Gay Bob" se již v 70. letech hlásil ke své orientaci a nápadně připomínal slavného herce16. 1. 2023

Prostě tvrďák („the sturdy oak“): Ženská slabost je zapovězena, správný silný muž se musí o sebe postarat a udržet si svou nezávislost. Dojetí? Náklonnost? Zapomeňte na ně.

Nedej se (give´em hell): Tento imperativ by také bylo možné přeformulovat na „Převálcuj je!“. Principiálně by totiž správný muž měl usilovat o to být silnější než ostatní, a to klidně i za využití fyzické síly. Protože i agresivita přeci k mužům patří…

A pokud se vám pravidla pro správné muže stále nezdají dostatečně toxická, vězte, že být tím fantastickým, okouzlujícím, dravým, silným (doplňte řadu libovolných superlativ) mužem prostě není možné. Muži si to přitom různě intenzivně uvědomují, když pozorují mediální předobrazy dokonalého mužství. Ty se sice skvěle vyjímají na filmových plátnech, jejich převedení do praktického života je ale podobně reálné jako zlikvidování kompletní ruské mafie pomocí kleští na humry v chvilce mezi odpoledním koktejlem a večerní návštěvou vykřičeného domu. Ostatně jak shrnuje i Elisabeth Badinter, „propagování nedostižného vzoru virility dovádí muže k bolestnému poznání – je nehotový“…A takové zjištění je toxické až až.

Zdroj: Redakce

Populární
články

Mladý František Bloudek
HOT!

„V Praze jsem chodíval do veřejných lázní, kde se ale scházeli především ženatí muži, kterým šlo jen o sex.“ Jak se žilo gayům za socialismu? Vypovídá dnes 74letý František

Autor: Jakub Starý
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Prezident má vetovací právo, proto bude rozhodovat o tom, jaké zákony týkající se LGBT+ lidí budou nakonec v ČR platit
LIDÉ

Pavel vs. Babiš a LGBT+ práva: Co si myslí o adopci dětí gay/les páry, manželství pro všechny a 50 pohlavích?

Autor: Martin Lyko
Miss Petty je první česká drag queen, která drag spojila s vlastní hudební produkcí
AKTUALITY

Česká drag queen vedle Sama Smithe. „Ten song je vzkaz pro mé dětské já,“ říká Miss Petty o písničce, která se dostala do nového playlistu Spotify

Autor: Martin Lyko
Víte, co je charakteristické pro sobí muže?
HOT!

Genitální anatomický typ určuje, jak se muži sexuálně projevují a co je uspokojí. Jak poznat sobího, beraního či medvědího muže?

Autor: Mirka Dobešová
LIDÉ

„Máme obrovskou postel, do které se vejdeme všichni," popisuje muž, který žije v partnerství ve třech. Jak takový vztah funguje?

Autor: Jan Witek Witek
Ikony

Oblíbený pražský kadeřník Tomáš Arsov

Autor: Petra Járková
To, že je vaše váha ok, neznamená, že tomu odpovídá i váš metabolismus
WELLBEING

Štíhlí tlouštíci – na první pohled neviditelný problém, který postihuje stále více lidí. Proč být "skinny fat" není žádná výhra?

Autor: Mirka Dobešová
Chippendales změnili pánský striptýz z gay zábavy na kratochvíli pro ženy
KULTURA

Chippendales: Jak se ze sexy zábavy jen pro gaye stala ženská kratochvíle a proč ani nový seriál nenechává stát gaye stranou?

Autor: Mirka Dobešová

LUI
Tipy

E-Shop