
Mužská neplodnost je hrozbou pro budoucnost lidstva, vědci tak přišli s řešením. Zachrání nás opičí sperma
Možná si někteří z vás vzpomenou na kultovní polský film Sexmise, v němž se svět ocitá v jakési dystopické budoucnosti bez mužů. Přidá-li se k tomu jeden z výroků světoznámé hudební ikony Cher, že sice muže miluje, ale ženy je vlastně k životu nepotřebují, je jasné, že vyhlídky společnosti mohou být docela na pováženou. Ačkoliv dnešní vědci úplně nepočítají s tím, že by časem muži ze světa zcela zmizeli a vše by bylo v rukou žen, jedno je jasné – lidský druh je ohrožen reprodukčními problémy. A tak predikce berou v potaz především to, že mužská plodnost se zhoršuje, jelikož mužům ubývají aktivní spermie…
Opičí sperma ze zkumavky
Řeč čísel je poměrně neúprosná, téměř každý sedmý pár se potýká s neplodností, což v praktické rovině znamená, že ačkoliv dvojice měla častý a nechránění pohlavní styk, počít dítě se jí nepodařilo. A až u poloviny těchto dvojic hraje alespoň částečnou roli také neplodnost mužská. Ta může být způsobena nízkou produkcí spermií, abnormální funkcí spermií nebo blokádami, které spermiím brání proniknout tam, kde je jich v daný moment třeba. K mužské neplodnosti sice mohou přispívat také nemoci, úrazy či chronické zdravotní problémy, tím, co podle řady specialistů sehrává klíčovou roli, je životní styl. Ovšem jak se zdá, pro každý problém je možné naleznout efektivní řešení, byť se třeba na první pohled zdá poměrně šílené. Pokud totiž pomineme konvenční léčbu neplodnosti spočívající např. ve výživových a režimových opatřeních, hormonální stimulaci či různých typech chirurgických zákroků, řešením mohou být i opice, potažmo jejich sperma.
Tedy, aby bylo jasno – pro budoucnost lidstva nebudou třeba přímo masturbující opice, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vědcům se totiž podařilo přijít na to, jak vytvořit aktivní – rozumějte plodné – opičí spermie, a to aniž by opičí sperma použili. A tak by tedy mělo být údajně možné úplně totéž provést také se spermatem lidským. Principiálně pak celý výzkum staví na vytváření spermií z kmenových buněk, přičemž sperma jako takové vůbec není třeba. Vědcům se již podařilo pomocí samčích embryonálních kmenových buněk opic makaků vytvořit nezralé spermie (tzv. kulaté spermatidy) schopné oplodnit vajíčka téhož druhu. Tedy, zda jsou skutečně schopné oplodnění, se ukáže během následujících měsíců, kdy má být samice makaka těmito laboratorně vyrobenými spermiemi skutečně oplodněna – a cílem je zjistit, zda výsledkem bude narození zdravého mláděte.
Pokud se tento experiment podaří s kýženým výsledkem, bude výzkum na půl cesty k tomu, aby umožnil aplikovat stejný princip rozmnožování i v případě lidí – opice makaků, konkrétně druhu rhesus, jsou prý člověku velmi blízké, resp. mají podobné reprodukční mechanismy jako lidé, což z nich dle vědců činí ideální subjekt pro zkoumání možných terapií mužské neplodnosti při použití kmenových buněk. „To, co se nám podařilo, je prvním krokem, který ukazuje, že naše technologie má potenciál fungovat také u lidí. Makakové jsou vzhledem k člověku relevantnější než myši, na nichž výzkum probíhal v minulosti, a nám se již nyní daří vytvářet zdravá embrya,“ shrnul vedoucí výzkumu, docent Charles Easley z College of Public Health University of Georgia. Dodal také, že bude-li pokus úspěšný, vědecký tým bude stejný postup aplikovat při použití buněk podobných spermatidám, tentokrát ovšem z kožních buněk makaků.
Z „planety opic“ nohama na zem a k léčbě neplodnosti
Každopádně, i kdyby se nakrásně ukázalo, že lze opravdu vyrobit mužské sperma uměle, rozhodně to neznamená, že by Cher měla pravdu – muži totiž budou stále třeba, minimálně tedy kvůli odběru (embryonálních) kmenových buněk, které jsou základem pro laboratorní výrobu spermatu. Na druhou stranu, nejen spermie, ale právě i kmenové buňky mohou přežít celé dlouhé roky (ba přímo desítky let), pokud jsou adekvátně skladovány/zmraženy. Lidstvo tedy pravděpodobně jen tak nevyhyne. Je ale třeba dodat, že ačkoliv primárním cílem výzkumu skutečně bylo zjistit, zda lze uměle vyrobit aktivní spermie, reálně by výsledky výzkumu mohly posloužit spíše k nalezení nových cest léčby neplodnosti. „O našem výzkumu je možné říci, že se jedná o významný průlom směrem k vyvinutí terapie založené na kmenových buňkách a určené k léčbě mužské neplodnosti v případech, kdy mužské tělo neprodukuje žádné životaschopné spermie,“ doplnil Easley. Ovšem i to se počítá.