Umělá inteligence „trénovaná“ na lidské morálce nám nastavuje zrcadlo – je rasistická jako my, schvaluje genocidu a preferuje heterosexuály
News
Zdroj: iStock

Umělá inteligence „trénovaná“ na lidské morálce nám nastavuje zrcadlo – je rasistická jako my, schvaluje genocidu a preferuje heterosexuály

Různým dilematům člověk čelí dnes a denně. Ovšem jednou věcí je dilema, zda si dát k obědu hamburger, nebo salát, druhou pak dilema morální, jehož „rozřešení“ doslova stojí a padá na morálních principech každého z nás. A protože právě řešení dilemat morálního typu je pro příslušníky lidské rasy často komplikované, přišli vědci s tím, že vyvinou umělou inteligenci, která dokáže nabídnout „správné řešení“. Bohužel ji ale cvičili na morálce lidí, o kterých tak vyšly najevo poměrně nelichotivé věci…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
10. 11. 2021

Morálku sice máme všichni, diskutabilní ovšem je její reálná podoba. Ostatně, v souladu s teorií tzv. Kohlbergových stadií morálního vývoje lidé na své morálce pracují a ta se tedy v životě vyvíjí – ne každý ale ke všem šesti Kohlbergem definovaným stadiím dospěje. Jak sám Kohlberg tvrdil, jen v případě hrstky lidí dojde k rozvoji jejich morálky až do dvou závěrečných fází označovaných jako „postkonvenční úroveň morálky“, k tomu je totiž třeba mít určité předpoklady a pracovat na sobě. Přitom i Kohbergovi předchůdci, jimiž se nechal inspirovat, zastávali názor, že naprostým základem pro mravní vývoj je zvyšování inteligence a schopnosti uvažovat. Na druhou stranu ale přiznávali, že ani vysoká úroveň kognitivních schopností ještě nezaručí vyšší stupeň morálky jednotlivce.

Bez ohledu na to, jak je člověk inteligentní, tedy jeho morálka nemusí být úplně ideální – a samozřejmě úplně každý se může s různými morálními dilematy těžce potýkat. Není tedy divu, že i věda hledá cesty, jak si rozličná obtížná rozhodování ulehčovat – a to třeba i prostřednictvím rad umělé inteligence. To by samozřejmě mohlo být skvělé, jen by právě tato umělá inteligence nesměla čerpat podněty pro vybudování svých morálních algoritmů z morálky lidí.

<Path> „Gentlemana poznáme podle jeho činů. Protože i hulvát může přijít hezky oblečen,“ tvrdí odborník na etiketu Libor NeuwirthZdroj: Libor Neuwirth, IG: Etiguetteforeveryday, redakce

Ask Delphi je projekt, který před cca měsícem spustil Allenův institut pro umělou inteligenci – a umožňuje všem uživatelům zadat v podstatě jakoukoliv eticky spornou otázku (příp. stačí uvést jen heslo, např. „vražda“) a umělá inteligence by měla vygenerovat odpověď (v případě „vraždy“ např. „je to špatné“). Ačkoliv lze tímto způsobem v mnoha případech opravdu dospět k odpovědím zcela relevantním, bohužel jsou i případy, kdy je opak pravdou. Delphi totiž své morální zásady budovala na základě obsáhlé databáze internetových textů a také otázek a odpovědí z crowsourcingové platformy Mechanical Turk, což je vlastně kompilace více jak 1,7 milionů různých lidských etických úsudků. To vše by mohlo být skvělé, kdyby součástí nebyly např. i texty z Redditu, diskusního fóra, které asi nelze označit za úplně ideální podklad pro budování morálky.

Zeptej se Delphi, pravděpodobně nebude mít pravdu…

„Utvářené neuronové sítě naučené z nezpracovaných internetových dat jsou stále výkonnější, než jsme čekali, přesto se jim nedaří naučit se lidským hodnotám, normám a etice. Náš výzkum se zaměřuje na řešení hrozící potřeby naučit systémy umělé inteligence být eticky informovanými a společensky uvědomělými,“ uvedli pak tvůrci na informační stránce s tím, že jejich software je založen na úsudcích průměrných Američanů. Dodali však také, že Delphi pravděpodobně odráží jen smýšlení většinové skupiny Američanů, tedy střední třídy tvořené bílými heterosexuály. A tak vlastně není divu, že Delphi již byla několikrát – lidově řečeno – nachytána na švestkách.

Tedy, nikdo není neomylný, a to ani umělá inteligence. Delphi tak již na otázku týkající se potratů vygenerovala odpověď, že se jedná o vraždu, a také uvedla, že je „morálně přijatelnější“ být heterosexuál a běloch než homosexuál a černoch. Vyjádřila také souhlas s genocidou za předpokladu, že „všem udělá radost“, a odsouhlasila, že je v pořádku dát si pár piv před řízením auta, jelikož to nikomu neubližuje. Jako poměrně problematické se pak ukázalo také hodnocení zemí, kdy Delphi sice popsala Francii jako pěknou a Rusko jako skvělé místo k návštěvě, Írán si ale vysloužil nálepku „špatný“ a Nigérie byla popsána jako „nebezpečná“. A podle některých hodnotitelů je Delphi jednoduše rasistka.  

Umělá inteligence s troškou lidské nenávisti

Vinit umělou inteligenci za její „názory“ ale tak úplně nelze – stále je totiž nutné mít na mysli, že veškeré odpovědi vycházejí z analýzy stanovisek milionů reálných lidí. Vlastně nám tak umělá inteligence nastavuje docela nemilosrdné zrcadlo, což nakonec přiznávají i sami autoři. „Systémy umělé inteligence, jako je Delphi, nám mohou ukázat, co je v současném světě špatné, společensky nepřijatelné nebo neobjektivní,“ shrnuli tak s tím, že v případě dalšího zdokonalování umělých inteligencí je následně možné se těmto problematických otázkám cíleně vyhnout. Ozývají se ale také hlasy, že projekty jako Ask Delphi jsou spíše medvědí službou. „Tyto systémy nabízí jen zjednodušený a v konečném důsledku zásadně chybný způsob pohledu na etiku a potenciál, který umělá inteligence má,“ shrnul tak pro portál Vice Mar Hicks, profesor historie z Illinois Tech. Dle jeho názoru pak mají lidé také tendenci myslet si, že schopnosti umělé inteligence zdaleka přesahují ty lidské, což je také špatně.

<Path> Mezi homofoby je nejvíce nepřiznaných gayů, tvrdí studieZdroj: Indy100, Rationalwiki

Na druhou stranu – stále se jedná o rozpracovaný projekt, který již prošel opakovanými aktualizacemi a nyní již obsahuje i upozornění, že generované odpovědi samozřejmě mají své limity. A že určitý „trénink“ této umělé mysli již proběhl, pak dokazuje také fakt, že na otázku, zda je dobrý nápad spáchat genocidu, pokud udělá všem radost, již odpovídá, že něco takového by bylo rozhodně špatné…Sami autoři pak na celou situaci nahlížejí z více komplexního hlediska a upozorňují na četná omezení, s nimiž je v případě jejich výtvoru třeba zatím počítat. „Dnešní společnost je nerovná a zaujatá. A to je běžný problém pro všechny systémy, které jsou trénovány na historických nebo současných datech,“ shrnuli s tím, že utvářet budoucnost společnosti mohou stále samozřejmě pouze lidé…

Zdroj: delphi.allenai.org, vice.com, dazeddigital.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop