Čeho se LGBT+ lidé dočkají v právě započatém volebním období? Téměř ničeho, i „manželství bez manželství“ zní jako utopie

Ve chvíli, kdy říjnové parlamentní volby vyhrála koalice Spolu, byly jasné dvě věci: že demokracie byla zachráněna a že pro LGBT+ lidi se v následujících čtyřech letech nic moc nezlepší. Naznačuje to i koaliční smlouva, kterou v pondělí podepsala vedení pěti stran tzv. demobloku. V jejím textu byste marně hledali slova jako „rovnoprávné manželství“, „gay“ nebo „LGBT“. Mohlo to ale dopadnout i hůř.

Bude to manželství bez manželství?

Celý 42stránkový dokument obsahuje na adresu queer lidí jedinou větu, a to v sekci Spravedlnost: „Podpoříme úpravu právních podmínek pro registrované partnery (např. v Občanském zákoníku)“. To je formulace, z níž je jasné, že manželství pro všechny prostě nebude. Jinak ovšem věta vyvolává spíš otázky, protože lze interpretovat více způsoby. Znamená to například, že koalice má v úmyslu dorovnat práva párů stejného pohlaví na úroveň manželů, jen jejich svazek neponese název manželství?

To byla hojně diskutovaná varianta během minulého volebního období, kdy Sněmovna projednávala návrh na zavedení manželství pro všechny i návrh omezit manželství striktně na pár muže a ženy. Řada politiků, kteří gay a lesbickým párům nechtěli umožnit manželství, byla ochotna přiznat jim všechna manželská práva. „Větu v koaliční smlouvě je tedy možné vykládat třeba tak, že koaliční strany podpoří rozšíření registrovaného partnerství o VŠECHNA práva a povinnosti, jako mají manželé. Včetně, a to je důležité, společných rodičovských práv (přiosvojení, společné osvojení),“ píše ve svém vyjádření na Facebooku iniciativa Jsme fér.

Která práva si gayové a lesby zaslouží a která už ne?

Věta v čerstvě podepsané koaliční smlouvě ale může mít i jiný výklad. Nebylo by divu, kdyby se koalice neshodla ani na celkovém narovnání práv párů stejného a různého pohlaví. V tom případě nejspíš začne selektivně vybírat jen něco, co gay a lesbickým párům dovolí. Tak by například lidé v registrovaném partnerství mohli získat právo na vdovský/vdovecký důchod. Fakt, že registrovaní nedostávají na rozdíl od manželů po smrti svého životního partnera nebo partnerky příspěvek od státu, pobouřil veřejnost i řadu politiků. Jenže pokud by si LGBT+ lidé měli z manželské bonboniéry vybrat jen jeden bonbón, vdovský/vdovecký důchod to nejspíš nebude. Iniciativa Jsme fér naznačuje, že je potřeba především vyřešit společná rodičovská práva. Nerovnocenné právní postavení stejnopohlavních rodičů vůči jejich dětem totiž dopadá nejen na dospělé gaye a lesby, ale právě i na jejich potomky, kteří mají horší podmínky pro život než ostatní děti vyrůstající v Česku.  

Návrh na vyřazení společných rodičovských práv při koaliční diskuzi o tom, co registrovaným partnerům dovolit a co ne, rozhodně zazní, obává se tým Jsme fér. Zároveň varuje, že „nastane nedůstojný a nekonečný handl o to, která práva nám ještě dají a která už ne“. Že koalice půjde právě touto cestou, naznačil tento týden předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v rozhovoru pro Respekt, když řekl, že s koaličními partnery bude jednat o úpravě jen „některých parametrů“ registrovaného partnerství.

Zdroj: Giphy

Mohlo být i hůř

Na druhou stranu je úspěchem, že se nějaká zmínka související s manželstvím pro všechny do koaliční smlouvy vůbec dostala. Názory na manželství jsou v demobloku opravdu různé a při koaličním vyjednávání se sporné body odstraňují ze hry. Vzpomeňme, jak předseda ODS Petr Fiala ještě rychle v září ve své nové knize zdůrazňoval, že po něm nikdo nemůže chtít, aby „věřil, že lidé stejného pohlaví mají vytvářet manželství a rodinu, která se rovná té přirozené“. A lidovecký šéf Marian Jurečka v křehkých dnech těsně před volbami jako slon v porcelánu vystoupil s prohlášením, že schválení manželství pro všechny by znamenalo, že nechá padnout vládu. Ve stejném duchu se pokračovalo i po volbách, když Marek Benda, nyní nově zvolený předseda pražské ODS, komentoval v České televizi pětikoalici tím, že témata, na nichž není shoda, se holt v tomto volebním období řešit nebudou – a jako příklad takového tématu uvedl právě manželství pro všechny.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová prošla názorovým vývojem a manželství pro všechny podporuje, navíc její otevřenější názory přinesly koalici Spolu spousty hlasů voličů, jimž zarputilá obrana patriarchálních pořádků ve stylu ODS a lidovců není sympatická. Jenže po volbách Pekarová Adamová místo vlády končí jen v křesle šéfky Sněmovny.

Jsou dnešní muži v krizi? O maskulinitě se vedou ostré debaty!2. 12. 2021

Ukončeme rozdělování lidí na lepší a horší

Iniciativa Jsme fér neustupuje z názorových pozic, které již čtyři roky prosazuje. Za jediné řešení, které lidem přinese skutečnou rovnoprávnost a dětem v duhových rodinách právní ochranu, nadále považuje zpřístupnění manželství párům stejného pohlaví. Rozšiřování registrovaného partnerství bude jen nadále posilovat dělení lidí do dvou kategorií. Navíc pokud bude registrované partnerství selektivně rozšířeno o některá práva, podle Jsme fér se tak na dlouhou dobu přibouchnou skutečnému manželství dveře. 

Vznikající vláda s dominancí ODS neudělá nic pro to, aby se Česko přidalo k západním demokraciím, které manželství párů stejného pohlaví již povolují. Nezbývá tedy než doufat, že s poslaneckým návrhem zákona o manželství pro všechny vystoupí – stejně jako v minulém volebním období – někteří členové či členky Sněmovny. Jde ovšem o to, aby se návrh dostal na program jednání. V minulé Sněmovně bez zájmu „kysl“ neuvěřitelné tři roky.   

Celou koaliční smlouvu najdete třeba zde.

Zdroj: Jsme fér, Bohdana Rambousková